"Допустять їх - будемо бойкотувати". Тренер України з дзюдо - про намір МОК повернути росіян і білорусів до змагань

"Допустять їх - будемо бойкотувати". Тренер України з дзюдо - про намір МОК повернути росіян і білорусів до змагань

Ексклюзивно
"Допустять їх - будемо бойкотувати". Тренер України з дзюдо - про намір МОК повернути росіян і білорусів до змагань
. Фото: Федерація дзюдо України

Ексклюзивний коментар Віталія Дуброви для Суспільне Спорт.

Міжнародний олімпійський комітет 25 січня підтримав можливе повернення спортсменів з Росії та Білорусі до міжнародних змагань. Про намір повернути атлетів цих країн в організації за підсумками засідання Виконавчої ради Комітету.

Майданчиком для подальшого повернення росіян та білорусів можуть стати азійські змагання. Спортсмени, що "повністю підтримують Олімпійську хартію", вже отримали запрошення до участі в континентальних турнірах, включно з Азійськими іграми 2023 року, від Олімпійського комітету Азії. Це може дозволити російським та білоруським атлетам кваліфікуватися на літні Олімпійські ігри 2024 року.

В Україні на ініціативу МОК вже відреагував Вадим Гутцайт, очільник Національного олімпійського комітету та Міністерства молоді та спорту. У своєму дописі в соціальних мережах той заявив, що у разі подальшої інтеграції російських та білоруських спортсменів у міжнародні старти - навіть на умовах нейтралітету - Україна може ухвалити рішення про бойкот літньої Олімпіади-2024.

Читайте також: "Не виключаю, що Україна бойкотуватиме Олімпіаду". Гутцайт відреагував на ймовірне повернення атлетів з РФ та Білорусі

Ідею з бойкотом міжнародних турнірів підтримує й головний тренер збірної України з дзюдо Віталій Дуброва. У цьому спорті Україна минулого року вже вдавалася до бойкоту, коли у червні-вересні Міжнародна федерація дзюдо дозволила спортсменам з Росії та Білорусі змагатися в нейтральному статусі. У підсумку восени обидві країни були відсторонені від змагань до кінця 2022 року.

В ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт тренер також висловився щодо позиції Міжнародної федерації дзюдо на тлі війни в Україні, поглядів українських збірників на розвиток подій у світовому спорті та відсутності антивоєнних заяв з боку дзюдоїстів РФ та Білорусі.

  • Про реакцію на заяву Міжнародного олімпійського комітету

"Звісно, ми дуже розчаровані такою заявою МОК. За рік керманичи світового спорту так і не зрозуміли, що відбувається в нашій країні, і всі спроби завести росіян та білорусів у світовий спорт є аномальними і ненормальними. Тому, скажімо так, зараз ситуація досить складна, але, на мій погляд, треба буде бойкотувати змагання, якщо їх кудись допустять".

"Поки що я не маю інформації, що їх кудись допустять. Інформації, що [це відбудеться] на найближчих змаганнях, [немає]. Зараз ми у Португалії, наступного тижня - у Парижі, а в лютому - в Ізраїлі. Там їх не буде. Як буде далі, поки що невідомо".
  • Про реакцію іноземних спортсменів на заяву МОК

"У принципі, більшості спортсменів і тренерів нецікава ця ситуація. Навіть йдуть такі розмови: «вони ж теж спортсмени», «вони не винні», «ми ж одна сім'я». У світі не розуміють, що відбувається. Я ж вважаю, що це більше наша війна, це стосується нашої країни, і нам не потрібно чекати від когось допомоги, а самим ухвалювати рішення й бойкотувати. Але не сподіватися на підтримку когось чи чиюсь допомогу".

  • Про готовність до повторного бойкоту змагань
"Звісно, остаточне рішення буде за керівництвом Федерації [дзюдо України]. Але зараз позиція, думаю, буде така ж, як і була: якщо росіян та білорусів допустять до змагань - будемо їх бойкотувати".
  • Про позицію українських спортсменів

"Звісно, у більшості спортсменів є розуміння щодо ситуації, що в нашій країні триває війна. Більшість наших спортсменів або представляють Збройні сили, або Національну гвардію України. Тому, думаю, навіть не має виникати запитань з цього приводу".

"Але я сподіваюся, що це неостаточне рішення Міжнародного олімпійського комітету. Бо це така заява - вони «зондують», яка буде реакція з нашого боку, світової спільноти, щоб потім приймати остаточне рішення. Побачимо, але дуже прикро, що таке відбувається".

  • Про можливий вплив на Міжнародну федерацію дзюдо
"Немає сенсу пояснювати. У Міжнародної федерації стала позиція: вона однією з перших зробила допис на своїй сторінці, а Маріус Візер, президент федерації, заявив, що підтримує рішення МОК, що спортсмени мають змагатися, що вони ні до чого, що не брали зброю в руки. Тобто такий дешевий популізм - немає сенсу щось доводити".

"Я вже раніше казав, що президент [міжнародної] федерації увесь час займав проросійську позицію. Тим паче, його штаб офісу в Будапешті, а ми знаємо, яку позицію займає Угорщина. Не дуже це добре для нас, але маємо те, що маємо".

  • Про заяви російських та білоруських дзюдоїстів проти війни

"Зовсім немає. Ті спортсмени є білорусами, але вони вже покинули територію Білорусі і зараз проживають за кордоном. Жоден з них не висловився проти війни, а більшість, як і у нас, є представниками силових структур".

Що відомо

  • Свій перший міжнародний турнір від початку нового календарного року збірна України проведе на змаганнях серії Гран-прі 27-29 січня в португальскій Алмаді. На змагання вирушать 16 українських дзюдоїстів.
  • Турнір у Португалії пропускатиме дворазова чемпіонка світу й лідерка збірної Дар'я Білодід. Свій сезон українка розпочинатиме в лютому на турнірі Грендслем у Парижі.
  • 7 травня 2023 року в катарській Досі відбудеться чемпіонат світу з Дзюдо. На минулорічному чемпіонаті Україна після бойкоту здобула одну медаль - "бронзу" Єлизавети Литвиненко у ваговій категорії до 78 кг.
На початок