Перейти до основного змісту
Футбол: чемпіонат світу-2023 серед жінок
Футбол: чемпіонат світу-2023 серед жінок
Нерівні умови, ризики для здоров'я та безпека жінок у футболі: які соціальні питання порушує чемпіонат світу-2023

Нерівні умови, ризики для здоров'я та безпека жінок у футболі: які соціальні питання порушує чемпіонат світу-2023

Нерівні умови, ризики для здоров'я та безпека жінок у футболі: які соціальні питання порушує чемпіонат світу-2023
. Збірна Франції на Євро-2022. Фото: AP Photo/Dave Thompson

Гравчині в "агонії", погрози бойкотами, обурлива гака та перша учасниця в хіджабі.

З 20 липня до 20 серпня в Австралії та Новій Зеландії проходитиме одна з головних спортивних подій року – чемпіонат світу-2023 з футболу серед жінок.

Суспільне Спорт – ексклюзивний транслятор жіночого чемпіонату світу-2023 з футболу в Україні. Дивіться матчі наживо на сайті Суспільне Спорт та на місцевих телеканалах Суспільного.

Чоловічий турнір у 2022-му був насичений на скандали й протести, зокрема через місце проведення – Катар – і ситуацію з правами ЛГБТ+ людей у країні. Жіночий мундіаль так само не оминув чвар, а також став приводом для обговорення критичних соціальних питань і майданчиком для підтримки прав жінок.

Суспільне Спорт зібрало найголовніші з них.

Страшний сон футболісток: "епідемія" травм ACL

За останній рік жіночий футбол спіткала ціла "епідемія" травм ACL: передньої хрестоподібної зв'язки коліна. У 2022-му її зазнали майже 200 гравчинь, а чемпіонат світу-2023 через неї пропустять близько тридцяти футболісток.

Найсуттєвіше через цей вид травми, що потребує близько дев'яти місяців лікування й відновлення, постраждала збірна Англії. Вона втратила одразу двох ключових гравчинь: найкращу бомбардирку Євро-2022 Бет Мід та капітанку Лію Вільямсон.

"Упродовж близько 30 секунд біль був нестерпний, – згадує Мід в інтерв'ю The Telegraph. – Це був біль, якого я ще ніколи не відчувала. Наче хтось проник у моє коліно й вдарив його молотком. Це була агонія. [...] Я почула слова: "Це твоя ACL". Три літери, які ніколи не хочеться чути футболістці".

Ушкодження ACL отримала і їхня колега за "Арсеналом", нідерландка Вівіанн Мідема, а також француженка Дельфін Каскаріно з "Ліона" та американка Катаріна Макаріо з "Челсі". Якраз-таки через травму "хрестів" рік пропустила лідерка "Барселони" й збірної Іспанії, дворазова володарка Золотого м’яча Алексія Путельяс, яка встигла вчасно відновитися, щоб виступити на чемпіонаті світу.

Через такі масові випадки у світі футболу почали дедалі частіше говорити про необхідність дослідити причини проблеми та чому цей вид травм більш притаманний саме жінкам. Згідно з даними Sky Sports, жінки страждають на нього у 2.5-3.5 раза частіше, ніж чоловіки.

Щодо причин, існують різні версії. Одна з основних – некоректно вибудувана система підготовки. Це може бути пов'язано з нестачею тренувань, відсутністю доступу до необхідних ресурсів, зокрема медицини, підхожого взуття чи якісного поля, ігровими перенавантаженнями чи загалом незнанням особливостей фізіології жіночого тіла й обмеженою кількістю досліджень у спортивній науці на цю тему, через що команди послуговуються системами, побудованими на потребах чоловіків. Крім того, впливати може й певна фаза менструального циклу або вживання медикаментів, дія яких пов'язана з гормонами.

"Більше не мовчатиму": протести через умови праці та зарплатню

За цей чемпіонат світу ФІФА мала вперше не лише виплатити призові асоціаціям країн-учасниць, а й надати бонуси кожній футболістці, залежно від результатів команди. Перед самим стартом чемпіонату президент організації Джанні Інфантіно заявив, що реалізувати цей задум не вдасться. Утім, ця ідея встигла спричинити конфлікти в низці збірних, адже для деяких федерацій це стало приводом відмовитися виплачувати бонуси своїм гравчиням.

Напередодні мундіалю деякі збірні, зокрема Англія, Південна Африка та Нігерія, висловили незадоволення фінансовими умовами, які пропонували їхні асоціації. На початку липня представниці ПАР навіть бойкотували товариський матч проти Ботсвани, через що тренерам довелося ставити на гру інших футболісток, серед яких була 13-річна дівчинка. Проте в конфлікт втрутилася благодійна організація Motsepe Foundation, яка запропонувала виплатити необхідні кошти, і сторонам вдалося досягти згоди.

Перед чемпіонатом світу в ЗМІ з’явилася інформація, що нігерійки також планують бойкот, але вже на самому турнірі: нібито збірна не вийде на перший матч групового етапу проти Канади. Та пізніше капітанка Ономе Ебі це спростувала. Сама проблема лишається: головний тренер найкращої збірної Африки Ренді Волдрам стверджує, що федерація винна йому зарплатню за сім місяців, а деякі з його підопічних не отримували грошей уже два роки.

