"Не був готовий". Валерій Сушкевич прокоментував допуск росіян до Паралімпіади-2024 у нейтральному статусі

"Не був готовий". Валерій Сушкевич прокоментував допуск росіян до Паралімпіади-2024 у нейтральному статусі

"Не був готовий". Валерій Сушкевич прокоментував допуск росіян до Паралімпіади-2024 у нейтральному статусі
Валерій Сушкевич, фото: Суспільне Львів

Ексклюзивний коментар Валерія Сушкевича для Суспільне Спорт.

Міжнародний Паралімпійський комітет (МПК) допустив представників Росії та Білорусі до Паралімпіади-2024, що відбудеться в Парижі. Відповідне рішення було ухвалене на засіданні Генеральної асамблеї МПК.

Росіяни та білоруси пропустили Паралімпіаду-2022, яка розпочалася незадовго після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Відтоді вони не змагалися на міжнародних паралімпійських стартах.

Однак продовжити повне відсторонення на сесії Генеральної асамблеї не вдалося. За словами президента НКСІУПрезидент Національного комітету спорту інвалідів України, це рішення стало для нього несподіваним, а для подальшого повного відсторонення не вистачило п'яти голосів.

Суспільне Спорт поспілкувалося з Валерієм Сушкевичем про рішення Генеральної асамблеї та подальші плани України в боротьбі з допуском росіян і білорусів до змагань.

– Чи очікували Ви на рішення про допуск росіян і білорусів до Паралімпіади-2024?

Ви знаєте, я не був готовий. Я не був готовий, і це було катастрофічно, особливо тоді, коли не вистачало п'яти голосів, всього-на-всього п'ять голосів у шаленій боротьбі.

Як може бути поєднання цивілізованого суспільства з тим, що творить країна-вбивця? Я цього не можу зрозуміти. Я вважаю, що сьогодні Паралімпійський рух – це найгуманніший і наймирніший, найбільш домінуючий у світі міжнародний рух. І подумати, що світова паралімпійська спільнота не проголосує за продовження виключення країни-вбивці, я не міг.

Я каюсь і перед собою, і перед нашою паралімпійською спільнотою. Я чомусь був настільки впевнений, що це буде... От я вам зачитаю один абзац зі своєї промови перед голосуванням:

"Шановні колеги, ще раз прошу вас звернути увагу, що в російському Паралімпійському комітеті давно змішали, об'єднали паралімпійський рух і російську армію, яка творить окупацію, насилля і вбивства. Тобто російський Паралімпійський комітет поєднав паралімпійський рух, ідеали філософії паралімпійського руху зі страшними вбивствами, системою вбивств, насиллям і окупацією".

Навіть більше, я у своїй промові сказав: "Якщо ми повертаємо членство цій країні, то наша спільнота повинна розділити відповідальність за те, що вона творить". Російський Паралімпійський комітет давно підтримує "спеціальну військову операцію". Я навів приклади, що "Z" є символом на так званих паралімпійських змаганнях у Росії. Не можна себе ідентифікувати так, що ми разом з російським Паралімпійським комітетом.

Росія зробила міжнародний і національний паралімпійський рух політичним інструментом на підтримку війни. А цьогоріч російський Паралімпійський комітет разом з олімпійським комітетом пішли далі – зробили з нього інструмент окупації.

Коли побачив результати голосування, то зрозумів, що треба було бути готовим до другої пропозиціїПерша пропозиція була про повне виключення Росії та Білорусі з МПК.. Вона звучала так, що російський паралімпійський комітет позбавляється членства на два роки, але в нейтральному статусі допускаються російські так звані "спортсмени" на Паралімпіаду-2024. Я усвідомив: якщо не проголосувати за цю пропозицію, то згідно з регламентом, Росія допускається на Паралімпіаду-2024 з прапором, із гімном, із формою російською – із усіма атрибутами держави. Я, наприклад, не знаю, як можна брати участь тоді.

Я дуже хвилювався. Це було видно. Я не зміг стримати досить важкі емоції. Делегати все-таки проголосували за цю пропозицію і не допустили Росію як державу до Паралімпіади в Парижі. Ось така ситуація.

