"Взяли б не лише ліцензію, а й потрапили у фінал". Сартинський пояснив позицію у конфлікті з тренеркою гімнаста Ковтуна

"Взяли б не лише ліцензію, а й потрапили у фінал". Сартинський пояснив позицію у конфлікті з тренеркою гімнаста Ковтуна

Ексклюзивно
"Взяли б не лише ліцензію, а й потрапили у фінал". Сартинський пояснив позицію у конфлікті з тренеркою гімнаста Ковтуна
Ілля Ковтун. Фото: Getty Images

Ексклюзивне інтерв'ю головного тренера чоловічої збірної України для Суспільне Спорт.

Збірна України зі спортивної гімнастики закінчила виступи на чемпіонаті світу з двома медалями та двома ліцензіями на Олімпіаду-2024. Одна з ліцензій виявилося командою: чоловіча збірна з останнього прохідного місця відібралася на Ігри у Парижі.

Саме виступи чоловічої збірної України у кваліфікації командного багатоборства стали однією з головних тем турніру. Спершу гімнаст Олег Верняєв відзначив, що збірна не матиме "перспектив", якщо не працюватиме "злагодженою командою". А згодом тренер чоловічої збірної Геннадій Сартинський звернув увагу на складність програми двох гімнастів - Іллі Ковтуна та Радомира Стельмаха, що, на його думку, ледь не позбавило команду олімпійської ліцензії.

Після завершення чемпіонату світу особиста тренерка Ковтуна та Стельмаха Ірина Горбачова відкинула критику Сартинського: назвала доцільною складну програму гімнастів на чемпіонаті світу. А також звинуватила самого тренера збірної у відсутності "рівноваженої" комунікації.

Сартинський у відповідь дав ексклюзивне інтерв'ю для Суспільне Спорт, у якому пояснив свою позицію щодо конфліктної ситуації з тренеркою. Зокрема, тренер збірної України висловив переконання, що команда має готуватися разом перед наступним олімпійським роком, щоб мати чітке розуміння відносно можливостей всіх гімнастів. А також розповів про те, яким чином відбувся перехід бронзового призера ЧС-2023 Назара Чепурного від Ірини Горбачової до нього.

  • Про підготовку Ковтуна та Стельмаха за кордоном

"Коли йдеться про команду, то вона готується завжди разом. Коли два гімнасти тренуються в іншій країні, а вся збірна готується у себе вдома, то складно сказати, як підготуватися, як зробити команду. Коли всі працюють разом, йде конкуренція, всі один одного бачать, гуртуються, тоді можна виставити команду так, як потрібно. А коли ти приїжджаєш і не знаєш, що хлопці роблять, в якій вони формі, то важко сказати, що у них вийде, а що – ні. Весь світ готується разом, немає жодної команди, щоб хтось тренувався в одному місці, а хтось в іншому. У нас так виходить, бо є на це якісь причини".

  • Про помилки Ковтуна та Стельмаха на поперечині

"Коли готується команда, є командні змагання, є особисті. На командних змаганнях усі працюють на команду. Я сидів потім на трибунах і дивився, як усі команди на складних приладах збавили [складність] своїх комбінацій. На тренуваннях бачив, що у Ковтуна та Стельмаха дуже сильні комбінації, вони гарні, але екстремальні. Тобто, будь-яка помилка веде за собою падіння. Я тренерці Ірині Горбачовій - особистій тренерці Ковтуна та Стельмахатричі сказав, що треба трішки збавити. Краще збавити, заробити трішки менші бали, але це буде стабільна комбінація, і ми зможемо пройти цей прилад за 39-40 балів. У Стельмаха та Ковтуна гарна поперечина, я на них сподівався, бо у них вона сильніша, ніж у Чепурного та Верняєва.

Збавив і Олегу, і Чепурному комбінації, щоб вони пройшли стабільно і не впали. Коли я це казав, тренерка Ірина Горбачова все вислухала, але вони зробили ті ж комбінації. У підсумку те, про що я попереджав, воно й сталося: Ковтун помилився, Стельмах двічі помилився. Я не вважаю, що це їхня вина. Треба було трішки збавити комбінацію, прибрати один чи два перельоти і все було б гаразд. Ми б тоді вибороли не лише олімпійські ліцензії, але й потрапили у фінал".

Ілля Ковтун та Ірина Горбачова
Ілля Ковтун та Ірина Горбачова. Фото: Instagram / irinandk
  • Про конфлікт з Іриною Горбачовою

"У мене є її привітання, це було рік тому, вона такі дифірамби писала мені та Олегу, казала, що я найкращий тренер. У мене немає з нею конфлікту, бо вона тренується там, я - в Україні. Тому у мене немає з нею конфлікту, я її тут не бачу. Конфлікт виявляється у тому, що коли головний тренер на кваліфікації каже, що треба робити так, отже вони повинні робити так.

У свій час, коли ми працювали з Олегом, і головний тренер казав прибрати якусь комбінацію, то я прибирав, бо це єдина команда. А далі у багатоборстві, у фіналах своїх видів, ти можеш робити усе, що хочеш, показувати ту роботу, яку запланував. Є субординація, є головний тренер, є старший тренер, є тренер гімнаста. Навіть якщо він перспективний або найкращий гімнаст, все одно це поєднується. А не так, як вона сказала, що Стельмах виконав повну комбінацію, бо впав Ковтун. Що це таке?"

