Перейти до основного змісту
"Необхідно адаптуватись". Один із найкращих тренерів Європи узявся підіймати жіночий футбол в Україні під час війни

"Необхідно адаптуватись". Один із найкращих тренерів Європи узявся підіймати жіночий футбол в Україні під час війни

Ексклюзивно
"Необхідно адаптуватись". Один із найкращих тренерів Європи узявся підіймати жіночий футбол в Україні під час війни
. Луїс Кортес. Фото: УАФ/Павло Кубанов

Головний тренер жіночої збірної України з футболу розповів про вплив повномасштабного вторгнення на проєкт, заради якого він кардинально змінив кар'єрні плани.

Іспанець Луїс Кортес очолив збірну України в листопаді 2021 року – за три місяці до повномасштабного вторгнення Росії, – замінивши на чолі команди наставницю полтавської "Ворскли" Наталію Зінченко. Найкращий тренер-2021 за версією УЄФА й IFFHS став першим іноземним коучем в історії жіночої збірної України. До цього він тренував один із топклубів Європи – іспанську "Барселону", яку довів до перемоги в Лізі чемпіонів.

Серед планів Кортеса була не лише підготовка однієї команди, а й загальний розвиток жіночого футболу в Україні. Чи зруйнувала цей намір повномасштабна війна та чому іспанець вирішив залишитися з командою після евакуації з України, Суспільне Спорт дізналося в тренера напередодні першого за сім місяців матчу збірної – проти Естонії.

Читайте також: Жіноча збірна України з футболу мінімально перемогла Естонію у першому матчі в 2023 році
Луїс Кортес жіноча збірна України з футболу на зборі в Польщі, Сувалки, перед товариським матчем з Естонією
Луїс Кортес разом із командою прибирає сніг на зборі в Польщі. УАФ/Павло Кубанов

Україна як "виклик" після успіху в Іспанії

З моменту підписання котракту з Україною Кортес майже не встиг попрацювати зі збірною за "нормальних" умов. Іспанець очолив команду впритул до матчів відбору на чемпіонат світу проти Шотландії (1:1) й Угорщини (2:4) та не зміг тоді довести збірну до перемог.

Читайте також: Визначилися всі учасниці жіночого чемпіонату світу з футболу: повний список груп ЧС-2023

Наступного разу футболістки зустрілися через три місяці на зборі в Туреччині, де виграли свій перший товариський турнір. Та вже через два дні – щойно повернулися в Україну – вони стикнулися з повномасштабною війною. Дехто з гравчинь "зустрів" вторгнення в поїзді на шляху до Харкова, який з перших днів зазнавав одних із найбільш нищивних атак Росії.

Читайте також: "Треба було перейти на українську ще років 10 тому". Футболістка збірної України – про війну та футбол у Росії

"Це справді нелегко, – описує досвід роботи за останні півтора року Луїс. – Іноді люди запитують мене, яким є жіночий футбол в Україні, і я відповідаю, що не знаю, тому що я не жив тут нормальним футболом. Але я багато чому навчився від гравчинь і персоналу. Вони допомагали нам, а ми – їм, зокрема з пошуком нових клубів. Дійсно було б краще очолювати команду за іншої ситуації, але ми не обираємо обставини, в яких ми тренуємося. Це не залежить від нас чи українців. Ви не обирали вести цю війну".

"Я прийшов з "Барси", де вигравав усе, в тому числі треблПеремога в трьох головних турнірах. У випадку "Барселони" це були Ліга чемпіонів, чемпіонат і Кубок Іспанії.. Але я вирішив підписати контракт з Україною, тому що УАФ мала в планах великий проєкт для розвитку жіночого футболу в країні. Зараз він "на полиці". Ми чекаємо на слушний момент, аби знову його запустити. Певна річ, ми не прийматимемо Євро-2025, [що було одним із пунктів проєкту]. Це неможливо. Та я вирішив залишитися з Україною принаймні до наступного літа, коли завершиться мій контракт. Я пишаюся всім, що ми зробили для збірної. Йдеться про спадок і те, щоб лишити цю "футболку" в кращому стані, ніж вона була. Не знаю, чи буду головним тренером через два або шість років, але моя ціль – покращити рівень жіночої збірної та українського жіночого футболу за той час, що я буду залучений у цьому проєкті".

