"Не було часу на шмарклі". Синхроністка Фєдіна – про результативний сезон-2022, нагороду від LEN і плани на 2023 рік

"Не було часу на шмарклі". Синхроністка Фєдіна – про результативний сезон-2022, нагороду від LEN і плани на 2023 рік

Ексклюзивно
"Не було часу на шмарклі". Синхроністка Фєдіна – про результативний сезон-2022, нагороду від LEN і плани на 2023 рік
AP Photos

Ексклюзивний коментар лідерки збірної України з артистичного плавання для Суспільне Спорт.

Синхроністка Марта Фєдіна – одна з найтитулованіших спортсменок 2022 року в Україні. 21-річна українка у 2022 році виступила на обох великих стартах: чемпіонаті світу та Євро, здобувши загалом 11 медалей (вісім – золотих).

За підсумками 2022 року Європейська ліга плавання визнала Фєдіну найкращою синхроністкою. В опитуванні серед усіх номінанток на нагороду українка набрала 60% голосів.

Читайте також: Марту Фєдіну визнали найкращою синхроністкою року в Європі: здобутки української плавчині

Виступи Фєдіної на міжнародних турнірах відбувалися в умовах повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Синхронністка разом з іншими представницями збірної України з артистичного плавання була змушена виїхати до Італії, де проводила підготовку до сезону 2022 року.

В ексклюзивному інтерв'ю Суспільне Спорт 21-річна спортсменка оцінила результати у 2022 році, розповіла про відмінності підготовки між 2022 та 2023 роками, а також назвала подальші плани на сезон.

  • Про сезон 2022 року

"Звичайно, якщо говорити про наше спортивне життя, наш сезон, то враження після нього залишились позитивні. Україна досягнула успіху і на чемпіонаті світу, і на чемпіонаті Європи. Тому відчувався певною мірою душевний спокій, адже ти зробив усе, що міг. Щодо морального стану, то авжеж, із цього боку, сезон був дуже важким, як і загалом увесь рік. Думаю, він був важким для кожного українця.

Якщо чесно, то 2021-й також психологічно не був простим, бо була Олімпіада. Морально було дуже страшно, важко. Але, якщо брати передзмагальний період, то в рік Олімпіади ти тренувався, приходив додому – психологічна важкість була пов’язана лише з тренуваннями. Тут же зовсім інша справа. Багато всього поганого трапилось [у 2022 році]. Але ми дуже раді, що змогли трохи відсторонитись від поганого та спрямувати свої сили в хороші справи. Ми розуміли, що несемо відповідальність за спортивний фронт, і повинні бути сильними, як наші захисники та захисниці. У нас не було часу на шмарклі та сльози. Але, звичайно, було складно".

  • Про нагороду від LEN

"У нас була схожа номінація від FINA. Наприклад, Єлизавета Яхно стала найкращою синхроністкою у світі у 2018-му. Зараз не знаю, чи проводять вони таке. Коли ж я побачила, що LEN оголосили подібне, і я є серед конкурсанток, мені було дуже приємно. Але це не тільки моя заслуга. Було б класно, якби й серед команд проводили подібні конкурси, а не виключно соло.

Марта Фєдіна здобула шість золотих медалей на шести стартах Євро з водних видів спорту
Марта Фєдіна здобула шість золотих медалей на шести стартах Євро з водних видів спорту. AP

Що я відчувала? Я була рада, але не думала, що виграю. Це ж голосували вболівальники, і я бачила, яка велика підтримка в італійок. Ми ж жили пів року в Італії, тренувались разом із їхньою збірною в Савоні. У них дуже багато шанувальників і поціновувачів, артистичне плавання там дуже розвинене. Усі люди на вулиці знали, що таке артистичне плавання і хто така Лінда Черутті. Напевно, там цей вид спорту такий же популярний, як у нас футбол. Тому я думала, що всі фанати будуть голосувати за Лінду. Коли побачила, що виграла, то я спочатку не повірила, у мене був шок, по кілька разів усе перевірила.

