Міжнародна федерація шахів продовжила нейтральний статус представників Росії та Білорусі: що це означає

Міжнародна федерація шахів продовжила нейтральний статус представників Росії та Білорусі: що це означає

Міжнародна федерація шахів продовжила нейтральний статус представників Росії та Білорусі: що це означає
. Сергій Карякін, фото: FIDE – International Chess Federation

Проти російських та білоруських шахістів, за винятком Карякіна, не було застосовано повного бану.

Міжнародна федерація шахів (FIDE) повторно розглянула питання спортивних санкцій проти Росії та Білорусі. Рішення ради FIDE щодо представників цих країн було опубліковано на офіційному сайті федерації.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну за підтримки Білорусі російські та білоруські збірні з шахів були усунені від міжнародних командних турнірів. Утім, подібно до політики в тенісі, шахістки з цих країн допускаються до особистих змагань із нейтральним статусом, тобто без використання символіки держав-агресорок. Таке правило було введено до кінця 2022 року.

У серпні у FIDE анонсували створення спеціальної групи, завданням якої було "розслідувати всі деталі" щодо санкцій проти Росії й Білорусі, зокрема "правові", та питання їхнього допуску до змагань.

Читайте також: У Міжнародній федерації шахів створять групу для "розслідування" питання допуску Росії та Білорусі до змагань

Яке рішення ухвалила FIDE щодо Росії та Білорусі

Наразі статус шахістів з Росії та Білорусі не змінюватиметься. Вони продовжать виступи на міжнародних індивідуальних змаганнях як нейтральні учасники під прапором FIDE.

Попередньо таке право вони матимуть до 1 січня 2024 року, якщо до цього моменту не буде ухвалено іншого рішення. У такому випадку шахісти автоматично повернуться до федерацій, які представляли раніше, тобто виступатимуть під прапорами Росії та Білорусі.

Російські та білоруські гравці з нейтральним прапором вважаються "іноземними" шахістами, але зі збереженням статусу первинної федерації "задля підрахунку титулів та пов'язаних із цим питань".

Водночас повну дискваліфікацію зберігає колишній український, а нині російський гросмейстер Сергій Карякін, який відкрито підтримує війну Росії проти України та президента РФ Владіміра Путіна.

Читайте також: Проти колишнього українського гросмейстера Карякіна відкрили кримінальну справу в Україні

Що відомо

  • У серпні 2022 року президентом FIDE було переобрано росіянина Аркадія Дворковіча, який у минулому був помічником на той момент президента Росії Дмітрія Мєдвєдєва, а також його заступником уже як голови уряду РФ. Його єдиним опонентом на виборах був український гросмейстер Андрій Баришполець.
  • Через відсутність повного усунення Росії та Білорусі від змагань представники РФ залишаються в боротьбі за звання чемпіонів світу з класичних шахів у відкритій та жіночій категоріях. Зокрема, Ян Нєпомнящий у 2023 році боротиметься за головний титул із китайцем Дін Ліжень.
  • Водночас до півфіналу Турніру претенденток серед жінок, у якому брали участь й українки, вийшла росіянка Алєксандра Горячкіна. На цій стадії їй протистоїть колишня чемпіонка світу, китаянка Тань Чжун'ї.
Читайте також: Анна Музичук поступилася у півфіналі Турніру претенденток з шахів у четвертій партії: результат
На початок