Саме робота над цією програмою, за словами Кортеса, й стала для нього мотивацією, аби взагалі погодитися на співпрацю з Україною. Це сталося після надуспішного, з точки зору результатів, сезону з "Барселоною": у період, коли іспанець покинув клуб, щоби "відпочити від стресу". За словами іспанського спеціаліста, коли вперше йому зателефонували з УАФ, його відповідь була "Ні".

Кортес змінив думку після того, як почув план "великого проєкту". Перспектива розвинути в Україні жіночий футбол виявилася для нього "цікавішою", ніж просто посада головного тренера. До того ж такий формат роботи давав йому можливість продовжувати жити в Іспанії та лише періодично їздити в Україну (до повномасштабного вторгнення).

"Мені байдуже, чи я буду головним тренером топзбірної або команди з більшою кількістю підписників у Instagram. Суть у викликах. Я не уявляв, що трапиться далі, але в ту мить, гадаю, я ухвалив правильне й найкраще рішення".
Луїс Кортес жіноча збірна України з футболу на зборі в Польщі, Сувалки, перед товариським матчем проти Естонії
Луїс Кортес дає вказівки гравчиням під час збору в Польщі. УАФ/Павло Кубанов

У чому полягає проєкт жіночого футболу в Україні

До проєкту, який описав Луїс Кортес, увійшли п'ять головних пунктів-завдань:

  • "Збільшити кількість молодих футболісток в Україні. Вони – майбутнє. Війна нам із цим не допомагає, адже багато юних дівчат, які люблять футбол, виїхали до інших країн або кинули цей вид спорту. До того ж в Україні зараз нелегко організовувати змагання серед молодіжних команд".
  • "Покращити рівень Вищої ліги. Мусимо допомогти командам збільшити їхні ресурси, підвищити рівень. Можливо, підписати нових гравчинь".
  • "Покращити рівень професіоналів у жіночому футболі. Мова про склад персоналу та курси: не лише для тренерерів, а й для фізіотерапевтів, фітнестренерів, лікарів та медіааналітиків".
  • "Покращити рівень національної збірної. Це буде наслідком [попередніх пунктів]. Якщо ми покращимо Вищу лігу, рівень професіоналів, які залучені в жіночий футбол, та збільшимо кількість молодих гравчинь, звісно, це вплине й на рівень збірної. Це також означає, що необхідно інвестувати в неї. Приміром, це стосується умов пересування та готелів. Не скасовувати збори: вони нам потрібні, аби більше й краще тренуватися. Змінити деякі звички, пов'язані з харчуванням, фізіотерапією та вправами. Крім того, необхідно покращити методологію скаутингу, щоб знаходити найкращих гравчинь для збірної".
  • "Зайнятися промоцією. Якщо робиш щось правильно, це добре, але ти маєш показувати це світові. Якщо нам вдасться показати, що Україна рухається в правильному напрямку й розвиває жіночий футбол, це приведе до нас більше партнерів і спонсорів".
Читайте також: Україна покращила позицію у першому рейтингу жіночих збірних ФІФА у 2023 році

Як пояснив Кортес, через вторгнення Росії реалізацію цих пунктів доведеться "адаптувати" під нові умови, а деякі процеси взагалі не будуть запускатися до завершення війни.

