Цей сценарій дозволить їм здобувати ліцензії на Олімпіаду-2024.
У більшості олімпійських видів спорту Росія та Білорусь наразі є усунутими від міжнародних змагань та позбавлені права на їхнє проведення у зв'язку з повномасштабним вторгненням в Україну. Утім, спортсмени з цих країн ще зберігають шанси на кваліфікацію до найближчих літніх Олімпійських ігор-2024 у Парижі, адже більшість відбіркових турнірів триватимуть упродовж 2023-2024 років.
Читайте також: Росія та Білорусь зберігають шанси на Олімпійські ігри-2024 майже у всіх видах спорту, попри санкції: де це ще можливо
Додатково ці шанси підвищує прагнення Росії та Білорусі брати участь у кваліфікації в межах Азії, і це бажання є взаємним та вже отримало підтримку з боку Міжнародного олімпійського комітету (МОК).
Суспільне Спорт розповідає про можливість росіян та білорусів перейти у континентальні змагання в Азію та що це буде означає.
Яка позиція МОК щодо "азійської" ідеї
МОК від початку повномасштабної війни не був прихильником повної ізоляції Росії й Білорусі. Більш того, його президент Томас Бах стверджував, що їхні рекомендації щодо усунення атлетів є не санкціями, а "заходами безпеки" через зростання антиросійських проявів у суспільстві. Бах неодноразово закликав не "політизувати" спорт та досі дотримується позиції, що спортсмени РФ і РБ не несуть відповідальності за дії своїх урядів.
Черговим підтвердженням цього стало нове звернення МОК менш ніж за рік після широкомасштабного вторгнення – 25 січня 2023 року. Комітет заявив, що розглядає можливості повернення до міжнародного спорту російських і білоруських спортсменів за "суворих умов" та після "індивідуальної перевірки" позиції щодо війни в Україні.
Читайте також: МОК додатково вивчить можливість повернення до змагань атлетів з Росії та Білорусі на "суворих умовах"
Крім того, МОК офіційно підтримав ідею переходу Росії й Білорусі до Азії задля відбору на Олімпіаду. Такий крок у грудні 2022-го запропонувала сама Олімпійська рада Азії (ОРА) на чолі з Рандхіром Сінгхом. В ОРА, що об'єднує азійські олімпійські комітети, вважають, що на їхньому континенті немає потреби в "безпекових заходах" для росіян і білорусів, адже на азійських внутрішніх змаганнях не виступають українські спортсмени. На додачу, азійські уряди мають менш суворі санкції та обмеження щодо в'їзду громадян Росії й Білорусі та їхньої участі у спортивних подіях.
Читайте також: МОК підтримав участь атлетів із Росії та Білорусі в змаганнях в Азії
Якою була реакція на позицію ОРА та МОК
Заступник президента РФ Владіміра Путіна Ігор Лєвітін назвав такий крок МОК "успіхом". "Олімпійська спільнота розуміє, що Олімпійські ігри неможливі без Росії". Тим часом президент Олімпійського комітету Росії Станіслав Поздняков висловився проти наявності "будь-яких обмежень, додаткових вимог та санкцій" для участі Росії.
Міністр молоді та спорту України й президент Національного олімпійського комітету Вадим Гутцайт припустив, що допуск Росії та Білорусі до Олімпіади може змусити українську збірну бойкотувати Ігри. Засудили наміри повернути ці країни й міністерка культури й спорту Великої Британії Мішель Донелан та міністерка внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фрезер.
Читайте також: "Не виключаю, що Україна бойкотуватиме Олімпіаду". Гутцайт відреагував на ймовірне повернення атлетів з РФ та Білорусі
Чи нова ідея зміни континенту для спорту
Не всі країни представляють на змаганнях саме свій географічний континент: цей критерій є основним, але не винятковим. Щоправда, Росія якраз-таки виконує континентальну вимогу, адже більшість її території простягається саме Азією.
Через Арабо-ізраїльські війни, що тривають досі, у 1981 році Ізраїль не допустили до складу реформованого ОРАРаніше – Федерація Азійських ігор.. Натомість у 1994-му ця країна приєдналася до Олімпійських комітетів Європи й дотепер проходить усю олімпійську кваліфікацію під європейським статусом.
Водночас Вірменія, Азербайджан, Грузія, Кіпр та Туреччина одразу обрали виступати за Європу, хоча повністю або частково знаходяться в Азії.
