Художня гімнастика: Євро-2024
Художня гімнастика: Євро-2024
Чемпіонат Європи-2023 з художньої гімнастики: склад збірної України, розклад і формат відбору на чемпіонат світу

Чемпіонат Європи-2023 з художньої гімнастики: склад збірної України, розклад і формат відбору на чемпіонат світу

Чемпіонат Європи-2023 з художньої гімнастики: склад збірної України, розклад і формат відбору на чемпіонат світу
. Вікторія Онопрієнко. Фото: FIG – International Gymnastics Federation

Що потрібно знати про континентальну першість передолімпійського сезону.

Збірна України з художньої гімнастики візьме участь у чемпіонаті Європи-2023, що триватиме з 17 до 21 травня у столиці Азербайджану Баку. Команда буде представлена 15 спортсменками: троє виступлять в особистих змаганнях, по шість – у групових серед дорослих і юніорок.

Упродовж чемпіонату розіграють 12 комплектів нагород: п'ять особистих (у багатоборствіДо фіналу відберуться топ-24 найкращих гімнасток за сумою їхніх трьох вправ із найвищими оцінками у кваліфікації. й фіналах в окремих видахЩо в особистих, що в групових вправах відбираються вісім найкращих.), по три – в дорослих і юніорських групах (у багатоборствіФінал багатоборства серед груп паралельно слугуватиме кваліфікацією до фіналів в окремих видах. й фіналах) та один – у командній першостіВраховуватимуться результати дорослих в індивідуальних (кваліфікація) і групових (багатоборство/кваліфікація) змаганнях..

Результати цього Євро також визначать учасниць чемпіонату світу-2023, що відбудеться 23-27 серпня в іспанській Валенсії. Щоб команда могла представити на цьому турнірі повний склад, тобто двох або трьох гімнасток в особистих змаганнях, вона має ввійти до топ-12 Євро за сумою балів усіх учасниць кваліфікації, тобто восьми індивідуальних вправ.

Склад збірної України на ЧЄ-2023

 • Особисті змагання (дорослі): Вікторія Онопрієнко (обруч, м'яч, булави, стрічка), Поліна Каріка (обруч, м'яч, булави), Поліна Городнича (стрічка).

У статусі лідерки збірної та однієї з претенденток на медалі виступить 19-річна Вікторія Онопрієнко. Гімнастка посіла десяте місце на Олімпійських іграх-2020 та двічі входила до топ-5 багатоборства на чемпіонатах світу (2021, 2022). Для неї це буде вже четвертий чемпіонат Європи в дорослій категорії. Торік Онопрієнко показала найкращий особистий результат на такому рівні: восьме місце в багатоборстві й п'яте – у фіналі з обручем.

Цього сезону Вікторія виступила на трьох офіційних міжнародних стартах, де завоювала сім медалей, зокрема "срібло" з булавами на етапі Кубка світу в Баку та "золото" в багатоборстві на Гран-прі в Тарту.

17-річна Поліна Каріка вдруге отримала шанс представити Україну на такому рівні. Утім, торік гімнастка змагалася лише з одним предметом – стрічкою. Цього ж разу їй довірили три: всі, окрім стрічки. У 2023 році Каріка так само тричі виступала на офіційних міжнародних змаганнях та виграла "золото" багатоборства на міжнародному турнірі Miss Valentine у Тарту, де виступала з м'ячем і булавами.

Дебютує на чемпіонаті Європи 17-річна Поліна Городнича. Спортсменка мала чотири міжнародні старти в першій половині сезону й, зокрема, стала бронзовою призеркою багатоборства на Гран-прі в Тарту.

Представниці олімпійської збірної 2021 року Христини Пограничної в заявці не опинилося. Головна тренерка Ірина Дерюгіна пояснила це неготовнітю гімнастки, через яку та відмовилася від поїздки на підготовчий збір у Баку. Погранична ж заявила, що пропуск збору для неї не означав відмову від Євро. Наразі спортсменка продовжує відновлення фізичної форми після торішніх операцій на коліні й стопі, через які вона пропустила майже весь сезон-2022, та набирає змагальну практику на міжнародних і українських турнірах.

 • Групові змагання (дорослі): Єлизавета Азза, Діана Баєва, Дарина Дуда, Єва Мелещук, Марія Височанська, Анастасія Возняк.

Попри те, що після Олімпійських ігор-2020 у Токіо частина гімнасток, які виступали в групових вправах, завершили кар'єру, до цього сезону Україні вдалося майже повністю відновити олімпійських склад команди. У 2023 році стабільно на килим виходять четверо з токійської п'ятірки: Анастасія Возняк (капітанка команди), Єва Мелещук, Марія Височанська й Дарина Дуда, а також учасниці чемпіонатів світу і Європи Діана Баєва і Єлизавета Азза.

У 2023 році українські "груповички", серед іншого, стали абсолютними чемпіонками міжнародного турніру Miss Valentine і здобули "бронзу" з п'ятьма обручами на етапі Кубка світу в Баку.

