"Ніхто не вмовляв, але небагато охочих". Перше інтерв'ю Миколи Зоца у ролі тренера жіночої збірної України з біатлону

"Ніхто не вмовляв, але небагато охочих". Перше інтерв'ю Миколи Зоца у ролі тренера жіночої збірної України з біатлону

Ексклюзивно
"Ніхто не вмовляв, але небагато охочих". Перше інтерв'ю Миколи Зоца у ролі тренера жіночої збірної України з біатлону
Микола Зоц, фото: Сергій Захарченко / Суспільне Спорт

Ексклюзивне інтерв'ю нового тренера жіночої збірної України з біатлону для Суспільне Спорт.

58-річний український тренер Микола Зоц – новий старший тренер жіночої збірної України з біатлону. Останній сезон він розпочинав у ролі тренера чоловічої команди "Б", після чого очолював юніорську збірну України, а на сезон 2023/24 буде працювати з жіночою командою.

Читайте більше: Микола Зоц тренуватиме жіночу збірну України з біатлону в сезоні 2023/24: хто увійшов у тренерський штаб

Контракт з Миколою Зоцом укладено на один сезон, у його тренерський штаб увійшло ще четверо спеціалістів. За словами президента федерації біатлону України, якщо буде показаний результат, то тренерський штаб продовжить роботу до Олімпіади-2026.

Після призначення на посаду старшого тренера Суспільне Спорт поспілкувалося з Миколою Зоцом про його плани на наступний сезон, об'єднання команд "А" та "Б", а також включення Олега Меркушина в тренерський штаб команди.

  • Про рішення очолити збірну України
"Ніхто не вмовляв, але ж ви самі розумієте, що на жіночу команду, при всій повазі, небагато охочих. Така посада – проблемна, і час проблемний. Якби було все добре, десь шукали б іноземного фахівця. Зважив усі за і проти, та й вирішив".
  • Про план підготовки команди до нового сезону

"По-перше, треба познайомитися з командою, хоч я так всіх знаю, але треба познайомитися. Перший збір зробимо у Хусті на тиждень, після того в Сянки. Далі – до нового року усе розписане, але невідомо, наскільки все буде можливе по фінансах.

У мене принципово інший підхід, ніж у чоловічої команди: хочу команди "А" та "Б" об'єднати, щоб подивитися на молодих дівчат на фоні старших. І уже в листопаді ухвалити рішення, хто куди їде. До листопада усі разом, а тоді шість людей поїхали на Кубок світу, а шість – на Кубок IBU. Ще є три юніорки, вони також будуть брати участь у Юніорському чемпіонаті світу та Європи.

Це трохи збільшений складДо об'єднаної команди увійшло 12 біатлоністок. – чи буде можливість всіх їх готувати закордоном? Якщо не буде фінансів на 12 людей, можливо, доведеться щось змінювати [у плані підготовки]. Але основний напрямок, щоб я всіх [біатлоністок] бачив [разом]".

Читайте більше: Збірна України з біатлону визначила склад на підготовку до сезону 2023/24: хто увійшов у чоловічу та жіночу команди
  • Про відсутність у складі сестер Семеренко та Надії Бєлкіної

"Основне направлення - на омолодження. При всій повазі до спортсменок, які є з великими заслугами, але ми самі розуміємо, що треба давати дорогу молодим.

Ніхто не заперечує: якщо вони будуть виглядати достойно на відбіркових змаганнях, ми будемо підключати їх. Вони залишилися у списках збірних команд, але на самопідготовці– таке направлення, така політика федерації та і моє особисте бачення ситуації.

  • Про спілкування з біатлоністками перед призначенням

"З ким говорив, з ким не говорив. Не питав, чи зними хтось спілкувався з приводу моєї кандидатури. Думаю, що спілкувалися. У мене не було розмови з [сестрами] Меркушиними, але я чув, що вони непроти попрацювати зі мною. Це перш за все їхнє бачення, що я не буду проти кандидатури [у тренерському штабі] Олега Меркушина, їхнього батька".

  • Про роль Олега Меркушина в тренерському штабі

"Вважаю, що в пресі дуже багато коментарів проти його кандидатури. Думаю, що він заслуговує на більше. Його не треба розглядати тільки як батька. Я з ним працював у свій час, з командою юніорів, командою "Б". Вважаю, що його кандидатура, не як батька, а як тренера дуже нереалізована. І я коли його беру в команду, то беру не через те, що він батько своїх доньок. А беру, бо він спеціаліст, в хорошому сенсі слова, невикористаний у нашому біатлоні.

Я був ініціатором [включення до тренерського штабу] Олега Меркушина, ніхто мені не нав'язував абсолютно. Це моя ініціатива не просто як для друга чи як для батька, а як для спеціаліста, який мені допоможе. Якби Олега не було в команді, то його дочки були б у команді".

  • Про розмови щодо повернення Катерини Бех до складу збірної України

"Ситуація складна. Можливо, воно не на часі. Треба розділити на дві частини: політична і спортивна. Якщо спортивна – це безумовно сильна спортсменка. Чемпіонка світу серед юніорок – це показник, що перспектива її велика. І далі питання – чи ми розвиваємо її перспективу, чи ні. Як спортсменка, вона б допомогла.

Інша справа – я навіть як людина, як громадянин країни, як тренер – те, що вона була громадянкою Росії, я навіть на це не так сильно... Головне, як людина зараз ставиться до цього усього, як вона зараз ставиться до війни. Є Надія Бєлкіна та Настя Рассказова – вони узагалі не виїжджали в Росію після того, як почалося [повномасштабне вторгнення]. Це позиція людей, ми її маємо поважати. Якщо така позиція є у Бех, то чому ні. Досі я її позиції не чув, як громадянки, як людини".

Хто такий Микола Зоц

  • Микола Зоц – 58-річний український тренер, який давно працює в системі українського біатлону.
  • Сезон 2022/23 Микола Зоц починав у ролі тренера чоловічої команди "Б", але звільнився на початку сезону. Пізніше очолив юніорську збірну України.
  • Останні кілька сезонів працював саме з чоловічою командою "Б". Ще раніше був старшим тренером чоловічої збірної України.
  • Зоц був особистим тренером Ірини Петренко, а також Оксани Хвостенко.
На початок