Де та як Росія й Білорусь можуть змагатися в Азії
Згідно зі статутом ОРА, її членами можуть стати національні олімпійські комітети, які отримають дві третини голосів підтримки за їхнє приєднання. Членство в ОРА необхідне для участі в Азійських іграх, куди Росію й Білорусь уже запросили організатори. Раніше запрошення на ці змагання також отримали й країни Океанії, що мали виступати поза конкурсом, як на зимових Іграх-2017, проте цього разу вони відмовилися від участі.
Читайте також: Олімпійський комітет Азії офіційно запросив атлетів з РФ та Білорусі взяти участь в Азійських іграх
Ігри на азійському континенті у вересні 2023 року прийме китайський Ханчжоу. Цього ж року – в червні й липні – відбудуться Європейські ігри в польському Кракові, утім, організатори повідомили, що не планують допускати до них РФ і РБ.
Тож саме Азійські ігри можуть стати для цих країн шансом відібратися на Олімпіаду-2024. Організатори уже пояснили, що росіяни та білоруси змагатимуться "поза конкурсом" і на розподіл квот для азійців не вплинуть. Водночас, не всі країни раді такому рішенню: Південна Корея вимагає пояснень щодо готовності ОРА допустити росіян.
Читайте більше: МОК разом з Олімпійським комітетом Азії запровадить спеціальну систему квот для атлетів з РФ: який вигляд це матиме
У програмі Азійських ігор присутні 28 олімпійських видів спорту. Квоти, зокрема, розіграють у стрільбі з лука, боксі, брейкінгу, хокеї на траві та сучасному п'ятиборстві.
Окрім цього, кваліфікаційними будуть й інші азійські першості та відбіркові олімпійські турніри впродовж 2023 і 2024 років. Участь Росії й Білорусі в них ще не анонсували, як і їхнє приєднання до відповідних азійських федерацій, що дало б таке право.
Дозвіл на спортивну зміну континенту має надати відповідна міжнародна федерація. Як і у випадку з олімпійськими комітетами, вони можуть погодити такий перехід попри невідповідність географічному континенту. У статуті World Aquatics це, приміром, допускається "за виняткових обставин". До слова, Міжнародну федерацію водних видів спорту очолює Хусейн Аль-Мусаллам – генеральний секретар тієї самої ОРА, що підтримує повернення Росії.
Читайте також: "Їх бути не може". В.о. президента ФЛАУ Пронін – про можливе повернення атлетів з РФ та Білорусі на міжнародні турніри
У яких видах спорту готові "натуралізувати" РФ і РБ
Розмови про те, щоб допустити Росію та Білорусь до азійських змагань велися, зокрема, у водних видах спорту, фехтуванні, футболі, гандболі, а віднедавна – й у настільному тенісі, а також шахматах.
Читайте також: Росія може взяти участь у олімпійській кваліфікації з настільного тенісу завдяки переходу до Азії: що це означає
Крім того, в 2022 році Росія та Китай запустили програму кооперації, в якій запланували близько пів тисячі спільних спортивних подій на 2022-2023 роки, у тому числі товариські матчі з волейболу. Водночас Японія, навпаки, скасувала низку запланованих спортивних обмінів із Росією, зокрема в дзюдо та боксі.
У межах самої Росії не в усіх видах спорту готові приєднуватися до чемпіонатів Азії. Розділилися думки щодо цієї ідеї у футболі та волейболі. Серед причин таких вагань – різниця в рівні змагань в ігрових видах, логістичні проблеми, а також відсутність олімпійських гарантій.
Останнє пов'язане з тим, що в деяких видах спорту континентальні турніри не мають визначної ролі для олімпійської кваліфікації. Переважно це стосується тих видів, де відбір проходить на основі світового рейтингу, що потребує участі в міжнародних стартах, а не лише азійських: приміром, у дзюдо, тенісі, волейболі, скейтбордингу, бадмінтоні чи триатлоні.
Наразі ж ОРА та МОК очікують на рішення окремих азійських і міжнародних федерацій, які мають узгодити правила можливого допуску Росії й Білорусі з їхнього боку. Після цього буде зрозуміло, в яких видах спорту ці країни зможуть офіційно претендувати на участь у боротьбі за олімпійські ліцензії.
Читайте також: На Australian Open вболівальники демонстрували символ "Z" та прапори Росії й "ДНР": якою була реакція організаторів