– Позиція України, вона зрозуміла, що нам це неприйнятно. Які аргументи лунали тоді за допуск росіян? Які були заяви?

Я можу сказати, що аргументи лунали від африканських, азійських країн, саме від них. Звучало: "Як же ми можемо порушити права спортсменів? Вони не винні в тому, що творить держава".

І на це тиснула Росія. "Ми поза політикою", – казав президентПавєл Рожков російського паралімпійського комітету. – Ми не повинні відповідати за якісь політичні співпраці між країнами. Ми займаємося спортом. Спорт — це головне".

До мене підходив не один делегат Генеральної асамблеї і говорив відверто, що є тиск через посольство Росії на національні паралімпійські комітети через відповідні суб'єкти в урядах цих країн. Тиск був сильний. Я не готовий відкрити назву цих країн, бо вони мені не давали повноваження на це.

Я запитав у делегатів Асамблеї: "Зрозуміймо, як українські паралімпійці можуть стояти на спортивних аренах Парижа поряд із ґвалтівниками та вбивцями їхніх батьків, сестер, мам? Стояти поряд із тими, хто розстрілював їхні домівки, руйнував українські міста й села? Або стояти поряд із тими, хто в соціальних мережах підтримував цю вбивчу «спеціальну військову операцію»?"

Як взагалі ці суб'єкти паралімпійського спорту Росії можуть бути нейтральними? Ви їх можете вважати нейтральними? Я питав у делегатів Генеральної асамблеї: "Як їх можна вважати нейтральними? Ви хочете бути з ними в паралімпійській сім'ї?"

Це були, безумовно, риторичні запитання. Але я особисто не зупиняю свою роботу. Я звертаю увагу, що ми змогли вигнати на цілий рік цих вбивць з міжнародного паралімпійського руху. Але проти нас діяла потужна, я б сказав, така пропагандистська машина і важка вбивча сила, яку мобілізувала Росія як держава. Зараз я особисто збираюся працювати над процедурою ідентифікації "нейтральності" цих спортивних суб'єктів із Росії, які мають намір брати участь в Паралімпіаді в Парижі.

– А що загалом означає рішення для збірної України? Чи буде розглядатися бойкот, чи інші дії від спортсменів і від комітету?

Я на це запитання зараз не зможу відповісти, тому що пройшло два дніРозмова відбулася в неділю, 1 жовтня.. Я поставив запитання оргкомітету Парижа-2024, які були присутні на засіданні Генеральної асамблеї: "Чи зможуть вони гарантувати безпеку? Атмосферу доброти і чесної боротьби під час Паралімпіади, коли будуть допущені вбивці, ґвалтівники, коли будуть допущені суб'єкти Росії?"

Я хотів би, аби наші олімпійські колеги почули це. Не тільки українські, а і світовий олімпійський рух. Тому що вплив виступів Томаса Баха на Генеральній асамблеї МПК був дуже великий, його цитували і Росія, і Білорусь. Один із суб'єктів, який підтримав повернення Росії до членів міжнародного паралімпійського руху, сказав: "О, тепер у нас все так, як в олімпійському русі. Гармонізували". Отака "гармонія" відбулась із олімпійським рухом.

– Водночас допуск спортсменів залежить також від позиції окремих федерацій, окремих видів спорту. Чи є розуміння, якої позиції притримуваться міжнародні федерації?

Займаємося цим питанням. Але тепер буде набагато важче. Усі федерації чекали цього рішення. І вони не оголошували про своє рішення, адже російський паралімпійський комітет не був членом міжнародного паралімпійського руху.

Хоча при цьому я назвав більше 20 положень Конституції міжнародного паралімпійського комітету, які порушували російський Паралімпійський комітет. Є конкретні юридичні фактори, через що можна було прибрати Росію з членів МПК. Процес боротьби за те, щоб федерації не допускали Росію, і не допустили до кваліфікаційного процесу, безумовно, триває. Я працюю над цим, ми працюємо над цим.

На початок