Я дуже рада, але навіть не через те, що виграла, а тому, що це ще один привід, аби про Україну побачили в новинних стрічках. Це нагадування про Україну зайвим точно не буде".

  • Про нинішній тренувальний процес

"Планувати щось наперед зараз неможливо, але, так, поки що ми будемо в Києві. У нас є «умовний» календар. Наприклад, шостого березня ми маємо їхати в Канаду [на етап Кубка світу]. Після Канади ми знову повертаємось до Києва, готуємось до нових змагань. Але чіткого розуміння нема – за планом тренуємось і живемо тут, тільки виїжджаємо на змагання, зокрема, на чемпіонат Європи та світу. Але ми знаємо, хто наші сусіди та що вони за люди…

Скажу так: до Італії ніхто вже не хоче їхати. Так, там було чудово, нас дуже тепло прийняли – надали й басейн, і житло, і навіть одяг. Я багато вже говорила про це, що ми їхали з тим, у чому були. А вони нам дали і купальники, і окуляри, і теплі речі – усе. Італійці поставились до нас, як до рідних. Ми безмежно їм вдячні. Але вдома краще, тому я дуже рада, що в нас є змога бути в Україні та тренуватись, хоч і не у своєму рідному місті. Мені подобається відчуття, що я тут, я поруч із близькими. Це відчуття безцінне".

  • Про старти в сезоні 2023 року

"Чи будемо виступати на всіх етапах Кубка світу цьогоріч? За планом – так. Але я знаю, що зараз у нас Канада, а далі – хто куди. Є «умовний» календар, однак може трапитись усе, що завгодно.

Марта Фєдіна
AP Photo

Одним із головних стартів цьогоріч буде чемпіонат Європи, бо там розігруватимуться ліцензії на Олімпійські ігри. Є можливість їх виграти вже. Це одна з цілей на цей сезон – викластись на максимум, аби наступного року розпочинати сезон із розумінням, що ти вже їдеш на Ігри, що в тебе є чіткі задачі. Не хочеться перебувати в підвішеному стані, адже останній шанс взяти ліцензію буде за два-три місяці до Олімпіади. Не хочеться постійно бути в напрузі, плюс – щось може піти не так. Дуже важко розуміти, що ти опинився за бортом за якийсь крок до Ігор. Тому серед цілей – взяти ліцензію вже зараз і заспокоїтись".

  • Про наявність чоловіків у збірній України

"Мені дуже сумно, що якось хлопчики в нас не приживаються. Було б класно, адже весь світ уже привозить хлопців на змагання, у них уже є свої спільноти. Раніше було 1-2 чоловіки на змаганнях, зараз уже на чемпіонаті світу в Будапешті вже було людей 20. Це прикольно. Але в Україні поки що це не йде взагалі. Наприклад, зараз проходить чемпіонат України, і там є один хлопчик із Києва. Йому, може, років 8-10. У Харкові теж були хлопчики, але вони доходили до 12-13 років – і все. Казали: «Це не моє», ще щось. Дівчатка якось довше тримаються і сильніші результати показують. Тому так – на Олімпіаду не плануємо оновлювати склад, додавати хлопчиків, будуть тільки дівчатка".

Хто така Марта Фєдіна

  • 21-річна українська артистична плавчиня, яка представляє Харківську область.
  • Дворазова бронзова призерка Олімпійських ігор-2020 (дует, команда).
  • Триразова чемпіонка світу: командний гайлайт – 2019, 2022, довільна комбінація – 2022. Загалом має 11 медалей чемпіонатів світу, зокрема два "срібла" в соло на ЧС-2022.
  • 11-разова чемпіонка Європи (2018-2022), зокрема має титул 2020-го і 2022-го років у технічному соло. Загалом має 15 нагород континентальної першості.
На початок