Що відбувалося в жіночому тенісі від початку 2023 року.
Виконавчий директор WTA Стів Саймон відреагував на критику його організації на тлі війни в Україні. Відповідний коментар функціонер надав BBC Sport.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ до України WTA та ATP дозволяють російським та білоруським тенісистам змагатися на своїх турнірах у статусі нейтральних учасників. Зокрема, їм заборонено використовувати символіку своїх країн.
Утім, часткові санкції проти країн-агресорок вже призводили до скандалів у професійному тенісному турі. Зокрема, на матч Australian Open між Катериною Байндль та росіянкою Каміллою Рахімовою прийшли глядачі зі стягами Росії та зображенням президента Владіміра Путіна. У відповідь організатори заборонили демонстрацію прапорів РФ та Білорусі на території проведення турніру.
Та на цьому контраверсійні епізоди у великому тенісі не вичерпалися. Вже у березні російська тенісистка Анастасія Потапова вийшла на матч турніру в американському Індіан-Веллсі у футболці московського футбольного клубу "Спартак", за що отримала попередження від WTA.
До всього, до критики керівного органу жіночого тенісу доклався інцидент з українською тенісисткою Лесею Цуренко на тих самих змаганнях в Індіан-Веллсі.
Що сталося з Лесею Цуренко
Четверта ракетка України у Каліфорнії здобула чотири перемоги поспіль. Розпочавши турнір з кваліфікації, вона пройшла шлях до 1/16 фіналу.
Суперницею українки мала стати чемпіонка Australian Open, білоруска Аріна Сабалєнка. Проте матч так і не відбувся: Цуренко відмовилася від участі в ньому, пізніше пояснивши, що перенесла "панічну атаку" напередодні гри.
Порталу btu.org.ua тенісистка розповіла, що мала "істерику" перед матчем. Та розкритикувала Стіва Саймона за його реакцію на події в тенісі: зі слів Цуренко, той висловив упевненість, що росіян повернуть на Олімпійські ігри, та не став засуджувати погляди росіян з білорусами на підтримку збройної агресії проти України.
Цуренко підтримала перша ракетка світу, полька Іґа Швьонтек. Лідерка світового рейтингу звинуватила WTA у браку "лідерства" від початку війни та закликала до ширшої підтримки українок у турі.
Читайте також: "Потрібно робити більше". Іґа Швьонтек закликала до підтримки українських тенісистів після інциденту з Лесею Цуренко
Як відреагували у WTA
Cтів Саймон переконаний: організація робить "усе можливе" для вирішення конфіктних ситуацій на своїх змаганнях. Та додав, що WTA найближчим часом не змінюватиме свого підходу щодо російських та білоруських тенісисток.
"Ми продовжуємо робити усе можливе. Ми вже зробили багато для наших спортменок. Я знаю, що існують декілька думок з цього приводу", — розповідає американець.
"Те, що відбувається в Україні, — непорядно. Це неможливо підтримувати жодним чином. Ані те, що робить російський уряд".
"Ми прямо поговорили з Анастасією [Потаповою через футболку «Спартака»], попередили її, аби вона знала, що це неналежна поведінка. Не думаю, що ми побачимо такі випадки у майбутньому".
"Наші найбільші симпатії — на боці усіх в Україні. І я не думаю, що хтось з нас здатен повністю усвідомити, через що проходять люди там. Ми продовжуємо діалог з російськими та білоруськими тенісистками та переконуємося, що вони розуміють усю чутливість, що вони змагаються як нейтральні спортсменки. Думаю, існує тверде розуміння цього".
"Ми завжди посідали цю позицію, фундаменту позицію туру, що кожен гравець, який відповідає критеріям, має отримати право грати. Незалежно від рішень, які ухвалювалися урядами їхніх країн. Ми стабільно цього дотримуємося та продовжимо це робити. На наш погляд, підхід щодо нейтралітету є прийнятним".
Що відомо
- Після здобуття дебютного титулу WTA в американському Остіні друга ракетка України Марта Костюк відмовилася від рукостискання та спільної чемпіонської церемонії з росіянкою Варварою Грачовою.
- У Латвії через змагання на одних турнірах з росіянами та білорусами зупинили фінансування НОК п'ятьох спортсменів, включно з першою ракеткою країни Єленою Остапенко.
- Водночас зібрним Росії та Білорусі від початку вторгнення заборонили брати участь у командних турнірах — Кубку Девіса (чоловіки) та Кубку Біллі Джин Кінг (жінки). У поточних розіграшах змагань під егідою ITF обидві країни не представлені.