Перейти до основного змісту
"Підготовка майже розпланована". Анна Рижикова - про підсумки року, плани перед Парижем-2024 і участь у Комісії атлетів

"Підготовка майже розпланована". Анна Рижикова - про підсумки року, плани перед Парижем-2024 і участь у Комісії атлетів

Ексклюзивно
Анна Рижикова
Анна Рижикова. Анна Рижикова. Фото: Getty Images

Ексклюзивне інтерв'ю української бігунки для Суспільне Спорт.

У легкій атлетиці завершилася основна частина сезону 2023 року. Заключними подіями стали чемпіонат світу, який минув у серпні в Будапешті, а також фінальні етапи Діамантової ліги у вересні.

Серед українок, які взяли участь в обох заключних стартах, була й бігунка Анна Рижикова. На чемпіонаті світу українська спортсменка зупинилася за крок від потрапляння у фінал, тоді як на останньому етапі Діамантової ліги стала восьмою у забігу на 400 метрів з бар'єрами.

Наступний сезон у легкій атлетиці буде олімпійським, головною подією стануть Ігри у Парижі. Рижикова вже анонсувала, що через це внесе зміни у підготовку: пропустить зимову частину сезону і зосередиться у цей час на тренуваннях до Олімпіади.

В ексклюзивному інтерв'ю для Суспільне Спорт Рижикова стисло підбила підсумки сезону-2023, розповіла про подальші плани підготовки, а також свою участь у зібранні Комісії атлетів МОК, що відбулося на початку жовтня у Швейцарії.

  • Про підготовку у США

"Хотілося спробувати щось нове. Але навчилися ми тому, що йшли правильним шляхом тут, в Україні, з моїм тренером. Те, як вони працюють у США, нам не підходить. Ми маємо приділяти увагу своїм сильним сторонам. Підготовка до Олімпіади майже розпланована, ми знаємо, що робити".

  • Про акценти у підготовці на олімпійський рік
"Будемо дуже багато звертати увагу на техніку долання бар'єрів і мого специфічного ритму, який я використовую для проходження дистанції. Це моя сильна сторона, і якщо у мене вийде зберегти максимальну швидкість впродовж всієї дистанції, то буде гарний результат. Зазвичай після сезону у спортсменів, особливо у мене, вигорання і втома, але я сповна мотивації і вже чекаю на те, щоб розпочати підготовку".
  • Про пропуск зимової частини сезону

"Буду тренуватися ближче до літнього [сезону], бо він рано розпочнеться. Чемпіонат Європи у перші дні літа буде, тому потрібно до нього ще кілька змагань зробити. А якщо врахувати й зимній сезон, то це буде неактуально і дуже важко. Не будемо ризикувати. Тим паче, у мене літня дистанція".

  • Про план підготовки

"Будемо виїжджати за кордон, бо взимку немає таких умов, щоб гарантувати собі найкращий результат у майбутньому. А в олімпійський рік маємо взяти все найкраще, щоб потім, коли я буду стояти на стадіоні у Парижі, у мене не було питань, що я десь не допрацювала. Хочу, щоб моя підготовка була ідеальною".

Анна Рижикова
Анна Рижикова. Фото: "Жорстка атлетика"

"Дата першого виїзду? У листопаді. Знаю, що їдемо в гори, з Мариною Бех-Романчук, у Францію. Але яка дата виїзду - не знаю. Ми там будемо вдвох з тренерами. Марина була там минулого року і радила, що коли будуть наступні збори, і треба зробити великий об'єм роботи, то на цій базі буде легше. Перший місяць бази - повільні кроси. Буде багато роботи буде над дрібними зв'язками, м'язами. Щоб потім, коли ми перейдемо до великих об'ємів, до більш швидкого бігу, бар'єрів та інтенсивних [вправ], щоб ноги витримали".

  • Про найпам'ятніший момент сезону
"Найпам'ятнішим був перший старт, мабуть. Я пробігла, побачила результат і подумала: який сором, що робити. Хотілося сховатися і взагалі не виходити на доріжку. Але тренер сказав, що ні, ми будемо боротися, покращувати [результат]".
  • Як оцінює результат на ЧС-2023

"У мене вже було два дев'ятих місця [на чемпіонатах світу], це третє. Постійно десь близько. Всі мої чемпіонати світу входила у топ-10. Не такий вже поганий результат, але я витиснула все, що могла цього сезону. На жаль, це не найкраща моя форма, але для цього стану це був непоганий результат".