  • Про припинення співпраці Чепурного із Горбачовою

"У 2022 році перед самою війною ми виїхали на етап Кубка світу. Почалася війна, і міжнародна федерація залишила нас там. Ми пройшли чотири етапи за рахунок федерації і закінчили все у квітні. Після цього поїхали на збори до Італії. Коли ми закінчили виступ у Баку, Чепурний погодив з нею і поїхав чомусь до Чехії. Коли він туди поїхав, я вже не мав з ним ніякого зв’язку. Як каже Ірина Горбачова, вона йому пропонувала їхати далі на збори, але він відмовлявся. Ми там були майже рік, а коли повернулися до Києва, то почали працювати. Тоді на мене вийшов Назар, попросив зі мною розмову. Я йому відповів, що у будь-який час.

Знаходячись у Чехії, він взяв тренерів, і вони зі мною розмовляли онлайн. Тренери попросили, щоб він виступав за Чехію. Я їм відповів, що такого бути не може. Тоді вони запитали – як йому повернутися до гімнастики. Я сказав, що є лише один вихід: приїжджаєш сюди, виступаєш на чемпіонаті України, потрапляєш у збірну і тебе беруть на зарплату, будеш тренуватися. Вони запитализ ким він буде тренуватися. Я сказав, що з Іриною [Горбачовою]. Вони відповіли, що не хочуть, щоб він тренувався з нею. Я кажу, що добре, тоді він приїде і буде працювати з тренерами збірної України. Я навіть не казав конкретно з ким. Потім приїхав Назар, він тренувався зі збірною.

Чепурний попросив мене, щоб я йому допомагав у своїх тренуваннях. Я відповів, що як головний тренер буду йому і так допомагати. Він сказав – ні, я хочу, щоб ви зі мною тренувалися. Я сказав – хочеш, приїжджай до Ірини Горбачової, хочеш, нехай вона приїжджає і тебе тренує. Він відмовився і сказав – буду з вами тренуватися. Я його відправив на етап Кубка світу у Каїр, він їздив з іншим тренером, не зі мною. Там була Ірина Горбачова, я думав, може вони якось там зійдуться. Чепурного і Ковтуна поселили в одному номері. Як тільки вона приїхала, то забрала Ковтуна з цього номера, віддала йому свій номер, щоб він не жив з Назаром. Ось, як усе було. Ніхто ні у кого не забирав. Я і зараз кажу, нехай приїжджає та тренує. Але він не хоче з нею тренуватися чомусь. Мені було важливо повернути цього гімнаста. Я їй це казав, що він ще багато років може виступати і приносити Україні перемоги, а їй славу".

  • Про підготовку Стельмаха та Ковтуна у Хорватії

"Я увесь час писав Ірині Горбачовій, щоб вона мені надсилала відео, як проходять навантаження. Останнє, що попросив, щоб вона показала відео Ковтуна, що він робить, бо я його не бачив з чемпіонату Європи. Вона сказала, що у неї зараз немає часу все знімати, бо вони дуже багато тренуються. Тому я не знаю, що вони роблять. За увесь час вона надіслала мені чотири відео Стельмаха і все. Казала, щоб Стельмах для відбору на чемпіонат Європи приїхав на збори до України, він погодився. Потім я з Радомиром розмовляв і сказав, що йому краще приїхати хоча б 2-3 тижні провести тут і потім з командою він виїжджатиме на чемпіонат Європи, а після цього зможе залишатися у Хорватії. Він тренується то у Хорватії, то у Німеччині, там у нього є клуб, за який виступає. Зараз він поїде до Німеччини разом з Ковтуном. Наскільки я знаю, вони будуть виступати на Бундеслізі".

  • Про підготовку до олімпійського сезону

"Ще немає розписаного плану, але готуватися ми будемо вдома. Саме тут проходить найкраща підготовка, у нас є для цього всі можливості. Можемо тут жити, харчуватися, тренуватися. У нас прилади трішки зношені, але, в цілому, умови дуже добрі. Керівництво бази у Конча-Заспі відноситься до нас чудово, йде нам на зустріч. Міністерство нам допомагає. Тому ми будемо вдома. Стосовно зборів за кордоном, я гадаю, що ми не поїдемо, бо дуже мало часу. Ви самі розумієте, щоб кудись поїхати, це треба 2-3 дні витратити на виїзд і 2-3 дні, щоб повернутися. Це дуже нелегко, тому що треба їхати у Польщу, там ночувати, потім вилітати далі. Вдома завжди краще".

Ось зараз ми будемо просто готуватись до Олімпійських ігор. У нас є чотири гімнасти, які можуть боротися за медалі – це Радівілов, Ковтун, Чепурний та Верняєв. Це чотири гімнасти, більше у нас немає. Ось сюди треба направити всі зусилля, всю свою енергію. Якщо хтось поїхав кудись, хай вони там тренуються і хай роблять усе, щоб показувати результат. А ми будемо готуватися тут. Бо тоді ми можемо виступити гарною командою."
На початок