 • Групові змагання (юніорки): Ума Шамілова, Надія Юріна, Кіра Ширикіна, Мілана Махортова, Софія Куць, Наталія Денисова.

Цього сезону юніорська група змагалася лише на одному міжнародному турнірі. У Софії гімнастки пробилися до двох фіналів та були за крок до медалі з п'ятьма м'ячами, врешті посівши четверте місце.

Як Україна виступала на Євро з художньої гімнастики

 • За всю історію участі в чемпіонатах Європи з художньої гімнастики Україна завоювала 92 медалі: 30 золотих, 34 срібних та 28 бронзових.
 • На останній континентальній першості-2022 в ізраїльському Тель-Авіві збірна не здобула нагород. Україна тоді стала восьмою в командних змаганнях. Найкращий особистий результат показала Вікторія Онопрієнко: восьме місце в багатоборстві й п'яте – у фіналі з обручем. Група посіла десяту позицію в багатоборстві й шосту – у фіналі з п'ятьма обручами.
 • Востаннє Україна вигравала медалі на Євро в 2020Змагання проходили в умовах пандемії коронавірусу, і деякі топгімнастки відмовилися від участі. році в Києві. Серед дорослих "груповички" стали чемпіонками у фіналі з п'ятьма м'ячами, здобули "срібло" з трьома обручами й двома парами булав та "бронзу" в багатоборстві. Також Україна перемогла в командній першості.
 • Щодо дорослих індивідуальних нагород, останньою призеркою Євро з України була Влада Нікольченко, яка в 2019-му завоювала "бронзу" у фіналі з булавами.

Хто головні конкурентки України

Софія Раффаелі художня гімнастика Італія
Софія Раффаелі. Фото: FIG – International Gymnastics Federation

З введенням нових правил у цьому олімпійському циклі, з якими з'явилися оцінка за артистичність і обмеження за кількістю елементів складності у вправах, результати стали більш непередбачуваними. Та кілька фавориток усе ж виділяються.

В особистих змаганнях головними претендентками на титули будуть чинна й п'ятириразова чемпіонка світу, італійка Софія Раффаелі, та чотириразова медалістка торішньої світової першості, болгарка Стіляна Ніколова. Гімнастки обмінялися перемогами в серії Кубка світу-2023: Раффаелі виграла багатоборство в Афінах і Ташкенті, а Ніколова – у домашній Софії й Баку. Упродовж першої частини сезону за топпозиції також боролися інші болгарки Боряна Калейн і Ева Брезалієва та німкені Дар'я Варфоломєєв і Маргарита Колосов.

Стіляна Ніколова художня гімнастика Болгарія
Стіляна Ніколова. Фото: Българска федерация художествена гимнастика/Анна Недкова

Водночас титул чемпіонки Європи не зможе захистити ізраїльтянка Дар'я Атаманов, яка торік виборола п'ять медалей. Одна з топгімнасток минулого сезону досі відновлюється після травми, через яку мусила в останній момент знятися з чемпіонату світу-2023.

У групах розв'язалася конкуренція між чинними чемпіонками світу Болгарією та чемпіонками Європи Ізраїлем. Команди домінували в багатоборстві на етапах Кубка світу в Афінах, Софії й Баку. До топу також пробивалася титулована Італія, яка двічі за сезон здобула на цьому рівні "золото". Нав'язують конкуренцію й Німеччина, Франція, Іспанія й Азербайджан, набирає обертів Польща.

Болгарія група художня гімнастика
Болгарія у групових вправах. Фото: Българска федерация художествена гимнастика/Анна Недкова

Росія та Білорусь участі в змаганнях не беруть. У травні Міжнародна федерація гімнастики (FIG) залишила в силі їхнє усунення через повномасштабне вторгнення в Україну.

Розклад ЧЄ-2023 з художньої гімнастики

 • Середа, 17 травня. 11:00 – Юніорські групи. Багатоборство/кваліфікація (Україна – в другій стартовій групі о 12:50).
 • Середа, 17 травня. 17:50 – Юніорські групи. Фінали в окремих видах (5 скакалок, 5 м'ячів).
 • Четвер, 18 травня. 11:00 – Індивідуальні змагання. Кваліфікація (обруч, м'яч; Україна – в першій групі).
 • П'ятниця, 19 травня. 09:00 – Індивідуальні змагання. Кваліфікація (булави, стрічка; Україна – в третій групі о 13:40).
 • Субота, 20 травня. 11:10 – Індивідуальні змагання. Багатоборство.
 • Субота, 20 травня. 18:00 – Групи. Багатоборство/кваліфікація (Україна – в другій групі о 19:50).
 • Неділя, 21 травня. 11:05 – Індивідуальні змагання. Фінали в окремих видах (обруч, м'яч, булави, стрічка).
 • Неділя, 21 травня. 15:10 – Групи. Фінали в окремих видах (5 обручів, 3 стрічки + 2 м'ячі).
На початок