Вадим Гутцайт - про виступ України на Мультиспортивному Євро, скандали у федераціях та фінансування спорту

Вадим Гутцайт - про виступ України на Мультиспортивному Євро, скандали у федераціях та фінансування спорту

Ексклюзивно
Вадим Гутцайт - про виступ України на Мультиспортивному Євро, скандали у федераціях та фінансування спорту
Мінмолодіспорту

Ексклюзивне інтерв'ю міністра молоді та спорту для Суспільне Спорт.

Авторка: Юлія Пазенко

У середині серпня одночасно відбулися два великих континентальних турніри з різних видів спорту: Мультиспортивний чемпіонат Європи та Євро з водних видів спорту. На обох турнірах змагалася й збірна України.

Участь України на обох континентальних першостях вийшла досить результативною. Мультиспортивне Євро українська команда закінчила з 22 медалями. А на чемпіонаті Європи з водних видів спорту - ще з 15 нагородами, причому сам турнір українці закінчили на третьому місці у медальному заліку.

Читайте також: Збірна України показала найкращий за 18 років результат на чемпіонаті Європи з водних видів спорту: медальний залік

Водночас, участь України на вищезазначених турнірах відбувалася за непростих умов. Крім повномасштабного вторгнення РФ, яке продовжує впливати на підготовку спортсменів до міжнародних змагань, українські збірні мали чимало проблем всередині: команда з велошосе не відправилася на Мультиспортивне Євро, свої конфлікти між спортсменами та тренерами наявні і у веслуванні на байдарках і каное, а також у стрибках у воду.

Після завершення Мультиспортивного чемпіонату Європи Суспільне Спорт поспілкувалося з міністром молоді та спорту України Вадимом Гутцайтом у рамках "Студії Мультиспортивного Євро" щодо останніх результатів на чемпіонатах Європи, а також конфліктах усередині українських команд.

Також Вадим Гутцайт розповів про роботу Міністерства молоді та спорту України у контексті фінансування спортсменів і плани щодо вирішення проблем з відтоком юних спортсменів та будівництва інфраструктури.

"Вважаю, що наші спортсмени показали все, на що здатні. П'ять медалей - успіх у легкій атлетиці. Після чемпіонату світу це було лише дві медалі, зараз бачимо, що наші спортсмени зібрали свою волю у кулак та показали, що можуть. Це успіх для легкої атлетики на чемпіонаті Європи".

"Ми вболіваємо за кожного спортсмена, тренера, що працює з командою. Для нас важлива кожна нагорода. Хочу подякувати усім нашим спортсменам та тренерам, які у такий складний час для нашої країни, тоді, коли у них є складнощі з підготовкою, практично всі готуються за кордоном. Всі дуже сумують за своїми батьками, родичами, батьківщиною взагалі. Тому хочу всіх привітати. У нас був дуже важкий тиждень, але він виявився медальним. Хочу сказати, що наші спортсмени молодці".

Марина Бех-Романчук - одна з володарок "золота" України на Мультиспортивному Євро у легкій атлетиці.
Марина Бех-Романчук - одна з володарок "золота" України на Мультиспортивному Євро у легкій атлетиці. AP
  • Про фінансування спортсменів в умовах повномасштабного вторгнення РФ

"Підтримка спортсменів за кордоном? Ми працюємо над тим, щоб вона не йшла на спад. Розмовляємо з усіма федераціями, і вони говорять зі своїми партнерами. Олімпійський фонд солідарності, яким керує Сергій Бубка, нам допомагає, бюджетні кошти є в нашій країні, які ми вкладаємо в наших спортсменів. Докладається багато зусиль: є країни, які нас приймають безкоштовно, дають можливість, щоб у нас була підтримка, і нас поважали".

"Чому не всі спортсмени отримують фінансову допомогу? Нашим олімпійським комітетом було надіслано листи на всі федерації, на пріорітетні федерацїі. Нам ж потрібно розуміти, що ми готуємося до Олімпійських ігор-2024, що відбуватимуться у Парижі. У нас є пріорітетні види спорту, яким потрібно давати цю допомогу. Ще на початку війни були надіслані листи від НОК, що потрібно звертатися до нас, чим потрібно допомогти. Усі президенти федерацій знають цю ситуацію, працюють з фондом, з НОК. Не може закривати фінансово міністерство, закриває фонд солідарності. Я бачу, що є якась дискомунікація у спортсменів зі своєю федерацією, і потім вони говорять, що вони не знають про жодну допомогу".

