"Історія покаже, хто зробив більше для миру". Інтерв'ю президента МОК про план повернути росіян й дискусії з українцями

"Історія покаже, хто зробив більше для миру". Інтерв'ю президента МОК про план повернути росіян й дискусії з українцями

Ексклюзивно
"Історія покаже, хто зробив більше для миру". Інтерв'ю президента МОК про план повернути росіян й дискусії з українцями
. Getty Images

Флеш-інтерв'ю президента МОК Томаса Баха для журналістів під час чемпіонату світу з гірськолижного спорту.

Міжнародний олімпійський комітет наприкінці січня 2023 року випустив офіційну заяву, в якій уперше з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну повідомив про ймовірність повернення російських та білоруських атлетів до змагань. Ця заява викликала велике несприйняття в Україні та багатьох європейських країнах: Латвія заявила про готовність бойкотувати Олімпіаду-2024, як і Україна, а понад 30 країн на чолі з Великою Британією та Польщею оголосили про "створення коаліції" з метою недопущення атлетів з країн-агресорок до спорту.

Власне, у лютому 2022 року МОК не рекомендував допускати до змагань атлетів з Росії та Білорусі. Ця рекомендація поширилася майже на усі види спорту, останній рік спортсмени з цих країн фактично відсутні на міжнародних стартах. Однак згідно з новим наміром МОК атлетів з Росії та Білорусі можуть повернути у нейтральному статусі.

Президент МОК Томас Бах давав кілька коментарів на цю тему, МОК публікував розгорнуту відповідь щодо цієї ситуації на офіційному сайті. Зокрема, в одній з офіційних заяв мова йшла про те, що розглядається варіант повернення атлетів з Росії та Білорусі до змагань на сезон 2023 року, але поки мова не йде про Олімпіаду-2024. Однак станом на зараз немає розуміння, як і коли можуть повернути атлетів з Росії та Білорусі.

Томас Бах відвідав чемпіонат світу з гірськолижного спорту, який проходить у французькому Куршавелі. Під час змагального дня в неділю, 12 лютого, він провів невелику пресконференцію для ЗМІ. Усі питання, що були поставлені Баху, стосувалися саме ймовірного повернення атлетів з Росії та Білорусі. Одним з учасників пресконференції був кореспондент Суспільне Спорт Віталій Волочай.

Ми не можемо не ігнорувати це запитання. Чи буде МОК переглядати позицію щодо участі росіян на Олімпіаді в Парижі?

Ми це обговорюємо. Перш за все, мова не йде про Париж, а про спортивні змагання, які відбудуться у 2023 році. Поки ще не говоримо про Париж, про це – пізніше. Хочемо звернути увагу на два головні питання, одне з яких – серйозне занепокоєння, яке було висловлено двома особливими експертками Ради ООН з питань прав людини. Вони сказали нам, що виключення російських та білоруських атлетів лише через їхній паспорт - порушення прав людини.

МОК дотримується прав людини, як і міжнародні спортивні федерації, тому ми маємо реагувати на це занепокоєння. По-друге, нам потрібно зрозуміти, чому це неможливо, наприклад, для плавців, але можливо для тенісистів? Ми бачили на Australian Open, коли українська гравчиня грала проти нейтральної атлетки з російським паспортом, а білоруська тенісистка навіть перемогла на турнірі. Тому, чому це неможливо у плаванні чи гімнастиці?

Катерина Байндль тисне руку нейтральній тенісистці Камілі Рахімовій після матчу на Australian Open
Катерина Байндль тисне руку нейтральній тенісистці Камілі Рахімовій після матчу на Australian Open. AP Photos

Чи ви розумієте протилежну реакцію, яку має західний світ щодо цієї позиції?

Реакція західного світу? Зачекайте. Ми бачили деякі заяви від країн Балтії та інших, вони висловили своє занепокоєння. На жаль, вони не піднімали питання прав людини - принаймні до сьогоднішнього дня не маємо на це відповіді. Але нам потрібно серйозно розглянути ці питання. Наостанок, це не прерогатива урядів вирішувати, хто і в яких видах спорту може змагатися, інакше це стане кінцем міжнародного спорту, чемпіонатів світу та Олімпійських ігор у тому вигляді, в якому ми до цього звикли. Розглянемо ці питання, спробуємо знайти рішення та справедливість як місію спорту. Адже місія спорту – об'єднувати, не розділяти та не ставати передумовою для більших конфронтацій та ескалацій. Наша місія – мир.

Ви не вважаєте, що зараз перебуваєте по "інший бік" історії?

Історія покаже, хто зробив більше для миру: той, хто намагався триматися певних ліній та комунікувати чи ті, хто намагалися ізолювати і розділяти. У нас був позитивний досвід в олімпійському русі, можете пригадати, як це було з Північною та Південною Кореями, чи що ми зробили з Ізраїлем та Палестиною або ж у випадку з Косово чи багатьма іншими конфліктами. Наша роль – об'єднувати людей.

Ви приймете пропозицію Зеленського приїхати у зону бойових дій в Україну?

Запрошення Зеленського відвідати фронт? Я бачив цей твіт, у нас була тривала дискусія, ми говорили по телефону. Бачив різні заяви, вони мають значення. Ми разом з усіма українцями, українськими атлетами, з людської точки зору розумієм їхню реакцію та поділяєм з ними всі їхні страждання. Саме тому ми їх підтримуємо та солідарні з ними – незалежно від того, чи вони живуть в Україні чи за її межами. Підтримуєм близько три тисячі представників української олімпійської спільноти, щоб в України була сильна команда в Парижі. Але попри це, маємо виконувати нашу місію миру - об'єднання людей. І це працює з усіма іншими країнами у цьому світі.

Томас Бах президент МОК
Фото: Офіс Президента України

Два дні тому ми запитали Івана Ковбаснюка, єдиного атлета з України на чемпіонаті світу, чи чесно, що атлетів з Росії повертають до змагань. Він сказав, що це нечесно, бо 228 атлетів та тренерів з України вбили. Що б ви йому відповіли?

Я багато дискутував з українськими атлетами за останні місяці, яких ми підтримуєм. У них є чудове взаєморозуміння, бо, з одного боку, вони розуміють, що ми переживаємо разом з ними їхнє горе та страждання, що докладаємо зусиль для того, щоб їм допомогти. І, звісно, ми обговорили місію олімпійського руху міжнародного спорту - об'єднати увесь спорт, що й робимо з усіма атлетами в усьому світі. Це чесна дискусія, і українські спортсмени можуть бути певні, що ми повністю солідарні з ними і що серйозно дослуховуємося до їхніх коментарів.

На початок