Українські стрибуни у воду звинуватили головного тренера в "шантажі та приниженні": що сталося

Українські стрибуни у воду звинуватили головного тренера в "шантажі та приниженні": що сталося

Українські стрибуни у воду звинуватили головного тренера в "шантажі та приниженні": що сталося
AP Photo/Efrem Lukatsky

Сам тренер заперечує звинувачення та вважає, що спортсмени діяли під впливом федерації.

Федерація стрибків у воду України опублікувала звернення до міністра молоді та спорту Вадима Гутцайта від спортсменів збірної, в якому ті висловили незадоволення роботою головного тренера команди Іллі Кваші.

Кваша є бронзовим призером Олімпійських ігор-2008 і з листопада 2021 року – головним тренером збірної України. Одразу після призначення Кваші замість Тамари Токмачової, яка очолювала збірну з 2005 року, керівництво федерації висловило незадоволення таким вибором Міністерства спорту. Президент федерації Ігор Лисов тоді заявив, що ексспортсмен не відповідає вимогам цієї посади, зокрема має недостатній стаж у тренерській діяльності.

Читайте також: Україна провела найбільш успішний чемпіонат світу з водних видів спорту в історії: медальний залік

У чому звинувачують Квашу

Упродовж понад пів року, як стверджують спортсмени, між ними та Квашею точилися "чвари". Низка стрибунів звинувачує головного тренера в тому, що "нормою у спілкуванні" з ними стали "шантаж, погрози та приниження".

За словами атлетів, Кваша "знецінює роль особистого тренера", що проявлялося в тому, що той нібито забороняв їм готуватися до змагань з персональними наставниками в інших країнах та погрожував позбавити зарплатні й застосувати інші санкції через неявку.

ХорватіїДе проходили збори команди. не було належних умов, щоб підготуватися до чемпіонату світу, особливо що стосується синхронних стрибків, – заявив Олег Колодій, який у 2017 році разом із Квашею виграв "бронзу" чемпіонату світу в синхронних стрибках із 3-метрового трампліна. – Але на зборах Кваша сказав, що "той, хто хоче кудись поїхати, буде депортований в Україну"... Також зараз мене ставлять на збір в Австрію без мого особистого тренера... І неявка на НТЗНавчально-тренувальні збори – зняття заробітної плати".

Колодій вважає, що через те, що його партнер Олександр Горшковозов перебував у Хорватії, як і було призначено, вони не встигли якісно підготуватися до чемпіонату світу. В підсумку спортсмени посіли дев'яте місце.

Читайте також: Україна здобула першу медаль на ЧС-2022 зі стрибків у воду: "срібло" у міксті з 10 м

Чемпіон Європи-2019 Станіслав Оліферчик звинуватив Квашу в тому, що той не дав йому шанс узяти участь у відборі на чемпіонат світу. "Мені дуже важко вдалося це сприймати ще й на фоні того, що наразі я втратив свій будинок у Маріуполі й місяць переживав за маму та рідну сестричку, які не могли виїхати з-під обстрілів, що мене дуже підкосило".

"За останні місяці ми сповна відчули всі "переваги" нового головного тренера, який за цей час зумів роз'єднати команду, посіяти паніку та принести напругу та стрес у звичний тренувальний процес", – написали спортсмени.

Листа підписали 12 спортсменів: призери чемпіонатів світу Олексій Середа, Софія Лискун і Олег Колодій, а також Анна Письменська, Станіслав Оліферчик, Данило Коновалов, Євген Науменко, Богдан Чижовський, Кірілл Болюх, Ксенія Байло, Данило Аванесов та Вікторія Кесарь.

Серед їхніх вимог: "перенести "розбірки" на кінець сезону", дозволити тренуватися з особистими наставниками за індивідуальними планами та "позбавити невиправданого тиску, залякування та пресингу з боку головного та старших тренерів" збірної, "яким більшість спортсменів основного складу не довіряють ані свою кар'єру, ані безпеку життя".

Як на звинувачення відреагував Ілля Кваша

"Все, що написано у листі спортсменів, – неправда, – сказав головний тренер у коментарі Суспільне Спорт. – Жодного факту або доказу не наведено. Лише голослівні заяви, зроблені під тиском представників федерації. Чи зверталися до мене з федерації чи з Міністерства молоді та спорту? Поки що ні, ніхто не звертався".

Кваша також опублікував пост-відповідь на звинувачення на своїй сторінці у Facebook.

"Вся країна бореться й мріє подолати війну, а я отримав війну з боку федерації, яка триває ще задовго до початку повномасштабної війни, – заявив колишній спортсмен. – Федерація з її представниками не дуже любить тренерів зі своїм поглядом, своїми думками та відстоюванням своїх прав. На жаль".⁣⁣

За його словами, федерація з перших днів його призначення звинувачує його в тому, що він "незаконно обраний та майже ніхто в стрибках у воду".

"Всі пів року я борюсь за право працювати! – заявив Кваша. – Виконувати свої обов’язки.⁣⁣ Але федерація з новообраними її незаконними представниками робить все, щоб не допустити мене до басейну, до спортсменів, до підготовки. ⁣Так, їх методи впливу працюють краще, спортсмени відмовляються від наказів міністерства, тому що федерація так сказала, спортсмени не знають, що їм робити, та роблять те, що каже федерація, бо як же не слухати, якщо там кажуть: скоро міністерства не буде, а залишиться лише федерація, і вона буде платити вам ЗП. Та функціонувати завжди!"

Вибір місця зборів Кваша пояснив тим, що на той час у Хорватії була "єдина база, яка готова була прийняти всіх спортсменів та ще й допомогти їхнім сім’ям за власні кошти".

Також тренер додав адвокатський запит, на який, за його словами, не отримав відповіді, та звинуватив федерацію у фаворитизмі до його попередниці Тамари Токмачової, яку "зробили почесним віцепрезидентом федерації" та "надали вигадані повноваження".

Читайте також: "Є варіанти для вдосконалення". 20-річна стрибунка у воду Лискун - про "срібло" та виступ на ЧС з водних видів спорту
На початок