Конфлікт в українському веслуванні: атлети пишуть скаргу на тренера і порівнюють з "окупантом". Що відбувається

Конфлікт в українському веслуванні: атлети пишуть скаргу на тренера і порівнюють з "окупантом". Що відбувається

Конфлікт в українському веслуванні: атлети пишуть скаргу на тренера і порівнюють з "окупантом". Що відбувається
Фото: Федерація каное України

Суперечка між спортсменами та новим головним тренером.

Змагальний сезон-2022 у веслуванні на байдарках і каное розпочався лише в травні, попереду ще два головні старти чемпіонат світу (3-7 серпня) та чемпіонат Європи (18-22 серпня), однак у збірній України вже назрів конфлікт між новим головним тренером Ігорем Нагаєвим і низкою українських спортсменів.

У листопаді 2021 року Нагаєв замінив на посаді головного тренера збірної дворазового олімпійського чемпіона з веслування Юрія Чебана. А вже на початку червня українські байдарочники звинуватили нового наставника в некомпетентності, у деморалізації підопічних, а чемпіон світу Дмитро Даниленко навіть порівняв вчинки тренера з діями "окупантів".

Суспільне Спорт розповідає, як розвивався конфлікт в українському веслуванні на байдарках і каное, а також якою були реакції та позиції спортсменів, самого Нагаєва та Федерації каное України.

Хронологія подій у розгортанні конфлікту

  • Вересень 2021: Збірна України з веслування на байдарках і каное завершила сезон із двома медалями Олімпійських ігор, які здобули Анастасія Четверікова ("срібло" в каное-двійці на 500 м) та Людмила Лузан ("срібло" в каное-двійці на 500 м, "бронза" в каное-одиночці на 200 м). При цьому в сезоні-2021 українські веслувальники показали найкращий результат за кількістю нагород як на чемпіонаті Європи (два "золота", два "срібла" та чотири "бронзи"), так і чемпіонаті світу (три "золота", одне "срібло" та "бронза").
Читайте також: Найкращий результат в історії. Як виступила Україна на чемпіонаті світу з каное-веслування
  • Листопад 2021: Ігоря Нагаєва призначено новим головним тренером збірної України з веслування на байдарках і каное. На цій посаді він замінив Юрія Чебана, який не подав свою кандидатуру на вибори.

"Саме тому я і пішов – там твориться бардак. Одному боротись із цією ситуацією я не бачу сенсу. Із часом мене б все одно з’їли, змішали б моє їм’я з лайном. Я не шкодую, що я пішов. Єдине – шкода хлопців, хто зараз намагається щось доводити", - розповів про небалотування на посаду тренера Юрій Чебан уже в 2022 році.

  • Травень 2022: Українські веслувальники відновили виступи на міжнародній арені після навчально-тренувальних зборів у Румунії. Так, на першому етапі Кубка світу в сезоні-2022 в чеському Рачіце українці виграли три "золота", два "срібла" та одну "бронзу".
Читайте також: Україна посіла третє місце в медальному заліку першого етапу Кубка світу з веслування на байдарках і каное: усі призери
  • Червень 2022: Після виступу на другому етапі Кубка світу в Познані низка українських веслувальників розкритикувала дії головного тренера збірної України Ігоря Нагаєва. Зокрема, чемпіон світу Іван Семикін заявив, що вчинки тренера "не ведуть команду до олімпійського п’єдесталу Парижа, а тільки деморалізують її". Водночас жіноча байдарка-четвірка була не допущена Нагаєвим до участі в чемпіонаті світу в Канаді.
  • 12 червня 2022: Федерація каное України провела зустріч за участю головного тренера збірної України Ігоря Нагаєва та представників Міністерства молоді та спорту України. За її підсумками було прийнято рішення делегувати жіночу байдарку-четвірку на світову першість. При цьому деякі веслувальники подали скаргу на ім’я міністра спорту Вадима Гутцайта щодо "дій та бездіяльності головного тренера збірної України".

Які претензії висловили українські спортсмени?

Першим із українських веслувальників висловився Іван Семикін після того, як виборов "золото" в байдарці-четвірці на дистанції 500 м на етапі Кубка світу в Познані. Зокрема, у своєму пості у Facebook спортсмен зазначив, що Ігор Нагаєв не є ефективним менеджером у збірній України. Ба більше, він "деморалізує команду".

"Думаю, що на теперішній час головний тренер національної збірної команди України не є ефективним менеджером, не викликає поваги серед спортсменів та тренерів та не має будь-яких інших переваг. Я думаю, що дії головного тренера України з веслування на байдарках та каное Ігоря Нагаєва не ведуть нашу команду до олімпійського п’єдесталу Парижа, а тільки деморалізують команду", – написав Семикін.

Позицію Семикіна також підтримав інший чемпіон світу Дмитро Даниленко, який у своїй публічній заяві у Facebook порівняв Нагаєва з "окупантом" та зазначив наступне:

"Окупант - ось як поводить себе новий головний тренер Ігор Нагаєв. Людина, що заплямувала свою репутацію задовго до приходу в нашу веслувальну сім’ю, двічі полишавши посади зі скандалом. Усе нове – добре забуте старе! Ігор Нагаєв за пів року співпраці з командою лише втратив залишки свого авторитету, взаємоповаги та довіри. Тому ця людина не є компетентною на своїй посаді та не відповідає жодному критерію лідера команди!"

Розкритикувала діяльність головного тренера і Анастасія Горлова – чемпіонка Європи та призерка чемпіонату світу з веслування на байдарці. Горлова заявила, що Нагаєв "зруйнував половину команди та підготовку". У публікації у Facebook спортсменка розповіла, що тренер відмовився допускати до зборів байдарочниць і не хоче делегувати їх на чемпіонат світу в Канаді. Хоча організатори змагань були готові оплатити всі витрати української команди, окрім квитків на літак.