"Дещо ми почали ще перед [повномасштабною] війною, але деякі речі зараз важко впроваджувати, – каже Луїс. – Це не пріоритет для країни та УАФ. Щось ми можемо робити вже зараз, наприклад, із промоцією. Тепер усі матчі Вищої ліги доступні для перегляду на YouTube. Це впливає на видимість наших гравчинь. Найважливіше – не скасовувати [жіночий футбол в Україні] та не зупиняти його зараз. Якщо нам треба виконати сто завдань, а ми можемо лише десять, ми мусимо виконати ці десять завдань. І ми маємо боротися за те, щоб робити дедалі більше з кожним днем".
Луїс Кортес жіноча збірна України з футболу
Луїс Кортес разом зі збірною на тренуваннях перед останніми матчами відбору на чемпіонат світу-2023. УАФ/Павло Кубанов

Новий стрес та досвід роботи під час війни

Замість відпочинку від стресу через насичений графік клубного життя на Луїса Кортеса звалився новий виклик: робота під час повномасштабної війни. Як зізнається коуч, особливо складно було впродовж перших двох-трьох місяців, коли головним завданням було переконатися, чи всі футболістки в безпеці, та допомогти їм виїхати з країни, за що, як каже тренер, він платив із власної кишені.

Окрім евакуації та пошуку нових клубів і місць роботи для футболісток, яких Кортес тепер називає своєю "сім'єю", тренер також займався гуманітарною допомогою для українців: що для тих, хто лишився в межах країни, що для біженців у Іспанії.

"У мене було багато зустрічей. Я погано спав, – ділиться наставник. – Тепер я намагаюся звертатися до людей в Іспанії й світі та пояснювати, що вони мусять продовжувати допомагати українцям. Інколи здається, що все скінчилося. В Іспанії, приміром, стало важче знаходити новини про війну в Україні. Кілька місяців тому про неї говорили щогодини. Але війна досі триває. І я продовжую допомагати гравчиням, тому що в декого з них важкі ситуації, зокрема з родиною чи житлом, яке було зруйноване. Це дійсно інший вид стресу, але з допомогою професіоналів тепер ми підходимо до цього спокійніше й організованіше".

Луїс Кортес жіноча збірна України з футболу перший збір після повномасштабного вторгнення в Польщі
Луїс Кортес під час першого збору команди після повномасштабного вторгнення в червні 2022 року. УАФ – Асоціація футболу України
"В університеті та на тренерських курсах ніхто не пояснював, як бути головним тренером збірної країни, яка воює. Необхідно адаптуватися й вчитися щодня, справлятися з дуже сюрреалістичними ситуаціями. Під час зборів ми стараємося не говорити про війну, а спілкуватися про футбол. Це вдалий момент для гравчинь і персоналу трохи відволіктися. Це піде їм на користь. Вони можуть "дихати" футболом і насолоджуватися грою".

Водночас повністю відгородитися від реалій війни вдається не завжди. Як приклад Кортес наводить випадок однієї з футболісток збірної, чий батько нині в армії: "На останньому зборі одна гравчиня підійшла до мене й сказала: "Луїсе, мій батько на фронті, і ми вже три тижні не маємо про нього жодної інформації". Як може тренер вимагати від неї зосередитися на стандарті, грі в обороні чи робити щось іще? Це нормально, що вона думає про інше".

"Ми мусимо боротися за Україну на полі. Мусимо показати світові, що Україна – сильна країна, і що українські жінки також сильні. У той момент я сказав їй: "Усе, що ти можеш зробити зараз, це зіграти найкращий матч, на який ти здатна. Через кілька днів, коли твій батько об'явиться, ти зможеш сказати йому, що ви перемогли й ти грала чудово, і він пишатиметься тобою". Не знаю, чи це найкраще, що я міг сказати, але тоді я вирішив зробити так, і той матч був для неї успішним".

Перші кроки до змін у ставленні до жіночого футболу

"Я вважаю, що суспільство змінюється в усьому світі, – переконаний Кортес. – Існують країни, де через релігію або культуру ситуація з [правами] жінок не найкраща. Але в Європі, США та більшості країн є зміни. Можливо, це ще не рівність, тому що бізнес навколо чоловічого й жіночого футболу різний. Але ми зробили перший крок. Сьогодні всі розуміють, що дівчинка може грати у футбол". На думку іспанця, до числа цих людей уже входять і більшість українців.