"Відсутність складу України на шосейні гонки на Євро? Хочу зазначити, що пан Андрій Грівко вже не президент федерації. У документах стоїть вже інший президент федерації. На жаль, Грівко робить все так, щоб наші спортсмени не брали участі у змаганнях. Була зміна президента федерації, повернувся Олександр Башенко, він зараз у документах вказаний як президент. І ми співпрацюємо з тією федерацією, де є офіційний президент".

Вадим Гутцайт - про виступ України на Мультиспортивному Євро, скандали у федераціях та фінансування спорту
Вадим Гутцайт - про виступ України на Мультиспортивному Євро, скандали у федераціях та фінансування спорту. Facebook Олександра Башенка

"Чи є визнання Башенка у Міжнародній федерації велоспорту? Там десь місяць тому були зміни, і зараз Олександр Башенко співпрацює і з Європейською федерацією, і з Міжнародною, що він вже є офіційним президентом федерації. Але, на жаль, пан Грівко робить все, щоб наші спортсмени не брали участі. Коли федерація дала списки, щоб наші спортсмени брали участь на змаганнях, пан Грівко їх не зареєстрував. На жаль, він так робить для наших спортсменів".

"Особисто зустрічався зі спортсменкам, які у них є умови та причини того, чому так відбувається. Потім була тренерська рада, де пояснили, що ці спортсменки не виступають на Кубках світу і не показують той час, який має бути конкурентоспроможний для відбору на чемпіонат світу. Звісно, що наскільки я розумію, там є проблеми зі спілкуванням з головним тренером".

"Спілкувався зі спортсменками, і з Людмилою Лузан, і з Анастасією Четверіковою, і хлопцями, бронзовими призерами на чемпіонаті світу. Домовився з тренерами, що коли закінчиться чемпіонат світу, чемпіонат Європи, ще буде чемпіонат України у вересні - будуть вирішувати, чи працюватиме головний тренер або ж ні. Але на сьогоднішній день бачимо, що успіх наших спортсменів на чемпіонатах світу та Європи є. Тобто це потрібно опрацювати, розбиратися що і як. Будемо тренерською радою вирішувати, що надалі робитимемо з тренерським складом, який працюватиме".

Читайте також: "Тренери про це не повідомили". Каноїстка Четверікова пояснила, чому українська четвірка не вийшла на старт ЧС-2022

"Ситуація з тренером зі стрибків у воду? Будемо працювати, робити те, що робимо. Ще раз: ми бачимо, що є успіх на змаганнях. Тобто всі працюють, і спортсмени, і тренери. Звичайно, коли є конкуренція між тренерами... Тамара Токмачова працювала три олімпійські цикли, і жодної олімпійської медалі на Олімпійських іграх вона не здобула. Було міністерською комісією вирішено, куди входять всі представники міністерства, НОК, що треба робити зміну головного тренера".

"На жаль, Тамара Токмачова для себе вирішила, що вона продовжує працювати головним тренером. Але потрібно розуміти: коли три олімпійські цикли є провальними, то потрібно змінювати тренерський склад, робити щось нове. Так, є такий привід [ситуація з Квашею], потрібно працювати. Але потрібно розуміти: для нас найголовніші змагання - Олімпійські ігри. І коли тренер не має результатів на Олімпіадах, то потрібно їх змінювати. І ми над цим працюємо, щоб нові тренери працювали з командою. Це нормально, коли є тренери, які хочуть працювати зі збірною. Але ми будемо їх налаштовувати на успіх, підтримувати та йти вперед".
  • Чи відбуватиметься зміна тренерів у федераціях після Олімпіади-2024

Чи змінюватимуть тренерів після Олімпіади-2024? Ну так потрібно працювати. Тренер бере на себе обов'язок - готувати команду до Олімпійських ігор і привезти в Україну медаль. Тому що багато бюджетних коштів витрачається на підготовку наших команд і спортсменів. І коли є головний тренер, то на комісії він обіцяє, що підготує команду, яка привезе в Україну олімпійську медаль. На жаль, коли він приїжджає без медалі, то потрібно вислухати, чому та шукати причини і нових тренерів, які будуть працювати зі збірною України".

"Це здорова конкуренція між тренерами. Я був головним тренером [збірної України з фехтування] три олімпійські цикли. І коли я знав, що їду на Олімпійські ігри і буду повертатися без медалі, сам особисто розумів, що напишу заяву, бо обіцяв привезти медалі. А коли у виду спорту немає медалі три олімпійські цикли і продовжувати з цим тренером - це реально фахово і непрофесійно".

