"Залізла до кишені українських клубів". Гендиректор "Шахтаря" Палкін - про розгляд у CAS позову проти ФІФА

"Залізла до кишені українських клубів". Гендиректор "Шахтаря" Палкін - про розгляд у CAS позову проти ФІФА

"Залізла до кишені українських клубів". Гендиректор "Шахтаря" Палкін - про розгляд у CAS позову проти ФІФА
AP Photo/Manu Fernandez

"Шахтар" вимагає компенсації 50 мільйонів євро за втрату футболістів.

Генеральний директор "Шахтаря" Сергій Палкін розповів про розгляд позову, який "Гірники" подали проти ФІФА. Слова функціонера наводить сайт українського клубу.

Причиною позову "Шахтаря" стало правило, яке Міжнародна федерація футболу прийняла після початку повномасштабного вторгення Росії в Україну. Це правило дозволило іноземним футболістам в односторонньому порядку призупиняти дію своїх контрактів з українськими клубами. Його дія розрахована до закінчення сезону 2022/23.

Через дію особливого правила ФІФА "Шахтар" втратив майже всіх своїх легіонерів. За підрахунками "Гірників", втрата футболістів призвела до фінансових збитків майже на 50 мільйонів доларів. Цю суму "Шахтар" хоче отримати від Міжнародної федерації футболу в якості компенсації. Вимагаючи її, керівництво українського клубу звернулось до CAS.

Кого втратив "Шахтар" через трансферне правило ФІФА

На контракті у "Шахтаря" у минулому сезоні перебувало 14 іноземців. Майже усі покинули клуб ще до початку сезону 2022/23.

Через дію нового трансферного правила "Шахтар" був змушений продати чотирьох гравців - півзахисників Алана Патріка та Маркоса Антоніо, а також форвардів Фернандо та Давіда Нереса.

Ще вісім футболістів - Вітао, Маркіньос Сіпріано, Вінісіус Тобіас, Майкон, Тете, Педріньйо, Манор Соломон та Марлон покинули клуб на правах оренди, причому в угодах деяких з них вказана опція викупу.

Що Сергій Палкін розповів про розгляд позову "Шахтаря" проти ФІФА

"У нас 22 грудня було засідання CAS (Спортивного арбітражного суду) у Лозанні, і я вважаю, що ми виступили досить добре: наша команда виглядала впевнено, ми надали всю наявну інформацію, усю доказову базу про те, що ФІФА ухвалювала неправильні рішення. Крім того, під час самого засідання, де були присутні представники ФІФА та судді, одним з моїх головних меседжів були такі слова: "Як ви можете Україну трактувати так само, як Росію? Якщо ви не розумієте різниці, то я можу вам зараз пояснити". І я бачив, що їм цієї миті було соромно, вони ніби нижче зростом ставали, коли про це їм говориш. Я намагався достукатися до них. Адже є обговорення щодо суті питання, а є спільні розмови, і в них я пояснював, що нас підтримує весь світ, а вони ставлять Україну на один рівень із Росією і так само до нас ставляться".

"Знаєте, це як усі думали, що Росія протягом двох днів з нами розбереться, проте досі в них це не виходить. Так само і з ФІФА: так, ми можемо програти бій, але війну ми не програємо з однієї простої причини – за нами правда. І правда має перемогти – як на полі бою в нашій країні, так і в наших взаєминах із ФІФА".
"Питання ж у чому? ФІФА за великим рахунком що зробила? Залізла до кишені українських клубів і просто витягла звідти головний актив. Ось і все. Сьогодні іноземні футболісти, неважливо, якої національності, вільні робити все що захочуть. Вони мають агентів, які розуміють, що можуть заробити, забравши гравців безкоштовно".

"І замість того, щоб платити клубові, європейські команди платитимуть особисто агентам. Там включився грошовий фактор – і на цьому все. ФІФА розповідає, що вона просто намагалася захистити футболістів. Однак я їм теж пояснював, що жодного футболіста ми назад не кликали, з кожним із них та з їхніми агентами вже були домовленості, з деякими вже практично було підписано трансферні контракти, які могли забезпечити клубу дохід. І ці гроші ми могли б інвестувати у якихось інших футболістів. Інакше як нам грати, якщо немає половини команди".

"Я ще тоді намагався пояснити ФІФА, що в нас розпочнеться чемпіонат України, що нам потрібно грати на груповому етапі Ліги чемпіонів, а ви в нас забрали пів команди. Як нам бути? І в залі суду я запитував те саме: як нам існувати?"

"Виходить, вони нас штовхають на додаткові витрати – запрошення нових футболістів, що ми власне й робили. Ми повернули українців, ми витрачалися на трансфери, на заробітні плати тощо. Тому я не розумію таких дій ФІФА. І це все сталося від того, що вони просто не хотіли з нами говорити – ні з нашою федерацією, ні з УПЛ, ні з клубами. Вони порішали це там, між собою, і ухвалили таке рішення", - розповів Сергій Палкін.

Що відомо

  • Через повномасштабне вторгнення РФ в Україну ФІФА запровадила спеціальне трансферне правило. Ним можуть скористатися іноземці, що виступають в Україні та Росії, та хочуть призупинити контракт, до 30 червня 2023 року.
  • З легіонерів, які були у "Шахтарі" у минулому сезоні, у команді залишився лише Лассіна Траоре. Невен Джурасек та Лукас Тейлор були підписані "Гірниками".
  • Влітку "Шахтар" скористався правилом ФІФА та взяв на посаду тренера Ігора Йовічевіча, який працював з "Дніпром-1".
  • Першу частину сезону 2022/23 "Шахтар" закінчив на другій позиції в таблиці української Прем'єр-ліги. П'ять очок команда Ігора Йовічевича програє лідерам першості з "Дніпра-1".
Читайте також: В УПЛ завершилися всі матчі 2022 року: турнірна таблиця після першого кола чемпіонату України з футболу
  • "Шахтар" наприкінці листопада підписав Ґіорґі Ґочолейшвілі, свого першого зимового новачка, яким став захисник національної збірної Грузії.
На початок