"Це доводить, що росіяни – нелюди". Ольга Харлан розповіла, що відбувалося після її бою з росіянкою на ЧС з фехтування

"Це доводить, що росіяни – нелюди". Ольга Харлан розповіла, що відбувалося після її бою з росіянкою на ЧС з фехтування

Ексклюзивно
"Це доводить, що росіяни – нелюди". Ольга Харлан розповіла, що відбувалося після її бою з росіянкою на ЧС з фехтування
Ольга Харлан. Фото: AP Photos

Ексклюзивний коментар української шаблістки для Суспільне Спорт.

Дискваліфікація Ольги Харлан після бою з "нейтральною" фехтувальницею з Росії – одна з найбільших подій чемпіонату світу-2023 з фехтування. Українська спортсменка відмовилася тиснути руку суперниці після бою, опонентка подала протест – і зрештою Харлан отримала "чорну картку": її дії організатори турніру оцінили як відмову "привітати" суперницю.

Ольга Харлан отримала значну підтримку після цього, Міжнародний олімпійський комітет навіть надав їй автоматичне місце на Ігри-2024 у Париж. А за добу після дискваліфікації Міжнародна федерація фехтування (FIE) "призупинила" своє рішення, так Ольга змогла фехтувати у командному турнірі.

Після завершення чемпіонату світу Ольга Харлан в ексклюзивному інтерв'ю Суспільне Спорт розповіла, що саме відбулося після бою з росіянкою Смірновою і описала свій стан упродовж усього дня.

Повне інтерв'ю Ольги Харлан для Суспільне Спорт читайте тут.

Що розповіла Харлан про інцидент на ЧС-2023

"Я виставила шаблю [після бою зі Смірновою], щоб вона по ній вдарила. А що [я їй] сказала? Повідомила, що не буду тиснути їй руку. Кажу: «Я не буду тиснути руку!» А потім суддя мені сказав: «Все іди!» Я пішла.

Я взагалі вже розминалася перед наступним боєм, прийшла в наш «бокс» український. У мене було півтори-дві години до наступного бою. Я видихнула, типу, все добре — лягла. Тут щось бачу якість новини на кшталт «чекаємо».

Що чекаємо? Я тут збиралася фехтувати. Що чекаємо? Вмикаю трансляцію, бо це велика арена, і поки дійдеш назад... Бачу, а вона сидить. Я кажу: «Дідько». І я розумію, що щось починається. Але я була впевнена, що все це замнеться, і вона піде з доріжки. Розраховувала на здоровий глузд, отак. А коли мене покликали один раз в технічний департамент, де вони писали протести і так далі, я прийшла з шаблею і сказала: «Можу піти й дати їй шаблю». А вона ще сидить там.

Змагання йдуть, а їхня коаліція там свідомо це робить. Вона лише пішак. Тобто, я пояснила, що можу піти з шаблею на доріжку і дати їй, якщо вона по ній вдарить. Я кажу: «У вас принципова позиція, і в нас принципова позиція». Мені сказали: «Якщо ти не потиснеш руку, то буде чорна картка». Я кажу: «Я не буду тиснути руку, і ви не можете дати мені чорну картку». Вони кажуть: «Ні, ми можемо!»

Наче вона пішла, вони продовжили змагання. Я пішла розминатися перед наступною зустріччю проти представниці Болгарії. Я готуюся, розім’ялася з тренером і пішла в call room, вже віддаю свої речі й тут мене забирають звідти. Стоїть головний з технічного департаменту і суддя, який мене судив. Він же спочатку не присудив мені чорну картку. Він не хотів, не знаю, не було в думках цього у нього. Він стоїть, дивиться на мене, точніше дивитися навіть не міг. Він італієць, я дуже добре його знаю, дуже хороший суддя. Я розумію, що в мене немає на нього жодної злості. Я просто розумію, що FIE керує всім і може маніпулювати всіма. Він просто зі сльозами на очах дав мені чорну картку й пішов.

Я кажу: “Це неможливо!” Зі мною були головний тренер збірної Наталя Конрад і президент федерації Михайло Ілляшев. Вони не вставали взагалі, сиділи там до останнього. Ми сподівалися, що вони змінять рішення. Ми вели перемовини і намагалися довести свою позицію. Також там був Андреа Теренціо — тренер збірної [жіночої з фехтування на шаблях]. Я не одна була. І тоді побачила на екрані, що все, до побачення. Я зібрала свої речі і пішла, а далі було те, що було. Потім було дуже важко.

Я ридала і кричала. От що я робила. Коло мене сиділа моя команда, коло мене сиділи дівчата-рапіристки. Люди не могли зайти в «бокс», бо там таке творилося. Я була в істериці, була на межі нервового зриву, мені здається. Це така несправедливість, що мене просто порвало. У мене була і досі є така злість за те, що вони роблять. Це не показує російську сторону людьми взагалі. Як вони діють у спорті, доводить, що вони нелюди. Немає значення, в якій сфері вони це роблять. Вони на війні нелюди, як вони катують і вбивають. Стріляють своїми ракетами і так далі. Так само і тут, немає винятків взагалі".

Після того, як дискваліфікацію Харлан "відклали", вона взяла участь у командному турнірі на чемпіонаті світу. Саме на ньому Україна показала найкращий результат - четверте місце.

Чемпіонат світу з фехтування: що відомо

  • Після скандалу з дискваліфікацією Харлан федерація фехтування України подала протест на рішення організаторів змагань. А згодом НОК України звернувся до FIE з вимогою позбавити росіянку Смірнову нейтрального статусу, навівши докази її підтримки війни в Україні.
  • Через "обмежену" участь України на чемпіонаті світу з фехтування змагання для "синьо-жовтих" закінчилися без медалей, що сталося вперше з 2002 року.
  • Президент федерації фехтування України Михайло Ілляшев розповідав, що FIE "шукає вирішення" проблеми з дискваліфікацією Харлан.

На початок