  • Про участь на форумі атлетів

"Представники всіх НОКів з'їхалися. Я була представницею не від НОК, а від свого виду спорту - легкої атлетики, бо я ще у комісії Світової легкої атлетики. Українців було двоєВід НОК України там був присутній Георгій Зантарая, нам пощастило. Це були лекції, навчання, як захищати права атлетів. Була дискусія щодо допуску нейтральних атлетів, у якій ми брали участь. Казала, що не можна порівнювати те, що спортсмени з Росії та Білорусі просто не мають можливості брати участь на міжнародних змаганнях з тим, що наші спортсмени не мають прав на життя та безпечні умови тренування. Це нерівна [ситуація]".

  • Як розуміють війну в Україні в інших країнах у Комісії атлетів

"Дуже складне питання. Ті, хто висловлювався, вони були з далеких країн - Африки, Південної Америки. З Європи лише одна [атлетка] висловилася на нашу підтримку. А ті, хто з далеких країн, вони не відчувають впливу війни на себе і не знають так близько нас. Не можемо донести їм, що відбувається".

  • Про позицію World Athletics щодо повномасштабного вторгнення Росії

"Дуже пишаюся, що мій вид спорту має таку позицію, і що президент World Athletics до нас прислухається. Ми провели грандіозну роботу: як тільки розпочалося повномасштабне вторгнення, вони нас підтримали, і через це було таке рішення [про відсторонення росіян та білорусів від міжнародних змагань]. Вони знають, що ми не обманюємо".

  • Що впливає на позицію атлетів щодо повномасштабного вторгнення Росії

"Особисто моя думка, по-перше, дуже впливають соціальні мережі і розголос. Беремо легку атлетику, там ми відомі. Відоміші, ніж в інших видах спорту. Ми розвиваємо свої соціальні мережі, маємо велику сітку підписників, які нас знають. Вони сприймають те, що ми пишем, за правду, бо вже довгий час за нами стежать, так само, як і наші суперники. А коли ти не знаєш людей, вони тебе не знають, і ти приїжджаєш, починаєш їм з нуля щось розповідати, а вони тебе другий раз в житті бачать - ніякої взаємодії, не такий сильний вплив.

Може, десь не допрацьовують [федерації], але ще дуже сильний вплив на деякі федерації саме від Росії, бо там задіяні гроші. У нас [в легкій атлетиці], можливо, легше, тому що вони були ізольовані до цього за допінг. У них вже імідж такий собі був, підкошений. Зрозуміло, що "чистим" атлетам будуть довіряти, які постійно відкриті, показують, як вони тренуються, постійно нас тестують. Ми перед допінгом чисті, у нас таких історій [з допінгом] нема, дотримуємося всіх правил. А в інших видах спорту, коли президент федерації росіянин... Я на форумі перетиналася з членом комісії атлетів стрільби, то він казав, що у них був російський олігарх президентом федерації і взагалі не можна було нічого. Що він вирішив, те й буде. Жодного голосу - ані від атлетів, ані від тренерів - нікого з федерації. Що він вирішував, те й впроваджувалось. І ти нічого не міг зробити, як би ти не хотів. Як переобрали, то стало легше: запрацювала комісія атлетів і інші органи".

Анна Рижикова
Анна Рижикова. Фото: Getty Images

Анна Рижикова у 2023 році: що відомо

  • Розпочала сезон у Сполучених Штатах - пробігала дистанції 200 та 300 м, а також естафети 4х400 м.
  • Виконала норматив на Олімпіаду-2024 у бігу на 400 метрів з бар'єрами разом з іншою українською атлеткою Вікторією Ткачук.
  • Виступила на семи етапах Діамантової ліги. Найкращий результат - п'яті місця в Лозанні та Сямені.
  • Єдиний подіум Рижикової у літній частині сезону в особистих забігах на міжнародних турнірах - третє місце на 400-метрівці в Угорщині.
  • Стала чемпіонкою України з бігу на 400 метрів з бар'єрами.
Топ дня
Вибір редакції
На початок