World Athletics дозволили білоруській біженці Тімановській представляти Польщу перед ЧС-2023 з легкої атлетики

World Athletics дозволили білоруській біженці Тімановській представляти Польщу перед ЧС-2023 з легкої атлетики

World Athletics дозволили білоруській біженці Тімановській представляти Польщу перед ЧС-2023 з легкої атлетики
Крістіна Тімановська. Фото: AP Photos

Скандальна історія білоруски тягнеться від Олімпіади 2021-го.

World Athletics офіційно дозволили білорусці Крістіні Тімановській представляти Польщу на міжнародних змаганнях. Про це йдеться на офіційному сайті організації.

Тімановська — чемпіонка Універсіади-2019 й дворазова віцечемпіонка Європейських ігор того ж року під прапором Білорусі з бігу на 100 і 200 метрів.

Рідну країну Крістіна не представляє з 2021 року. Тоді на літній Олімпіаді в Токіо влада Білорусі намагалася примусово вивезти бігунку з Японії. Тімановська заявила про "тиск" та "брехню" з боку білоруської сторони й відтоді отримала притулок у Польщі.

Минулого року Польща надала спортсменці громадянство. Проте для початку виступів під польським прапором вона мала відбути трирічний термін поза змаганнями.

Що вирішили у World Athletics

Агентство Reuters з посиланням на постанову керівної організації повідомило, що World Athletics погодилися відмовитися від періоду переходу для Тімановської.

"Національна експертна група погодилася відмовитися від періоду очікування в три роки від подачі заявки (12 червня 2023-го) на основі того, що спортсменка востаннє представляла Білорусь 30 липня 2021-го, на Олімпіаді в Токіо, і що спортсменка не брала участь в змаганнях національних спортсменів упродовж двох років", — ідеться в листі.

Дозвіл Тімановській представляти Польщу потенційно надає бігунці можливість взяти участь у чемпіонаті світу-2023 з легкої атлетики, що стартує в Будапешті 19 серпня.

Як відреагувала Тімановська

"Я дуже щаслива, хоча й переживаю дивні емоції. Все сталося так швидко та несподівано", — написала атлетка в Instagram.

"Тиждень тому мені сказали, що я можу вирушити на Олімпіаду, і вчора польська федерація [легкої атлетики] отримала офіційного листа, що карантин було знято і я можу представляти національну команду від 6 серпня".

"Дякую всім, хто допоміг мені у цій важкій ситуації. І я сподіваюся побачити вас у Будапешті".

Хронологія переходу Крістіни Тімановської до збірної Польщі

  • Влітку 2021 року бігунка прибула на Олімпіаду-2020 для участі в забігах на 100 та 200 метрів.
  • 30 липня вона розкритикувала білоруський НОК за те, що її було включено в заявку на естафету 4х400 метрів. Тімановська не змагалася на цій дистанції професійно й не давала згоди на своє включення до заявки.
  • На початку серпня стало відомо, що Тімановську примусово намагалися повернути з Ігор до Білорусі. Спортсменка заявила, що має побоювання за власну безпеку в разі повернення до країни, й шукала притулок за кордоном.
  • У серпні Тімановській надали гуманітарну візу до Польщі. Влітку 2022 року вона отримала польське громадянство.
  • Від початку цього року Тімановская розповіла про критерії відбору до збірної Білорусі в інтерв'ю німецькому DW. "Спортсмени й тренери, що наразі представляють збірну Білорусі, були обрані відповідно до політичних принципів, не спортивних", — пояснила бігунка.
  • "Лише лояльні до режиму люди перебувають у команді, затверджені КДБ. Це порушує олімпійські принципи та права спортсменок, як я. Виглядає, ніби ми не маємо жодних прав", — додала Тімановська.
  • У серпні 2023-го бігунці офіційно дозволили виступати за польську збірну напередодні світової першості з легкої атлетики в Будапешті.
На початок