"Я продовжую заради гравчинь. Інакше б уже давно звільнився, – каже коуч. – За два з половиною роки роботи [в Нігерії] федерація жодного разу не запитала мене: "Що вам потрібно, тренере?" Більше я не мовчатиму".

Також За три дні до старту мундіалю-2023 гравчині збірної Австралії записали відеозвернення до ФІФА, в якому відзначили прогрес, якого досяг жіночий футбол, але закликали зрівняти призові жіночих та чоловічих чемпіонатів світу.

"У нас норма спати з тренером": розслідування у збірній дебютанток

Збірна Замбії, яка дебютує на цьому чемпіонаті світу, виступатиме під керівництвом тренера, якого звинувачують у сексуальних домаганнях. У 2022 році Асоціація футболу Замбії розпочала відповідне розслідування проти головного наставника команди Брюса Мвапе та інших представників тренерського штабу збірних, зокрема U17. Пізніше ФІФА також долучилася до розслідування.

“Якщо він [Мвапе] хоче з кимось переспати, ти мусиш погоджуватися, – анонімно розповіла The Guardian одна з гравчинь. – У нашій команді є нормою, що тренер спить із гравчинями”.

За інформацією видання, футболістки отримують погрози за розголошення цієї інформації. Сам Мвапе свою провину не визнає.

Без "любові": заборона на ЛГБТ+ пов'язку

Як і на чоловічому чемпіонаті світу-2022 у Катарі, ФІФА заборонила країнам-учасницям вдягати на матчі ЧС-2023 пов’язку One Love на підтримку прав ЛГБТ+ спільноти. Натомість організатори запропонували на вибір вісім інших пов’язок, присвячених соціально важливим темам. Серед них є й схожа за кольорами з One Love, але з написом United for Inclusion (“Об’єднані задля інклюзії”).

Серед схвалених меседжів також є гасла на підтримку прав корінних народів, боротьби з насильством проти жінок, голодом, а також із закликом до миру.

"Дивна" угода: як чемпіонат уник саудівського спонсорства

На початку 2023 року з'явилися чутки про намір організаторів співпрацювати з Саудівською Аравією, а саме – про те, що одним із головних спонсорів турніру нібито мала стати туристична компанія Visit Saudi. Деякі гравчині, зокрема Алекс Морґан, обурилися такому вибору та звинуватили ФІФА в лицемірстві.

"Гадаю, це дивно [...], зважаючи на те, що мене, Алекс Морґан, у цій країні навіть не підтримали б і не прийняли. Я цього просто не розумію", – заявила американка.

Незадоволення викликала репутація Саудівської Аравії в контексті прав жінок. Донедавна жінкам у цій країні було заборонено не лише формувати футбольну збірну, а й відвідувати стадіони, аби просто подивитися матч. Бан було знято у 2017-му.

Після хвилі обурення у ФІФА запевнили, що такої угоди не буде.

Зрушення в одязі: з повагою до комфорту та віри

Чемпіонат світу-2023 продемонструє зміни в підході до створення форми, що відображає потреби жінок. Серед іншого, дедалі більше збірних і брендів одягу почали враховувати питання менструації. Приміром, Англія, аби зменшити дискомфорт спортсменок під час місячних відмовилася від повністю білої форми, і тепер футболістки зможуть грати в блакитних або синіх шортах.

Окрім того, вперше на цьому чемпіонаті світу може виступити футболістка, яка грає в хіджабі. До заявки збірної Марокко, яка до цього ніколи не відбиралася на мундіалі, потрапила захисниця Нухайла Бензіна.

ФІФА дозволила спортсменам і спортсменкам покривати голову на офіційних змаганнях у 2014 році.

Прапори й танці: повага та неповага до корінних народів

Одним із визначних елементів цього чемпіонату світу стала данина корінним народам країн-господарок та їхній культурі. Зокрема, локації, де проходитимуть матчі, на час турніру матимуть дві назви: англійську та оригінальну, з періоду до британської колонізації. Наприклад, Сідней називатимуть Кадіґал, а Мельбурну повернуть ім’я Наарм.

До того ж ФІФА дозволила вивішувати на турнірі прапори корінних народів Австралії й Нової Зеландії, а їхні культурні елементи були вплетені в айдентику чемпіонату.

Саме з культурною складовою турніру був пов'язаний один зі скандалів, що стався напередодні. Збірні Нідерландів та Іспанії записали відео, де намагалися виконувати ритуальний танець народу маорі. Це обурило новозеландців, адже танцювати гаку, якщо ти не належиш до маорі, вважається неповагою. Відео пізніше видалили, а гравчині вибачилися. Хоча Нідерланди спершу казали, що насправді це була не гака, а тренувальні вправи.

У ФІФА заявили, що розіслали командам поради з приводу того, як поводитися в Австралії та Новій Зеландії з повагою до їхньої культури.

Топ дня
Вибір редакції
На початок