Гутцайт
Вадим Гутцайт. Фото - НОК України
  • Про протокол безпеки для проведення змагань в Україні

"Нами було підписано [протоколи безпеки]. Ви знаєте, що головне - безпека проведення змагань: всеукраїнських, національних. По-перше, без глядачів, по-друге - щоб було сховище, всі відпрацьовували з військовою адмінстрацією, брали всі погодження. Щоб поруч була поліція, ДСНС, лікарі. Це ж відбуватиметься у нашому житті вперше і, дай боже, востаннє, коли ми під час війни проводитимемо змагання".

Читайте також: В Україні затвердили Положення про проведення футбольних змагань в умовах воєнного стану: про що в ньому йдеться

"Змагання за кордоном? Ні, [це питання] не розглядається. Не всі спортсмени зможуть брати участь, виїжджати за кордон. Є багато інших умов, і ми вважаємо, що краще проводити в безпечних регіонах змаганнях. Вони вже розпочалися з інших видів спорту. І ми сподіваємося, що у безпечних регіонах будемо проводити, і все буде добре".

  • Про відтік юних спортсменів через вторгнення РФ

"Будемо робити [для них] умови. Звісно, під час війни нам складно створити умови, щоб поверталися в Україну та брали участь у змаганнях. Але я впевнений, ви ж бачите, який був розвиток спорту при президенті Зеленському, скільки було уваги, побудованої інфраструктури, реконструйовано спортивних об'єктів. Згідно програми президента, у кожній області будувалися палаци спорту, басейни. Для нас дуже важливо, щоб після закінчення війни подовжити цю програму, створювати умови для наших дітей, щоб вони поверталися, і в них були умови займатися спортом у дитячо-юнацьких школах. Це залежить все від нас, але я впевнений, що після перемоги ми все зробимо, як має бути, і щоб наші діти поверталися на батьківщину".

  • Про перспективи фінансування спорту в умовах війни

"Звісно [є], дякуючи Збройним Силам України, що лише завдяки ним беремо участь у змаганнях, перемагаємо. Але хочу сказати, що спорт все одно у пріорітеті, тому що ви ж бачите, хочу привітати всю Україну з перемогою Усика. Ви бачили, що всі дивилися, вболівали. Ми бачимо, що спорт залишається у пріорітеті, бо майорять щодня наші прапори на кожному куточку світу. І ми бачимо наших спортсменів на п'єдесталах, наші прапори, на пресконференціях, які розказують про наші перемоги, щоб світ знав, що у нас відбувається".

Читайте також: Усик переміг Джошуа роздільним рішенням суддів і зберіг чемпіонські пояси у важкій вазі

"Тому я впевнений, що на сьогоднішній день у нас є кошти на підготовку наших спортсменів. І багато хто допомагає, фонд солідарності. І я впевнений, що у наступному році у нас теж будуть кошти на підготовку. Але ви праві, на сьогоднішній день для нас важливе - перемогти у війні і розвивати нашу спортивну країну".

"Наші спортсмени виступають зараз на всіх змаганнях. Мені складно відповісти на це питання [щодо фінансування], тому що тільки до мене сказали, як наші спортсмени виступають у всіх куточках світу. І спортивна гімнастика, і стрибки у воду, і легка атлетика, і байдарка та каное. Всі чемпіонати Європи, і зараз наші юніори та кадети перемагають на всіх світових змаганнях. І вони перемагають та їздять за бюджетні кошти. І так надалі вони їздити та держава їх підтримуватиме".

Усик Джошуа
Олександр Усик та Ентоні Джошуа після чемпіонського бою. Фото: AP Photos
  • Про фінансування інфраструктурних програм під час війни

"Ні, ви ж розумієте, що зараз більшість коштів йде на війну. І наразі ми не будемо нічого відбудовувати, робитимемо це після закінчення війни. Наші спортсмени наразі готуються, де у нас ще є інфраструктура, таких регіонів багато. Готуються на наших олімпійських базах. І багато наших спортсменів з пріорітетних видів спорту готуються за кордоном, і там готуватимуться. Там є найсучасніші умови, щоб вони готувалися, і ми бачимо по їхнім виступам: і Бех-Романчук, і Михайло Романчук, що він теж став чемпіоном Європи. І наші дівчата в артистичному плаванні - вісім золотих медалей, вони теж готувалися в Європі, а зараз повернулися в Україну. Тобто є умови, ми робимо все, щоб вони тренувалися або в Україні, або за кордоном".

На початок