Легка атлетика: чемпіонат світу
Легка атлетика: чемпіонат світу
Шлях Андрія Проценка до медалі чемпіонату світу: втілення мрії після шести невдач та періоду в окупації

Шлях Андрія Проценка до медалі чемпіонату світу: втілення мрії після шести невдач та періоду в окупації

Шлях Андрія Проценка до медалі чемпіонату світу: втілення мрії після шести невдач та періоду в окупації
. Андрій Проценко, фото: AP Photos

Шлях, що тривав 15 років.

Андрій Проценко – медаліст чемпіонату світу зі стрибків у висоту! 34-річний українець здобув "бронзу" на світовій першості 2022 року з результатом 2.33 м. Це його перша нагорода такого рівня на всесвітніх змаганнях на відкритому повітрі.

Хоча Проценко упродовж останніх десяти років є одним зі стабільних лідерів світових стрибків у висоту, на великих змаганнях нагороди він здобував вкрай рідко. Особливо невдалими для нього були чемпіонати світу на стадіонах: жодного виходу у фінал з шести попередніх спроб.

У 2022 році українцю вдалося анулювати всі ці невдалі серії: він уперше вийшов до фіналу і одразу ж завоював нагороду. Усе це після надскладної підготовки до сезону, яка майже була зірвана через 40-денне перебування Проценка на окупованій Херсонщині.

Читайте також: Український легкоатлет Проценко перебуває на окупованій Херсонщині. Його розповідь про місяць війни

Суспільне Спорт розповідає про шлях Андрія Проценка до нагороди на чемпіонаті світу.

  • 2007 рік: Дебют і перший стрибок на 2.30 м

Дебютував на міжнародному рівні Андрій Проценко у 2007 році, коли став віцечемпіоном молодіжного чемпіонату Європи. Уже у 2008 році Проценко стрибнув на висоту 2.30 м, причому зробив це двічі. А перший раз підкорив планку на цій висоті за 10 днів після 20-річчя на турнірі в Миколаєві.

Наступного разу висоту 2.30 м Проценко знову підкорить у 2011 році, але відтоді він як мінімум одного разу бере цю планку щороку. Тобто ось уже 12 років поспіль найкращим результатом сезону для Андрія Проценка є щонайменше 2.30 м.

  • 2014 рік: Один з дванадцяти, хто стрибав на 2.40 м

Найкращий сезон у кар'єрі Андрія Проценка - 2014 рік. Він розпочав його з трьох стрибків на 2.30+ м у приміщеннях, тоді на відкритому повітрі встановив кілька особистих рекордів.

А на етапі Діамантової ліги в Лозанні узагалі стрибнув 2.40 м - ця висота й досі підкорилася лише дванадцятьом атлетам в історії,а Андрій Проценко став останнім, хто приєднався до цього "клубу". Що цікаво, з результатом 2.40 м Проценко не виграв той турнір: перемогу здобув інший українець, Богдан Бондаренко, теж з висотою 2.40 м.

Саме у 2014 році Проценко показав три й досі свої найкращі результати у кар'єрі: 2.40 м, 2.36 м (у приміщенні) та 2.35 м. Тоді ж виграв медаль чемпіонату Європи та чемпіонату світу в приміщенні - двічі був другим.

  • 2009-2022: "Прокляття" чемпіонатів світу

Чемпіонат світу 2022 року став для Андрія Проценка сьомим у кар'єрі. І попри статус одного з лідерів стрибків у висоту, раніше до фіналу цих змагань він не потрапляв.

Якщо на перших трьох турнірах українець був слабшим за прохідний результат, то з 2015 року йому не вистачало буквально одного стрибка - він не проходив за кількістю спроб. У 2015 році був 17-м (пройшло 16 стрибунів), у 2017 - 13-м (12 до фіналу), у 2019 - 14-м (12 до фіналу). Лише у 2022 році Проценку вдалося перервати цю серію.

"Я хочу проходити до фіналу. Так що треба стрибати якомога більше. Скільки треба буде – стільки стрибатиму", - казав у інтерв'ю Суспільне Спорт перед турніром Андрій Проценко.

Саме це він і зробив. Не лише вийшов до фіналу, але й здобув медаль.

  • 2022 рік: 40 днів в окупації на Херсонщині

Змагальний сезон 2021 року Андрій Проценко завершив "сріблом" у фіналі Діамантової ліги, а в лютому 2022 року встиг провести чотири змагання, де одного разу стрибнув 2.30 м.

Після того Проценко повернувся до України, де застав повномасштабне вторгнення Росії. Андрій Проценко з Херсонщини, він потрапив в окупацію. Сорок днів український легкоатлет перебував в окупації, без можливості повноцінно тренуватися.

Тренування Андрія Проценка в полі, фото надане ексклюзивно для Суспільне Спорт
Тренування Андрія Проценка в полі, фото надане ексклюзивно для Суспільне Спорт. Фото: Андрій Проценко для Суспільне Спорт

Він пропустив чемпіонат світу у приміщенні, куди виконав норматив. І лише у квітні вибрався машиною на підконтрольну Україні територію, проїхавши сім блокпостів окупантів.

Суспільне Спорт спілкувалося з Андрієм Проценком після його виїзду з окупованої території: тут його історія.

Що відомо

  • Андрій Проценко - один з найтитулованіших українських стрибунів у висоту. Він 27 разів за кар'єру стрибав з результатом 2.30 м та вище - це третій результат в історії України.
  • Тричі на великих міжнародних турнірах здобував друге місце: на Євро-2014 на відкритому повітрі та ЧС-2014 у приміщенні, а також на Євро-2019 у приміщенні.
  • Проценко - третій український медаліст у стрибках у висоту на чемпіонатах світу. До нього медаль здобували Юрій Кримаренко - 2005 рік ("золото") та Богдан Бондаренко - 2013 ("золото") та 2015 роки ("срібло").
На початок