Читайте також: "Ми втомилися". Футболістки Канади й Франції вимагають змін системи та бойкотують ігри в рік ЧС-2023: про що ці протести

"Кілька років тому з цим було важко, – продовжує тренер. – В Іспанії я мав сварки з деякими родинами, тому що вони не дозволяли своїм донькам грати у футбол. Тепер усі усвідомлюють, що це не [виключно] чоловіча гра".

"Треба продовжувати боротися за рівну гру, – вірить Кортес. – Буде важко досягти рівної зарплатні, хоча в деяких країнах це намагаються зробити. Сподіваюся, в Україні чоловіча та жіноча національні збірні колись матимуть однакові умови. Ми маємо імпортувати весь той досвід інших країн, як-то Іспанії, Англії, Франції чи Німеччини, в Україну".

Один із головних аспектів, який мала б запозичити Україна, Луїс Кортес вважає створення рольових моделей – "прикладів" – для нового покоління.

"В Іспанії багато дівчат хочуть бути, як Алексія ПутельясПівзахисниця "Барселони", дворазова володарка "Золотого м'яча". або Айтана БонматіТакож півзахисниця "Барселони", MVP фіналу Ліги чемпіонів 2021 року.. Україна також має багато провідних гравчинь", – наголошує Кортес, який наводить приклад Дар'ї Апанащенко – 36-річної півзахисцниці турецького "Фомґета" й рекордсменки за кількістю голів і зіграних матчів за збірну.

"Вона грала у фіналі Ліги чемпіонівУ 2009 році в складі російської "Звєзди". та забила там гол, – нагадує тренер. – Люди, особливо дівчата, мають знати, що Дар'я Апанащенко – топгравчиня й топлюдина. Вона може бути прикладом для багатьох молодих футболісток".

"Головне – не скасовувати". Іспанець Луїс Кортес узявся підіймати жіночий футбол в Україні: чи завадила цьому війна
Дар'я Апанащенко перед матчем відбору на ЧС-2023 проти Шотландії. УАФ/Оксана Васильєва
"Ми потребуємо допомоги медіа, а також соціальних мереж УАФ, аби створювати ці приклади. Ми маємо зрозуміти, що дивляться юні дівчата. Також треба організовувати зустрічі у школах і університетах, аби говорити про розширення прав і можливостей жінок, та події, які показуватимуть, що ми хочемо просувати жіночий спорт. Йдеться про створення синергії та щоденну працю. Якщо люди не знають [про жіночий футбол], можливо, це не їхня проблема. Можливо, це ми обрали недостатньо правильний підхід до них".

Запровадження Ліги націй у жінок та участь збірної України

Кроком назустріч більшій видимості футболісток Кортес вважає й зростання кількості матчів і турнірів, що нині спостерігається в жіночому футболі. Для України це, в першу чергу, Ліга націй, що стартує у вересні 2023 року.

Читайте також: Збірна Англії у серії пенальті перемогла Бразилію у першій жіночій Фіналіссімі в історії футболу

Як розповів тренер, у межах підготовки до Ліги націй улітку Україна намагатиметься організувати збори та, можливо, зіграє товариські матчі з кимось зі збірних-учасниць чемпіонату світу-2023.

Через відсутність санкцій з боку УЄФА в Лізі націй наразі планується участь Білорусі. Чи гратиме Росія, поки що не відомо. З цього приводу Кортес солідарний з позицією України та виступає за повний бан країн-агресорок.

"Я підтримую Україну. Можливо, для багатьох людей участь цих країн у турнірах не має значення, але я вважаю інакше. Мова про те, щоб створити додатковий тиск на президента РФ. ФІФА та УЄФА повинні мати стійку позицію щодо санкцій проти Росії та Білорусі".

Топ дня

Вибір редакції

На початок