Водночас Блаттер не відцурався від вибору Росії як майданчика для ЧС-2018 та розповів, що планував зробити "жест миру" замість Катару.
Колишній президент ФІФА Йозеф "Зепп" Блаттер визнав, що вибір Катару як місце проведення чемпіонату світу-2022 з футболу серед чоловіків, який стартує 20 листопада, був "помилкою". Про це ексочільник організації заявив у інтерв'ю швейцарській газеті Tages-Anzeiger.
Катар, як і господарка попереднього чемпіонату світу-2018 Росія, зазнав масової критики з боку правозахисних організацій, футболістів та вболівальників через численні порушення прав людини в країні. Серед головних проблем – експлуатація робітників-мігрантів, криміналізація одностатевих стосунків та порушення прав жінок.
Саме Блаттер очолював ФІФА, коли в 2010 році виконавчий комітет під його керівництвом обрав Росію та Катар господарями чемпіонатів світу-2018 і 2022.
У 2021 році Блаттеру та колишньому президенту УЄФА Мішелю Платіні висунули звинувачення в шахрайстві навколо вибору місця проведення світової першості-2022. У липні 2022-го обох виправдали.
Читайте також: Суспільне Спорт транслюватиме чемпіонат світу з футболу FIFA 2022: де дивитися матчі
Що каже Блаттер щодо цього вибору тепер
Блаттер зізнався, що не голосував за Катар під час вибору місця проведення й натомість хотів, аби чемпіонат відбувся в США. Водночас ексголова ФІФА підтримав кандидатуру Росії. У виборі РФ і США він бачив символічний "жест миру", адже ці дві країни є "давніми політичними опонентами".
"Вибір Катару був помилкою, – визнав швейцарець. – Це надто маленька країна. Футбол і чемпіонат світу завеликі для такого. Повторюся: давати Катарові право проведення було помилкою, і я, як тодішній президент, відповідальний за неї".
"Вибір був поганий, – додав Зепп. – Але ось, про що я думаю: чому новий президент ФІФА [Джанні Інфантіно] живе в Катарі? Він не може бути головою місцевого організаційного комітету. Це не його робота. Є два організаційні комітети: місцевий і від ФІФА".
Крім того, Блаттер розповів про історію вибору Катара у статусі господаря. І натякнув, що у ній замішаний колишній президент Франції Ніколя Саркозі, який запитав у тодішнього президента УЄФА Мішеля Платіні "що можна зробити для вибору Катару як господаря турніру".
За тиждень до конгресу у 2010 році мені зателефонував Мішель Платіні та сказав, що наш план не спрацює. Його запросили до палацу президента Франції Саркозі, який щойно обідав з наслідним принципом Катару.
"Саркозі сказав Платіні: "Слухай, що ви та ваші колеги з УЄФА можете зробити для Катара, щоб його обрали господарем чемпіонату світу". Після цього я у нього [Платіні] запитав: що тепер? Він мені у відповідь: "Зеппе, щоб ти зробив, якби президент тебе про дещо попросив?". Потім я сказав йому, що подібне питання мені б у голову не прийшло, бо у нас, у Швейцарії, немає президента.
У підсумку все вийшло так: завдяки чотирьом голосам Платіні чемпіонат світу отримав Катар, а не Сполучені Штати. Ось, у чому правда. Звісно, справа була і у грошах. Через пів року Катар придбав винищувачі з Франції за 14.6 мільярди доларів", - цитує слова Блаттера Vi.nl.
Читайте також: "Давайте зосередимося на футболі". Президент ФІФА Інфантіно відреагував на медійні скандали навколо ЧС-2022 в Катарі
Також Блаттер зазначив, що, оскільки чемпіонат світу в Катарі вже неминучий, він "щасливий, що, за невеликими винятками, ніхто з футболістів не бойкотує" турнір.
Утім, від підтримки кандидатури Росії Блаттер не відмовляється попри те, що пізніше РФ розгорнула війну проти України. Не погодився він і з тим, що проведення ЧС-2018 у Росії допомогло їм зі створенням ще однієї "платформи для пропаганди".
"Багато хто використовує спорт з політичних мотивів. Не я тому суддя, і судити це не хочу", – озвучив свою позицію колишній президент ФІФА, який водночас наголосив, що "вже не підтримує контакт" із президентом РФ Владіміром Путіним.
Що відбувається з правами людини в Катарі та як на це реагують у контексті ЧС-2022
- "Ментальне порушення". Амбасадор чемпіонату світу-2022 з футболу висловився щодо ЛГБТ+ фанів, які приїдуть до Катару
- Європа закликає ФІФА надати "конкретні відповіді" щодо ситуації з правами робітників-мігрантів у Катарі перед ЧС-2022
- "Давайте зосередимося на футболі". Президент ФІФА Інфантіно відреагував на медійні скандали навколо ЧС-2022 в Катарі
- Данія організує символічний збір коштів для працівників-мігрантів у Катарі перед ЧС-2022 з футболу: як він проходитиме
- "Гетоїзація". У Досі тисячі робітників-мігрантів були виселені напередодні чемпіонату світу-2022 з футболу
- "Господарі чемпіонату світу – гомофоби". Британський активіст вийшов на протест у Катарі та був затриманий
- Капітан збірної Англії носитиме пов'язку на підтримку ЛГБТ+ спільноти на ЧС-2022 в Катарі, навіть якщо буде заборонено