"Головний тренер аргументує це тим, що наша жіноча команда не потрапила у фінал Кубків світу на олімпійських дистанціях, а відповідальність за цей виступ він «перекинув» на спортсменок, яких безпосередньо тренував останні три місяці. Усі присутні на НТЗНавчально-тренувальні збори спортсмени, тренери, масажисти та лікарі бачили, як проходила підготовка екіпажів до Кубків світу. Ми тільки те й робили, що «мінялись місцями» в байдарці-четвірці", – наголосила Горлова.

При цьому веслувальниця також зауважила, що на пропозиції та побажання щодо тренувань Ігор Нагаєв реагував "гостро негативно", аргументуючи це тим, що "він – висококваліфікований тренер та краще знає, як правильно підготуватись до змагань".

Ба більше, серед спортсменів зрезонувало рішення головного тренера щодо проведення заключного етапу підготовки до світової першості в Україні, де продовжує діяти воєнний стан. Водночас українську команду були готові прийняти в Румунії, де вона вже тренувалась напередодні етапів Кубка світу.

"Наскільки я знаю, це база «Славутич», де тренуються веслувальники-новачки, для яких у цій локації організують табори. Але це не умови для підготовки збірної України до чемпіонату світу. І, наскільки мені відомо, умов для проживання там особливо немає.

Ми ж маємо якнайкраще підготуватися до чемпіонату світу, щоб захистити титул, завойований рік тому, а не думати про те, де харчуватися. Як ми зможемо це зробити в тих умовах, що у нас будуть, складно сказати. Ми ж там ще не були. Зрозуміло, що головний тренер проживатиме в комфортних умовах вдома в Києві. У нас же з харчуванням великі питання", – розповів у інтерв'ю для "Веслування України" чемпіон світу Олег Кухарик.

Як на це відреагувала Федерація каное України?

Федерація каное України (ФКУ) відреагувала на ситуацію близько за тиждень після публікації перших постів спортсменів із критикою на адресу головного тренера збірної України Ігоря Нагаєва.

У заяві організації зазначалося, що ФКУ слідкує за ситуацією, однак наразі не може повпливати на неї, адже "не отримувала жодних офіційних звернень чи пояснень від спортсменів чи тренерів" щодо інциденту.

При цьому у ФКУ зазначили, що 6 червня провели засідання Виконавчого комітету, під час якого попросили головного тренера Нагаєва окреслити причини конфлікту в команді. Нагаєв же відмовився та сказав, що ця справа стосується лише Міністерства молоді і спорту України, адже саме воно є безпосереднім роботодавцем тренера.

Також у заяві ФКУ президент організації Ігор Слівінський зауважив наступне:

"Федерація каное України завжди стоїть на захисті прав спортсменів та тренерів, особливо тих, які представляють Україну на світовому рівні. Водночас спортсмени та тренери є членами обласних федерацій, тому тільки спільними зусиллями ми повинні виробити стратегію та рішення даної проблеми, щоб запобігти різного роду питань, які можуть виникати в майбутньому".

Уже 12 червня у Федерації каное України повідомили, що було проведено зустріч за участю Виконавчого комітету ФКУ, представників Міністерства молоді та спорту України та головного тренера збірної України Ігоря Нагаєва. За її підсумками було прийнято рішення проводити заключні перед чемпіонатом світу збори національної команди в Обухові, а також делегувати на світову першість жіночу байдарку-четвірку в складі Людмили Кукліновської, Анастасії Горлової, Діани Танько та Наталії Докієнко.

При цьому український веслувальник Іван Семикін в інтерв'ю для "Веслування України" за 13 червня заявив, що спорстмени написали скаргу на Ігоря Нагаєва до міністра молоді та спорту України Вадима Гутцайта. Однак відповідь на неї поки що не отримали.

Хто такий Ігор Нагаєв і з якими спортсменами він працює?

  • Ігор Нагаєв є дворазовим срібним призером Олімпійських ігор у Сеулі у 1988 році у складі збірної СРСР. Тоді Нагаєв піднявся на п'єдестал у веслуванні в байдарці-двійці на дистанції 500 м та в байдарці-четвірці на 1000 м. Також на чемпіонаті світу в Монреалі у 1986 році український веслувальник виграв бронзову медаль у особистих змаганнях на 500 м.
  • Головний тренер збірної України з веслування на байдарках і каное з 2005 до 2012 року.
  • У 2021 році на особистому та командному чемпіонаті України виступала лише одна підопічна Ігоря Нагаєва – 36-річна Інна Клінова. Так, на командних змаганнях у серпні веслувальниця брала участь у чотирьох заїздах, де двічі фінішувала другою (байдарка-двійка 500 і 1000 м), один раз – шостою (байдарка-одиночка 500 м) і ще один раз Клінова перевернулась і достроково закінчила виступ (байдарка-одиночка 200 м).
  • Загалом Ігор Нагаєв працює з Інною Кліновою з 2005 року. При цьому у 2013 році спортсменка почала виступати за Казахстан, де була лідеркою команди, але вже в травні 2021-го Клінова повернулась до "синьо-жовтої" збірної. У відео на своїй сторінці в Instagram веслувальниця зазначила, що в збірній Казахстану порушувався спортивний принцип відбору до команди та були проблеми з організацією тренувального процесу, через що вона не потрапила на Ігри в Токіо.
Читайте також: Україна здобула 13 медалей на етапі Кубка світу з веслування в Познані: усі призери
На початок