"Не передати словами". 21-річний Котовський здобув першу перемогу в кар'єрі з найкращим стрибком в історії України

"Не передати словами". 21-річний Котовський здобув першу перемогу в кар'єрі з найкращим стрибком в історії України

Ексклюзивно
"Не передати словами". 21-річний Котовський здобув першу перемогу в кар'єрі з найкращим стрибком в історії України
. Дмитро Котовський. Фото: Getty Images

Українець став другим в історії фристайлістом, який зміг приземлити надскладний "Ураган".

21-річний Дмитро Котовський - новий лідер збірної України зі спортивної акробатики. Ще за підсумками сезону 2020/21, тоді ще 19-річний українець, отримав нагороду "Новачок року" від FIS. Однак до січня 2023 року Котовському не вдавалося підійматися на подіум на рівні Кубка світу.

Та тепер - у нього серія з трьох подіумів поспіль, а також друге місце у рейтингу Кубка світу з лижної акробатики. Перший подіум Дмитра - "бронза", на наступний день він виграв "срібло". А продовжив серію першим у кар'єрі "золотом", яке здобув після виконання надскладного стрибка "Ураган".

Український фристайліст став лише другим в історії атлетом, якому вдалося успішно виконати цей стрибок з п'ятьма гвинтами. Першим був титулований американець Джеред Петерсон, який стрибнув "Ураган" у тому ж місці - на змаганнях у Дір-Веллі. За свій стрибок у 2007 році Петерсон отримав оцінку 140.38 бала, цей показник залишається найбільшим в історії лижної акробатики. Котовського, який виконав "Ураган" 16 років потому, судді оцінили в 138.32 бала - це шостий найкращий результат в історії.

Читайте більше: Стрибок Котовського став рекордним в історії України та перервав 8-річну серію без перемог на Кубку світу

І це також найбільша сума балів в історії України у лижній акробатиці. Окрім того, це особистий рекорд Дмитра Котовського.

"Я розраховував, що якщо зроблю правильно цей стрибок і вийде приземлення, то сума балів буде велика. Тому я цій сумі балів не сильно був здивований, вони відповідали моєму виконанню. Але було приємно, що зміг поставити особистий рекорд за отриманими балами на міжнародних стартах", - пояснив Котовський для Суспільне Спорт.

Після перемоги Суспільне Спорт поспілкувалося з Дмитром Котовським про його перші емоції та враження. Фристайліст розповів, що підбирати слова йому поки складно, а емоції переповнюють.

"Емоції просто супер - це не передати словами. У той момент, коли ти стоїш на старті, то переживаєш, а потім виконуєш свою роботу. Я сильно переживав, бо за декілька днів до змагань виконував цей стрибок на тренуванні, але це було вперше десь за два місяці. Але в той момент, коли виконуєш стрибок і розумієш, що приземлився, то в тебе просто вибухають емоції. Це не передати словами, можна тільки відчути. Дуже класно", - поділився Дмитро.

Разом з тренерським штабом ще до старту було прийняте рішення виконувати саме "Ураган" у суперфіналі, а це трохи тиснуло емоційно на спортсмена. Дмитро пояснив, що він ще перед першими стрибками уже думав про фінальну спробу.

"Такі думки відганяв, бо повністю з думками про той стрибок, я міг не виконати попередні. Довелося сконцентруватися на попередніх стрибках і вже потім прийшов для того час і я виконав головний стрибок".

Дмитро Котовський під час виконання стрибка, фото: GETTY IMAGES
Дмитро Котовський під час виконання стрибка, фото: GETTY IMAGES. Фото: Getty Images

Як тільки Дмитро приземлив стрибок, то одразу розумів, що це перемога. Але про масштаб оцінки не думав - він показав найкращий результат в історії України та шостий найкращий в історії лижної акробатики загалом.

Найбільші суми балів за стрибок в історії лижної акробатики

  • 1. 140.38 - Джеред Петерсон (США), 11 січня 2007 року (Дір Веллі, США)
  • 2. 139.50 - Воррен Шолдіс (Канада), 4 лютого 2011 року (Дір Веллі, США)
  • 2. 139.50 - Цу Гианпу (Китай), 15 січня 2015 року (Крайсберг, Австрія)
  • 4. 139.00 - Максім Буров, 7 лютого 2020 року (Дір Веллі, США)
  • 5. 138.50 - Цу Гианпу (Китай), 8 січня 2015 року (Дір Веллі, США)
  • 6. 138.32 - Дмитро Котовський (Україна), 3 лютого 2023 року (Дір Веллі, США)

За словами Котовського, він розуміє, як можна покращити стрибок, щоб набрати більше балів. Але що треба зробити для максимальної оцінки - 156 балів - не знає.

"Отримати більше за цей стрибок можливо. Тобто підвищити його якість і довести приземлення до ще вищого рівня, і в підсумку отримати ще більше балів. Але максимальна сума балів – це загадка.

Я знаю свою помилку. У нас дуже ціниться, коли є рівна лінія, тобто голова та плечі над лижами в момент коли обертаємося у гвинтах. А в мене ця лінія трохи скривлена, тобто голова та плечі трохи випереджають лижі. Якщо довести цей нюанс до ідеалу, то оцінки будуть набагато більше. Ось цей момент треба покращувати".

Дмитро Котовський після виконання "Урагану" у суперфіналі, фото: GETTY IMAGES
Дмитро Котовський після виконання "Урагану" у суперфіналі, фото: GETTY IMAGES. Дмитро Котовський у суперфіналі, фото: GETTY IMAGES

В арсеналі Дмитра Котовського є ще один стрибок з п'ятьма гвинтами, але ціль тренерського штабу та фристайліста на другу половину сезону: відточити саме "Ураган". Перша перемога у кар'єрі продовжила серію з подіумів для Котовського до трьох, та головні старти сезону ще попереду - це чемпіонат світу та два останні етапи Кубка світу.

До цих змагань 21-річний буде підходити у статусі одного з фаворитів. Він іде на другому місці у загальному заліку Кубка світу, є автором найкращого стрибка у сезоні та другим в історії атлетом, який зміг приземлити "Ураган".

Читайте також: "Сезон для мене закінчено". Олександр Абраменко буде прооперований та достроково завершив сезон
На початок