Акцент на збірній України та невідомість майбутнього.
Спортивні змагання в Україні повністю зупинені з 24 лютого. У цей день відбулося повномасштабне вторгнення Росії за підтримки Білорусі на територію України, в країні було введено воєнний стан. Від моменту початку війни пройшло більше двох з половиною місяців, активні бойові дії продовжуються, як і воєнний стан. Тож спортивні змагання не відновлювалися, як у командних, так і особистих видах спорту.
В Україні за цей проміжок часу мали уже завершитися деякі внутрішні чемпіонати, відбутися більше десятка міжнародних спортивних подій, однак усі були або перенесені, або скасовані. Щодо внутрішних змагань в командних видах спорту, то деякі ліги уже оголосили про дострокове завершення сезону, інші - ще не прийняли таке рішення. Але за інформацією Суспільне Спорт, про догравання сезону 2021/22 мова узагалі не йде, тож усі змагання будуть завершені у зв’язку з війною.
- Слухайте епізод подкасту "Коментаторська" - про зупинку спорту в Україні та ймовірні шляхи його відновлення.
Які рішення уже ухвалені
- Футбол: достроково завершені змагання УПЛ, ПФЛ (Перша та Друга ліга), Кубок України серед чоловіків та змагання з жіночого футболу;
- Гандбол: достроково завершені змагання в усіх лігах;
- Інші ліги ще не оголосили про свої рішення.
Суспільне Спорт поспілкувалося з представниками волейбольної, баскетбольної та футзальної ліг - щодо їх бачення розвитку ситуації, готовності завершити сезон та побудови робочих процесів у період війни.
«Ніхто ще нічого не приймав [щодо подальшої долі чемпіонату]. Хто де зараз у нас: хто на фронті, хто працює, хто допомагає. Ми ще не збиралися щодо цього питання», - зазначає у коментарі Суспільне Спорт президент федерації волейболу України Михайло Мельник.
Останні матчі в чоловічому чемпіонаті України з волейболу відбулися за тиждень до початку війни, командам залишалося зіграти два тури до завершення регулярного чемпіонату. У жінок - мав розпочатися плей-оф у вихідні 25-26 лютого. Тоді ж за планом мав відновитися сезон чемпіонату України з футболу після зимової паузи.
Схожа ситуація у футзалі та баскетболі. Для ухвалення рішень щодо долі чемпіонату потрібно провести засідання Виконкому. Однак ніде ці засідання ще не були проведені.
«Говорити під час війни про якесь проведення чемпіонату - дуже важко. Зараз така затяжна пауза, яка пов'язана зі здогадами. Поки ситуація не буде хоча б більш-менш зрозумілою, сподіваємося на те, що швидше - це буде точка відліку. А от щодо збірних ведеться зараз активна робота. Федерація, люди, які в ній працюють, зосереджені на збірних, які гратимуть», - пояснює директор департаменту інформаційних технологій федерації баскетболу України В’ячеслав Лопушанський.
Робота зі збірними є пріоритетом для всіх командних видів спорту. У футболі, наприклад, чоловіча національна команда уже виїхала для проведення підготовчого збору, а в червні збірна гратиме матчі плей-оф за вихід на чемпіонат світу. Чоловіча команда з волейболу отримала право зіграти на чемпіонаті світу, лише вдруге в історії, і теж уже розпочала підготовку.
Схожа ситуація у футзалі: на початку липня має відбутися фінальна частина жіночого Євро з футзалу, де гратимуть українки. На чоловічу збірну U19 очікує кваліфікація за вихід до фінальної частини Євро. А в хокеї узагалі відбулися матчі дивізіонів чемпіонату світу, де була представлена збірна України як доросла, так і юніорська.
Акцент на національних командах пояснюється двома факторами: необхідністю виступати збірною України, а також затвердженими графіками міжнародних змагань. На початку війни різноманітні федерації переносили матчі України, зокрема ігри плей-оф за вихід на ЧС-2022 з футболу Україна проводить у червні, тоді як мала у березні. Однак постійно зміщувати дати неможливо — щільний графік змагань та сезонів.
У зв’язку з цим не виглядає можливим догравання сезону чемпіонатів України, наприклад, влітку чи восени. Адже Україна має делегувати своїх представників у міжнародні єврокубкові турніри — зробити це потрібно за результатами національних чемпіонатів.
«Ми розуміємо, що наші клуби будуть мати можливість представляти Україну в європейських змаганнях. Саме для цього важливо, щоб затверджений протокол чемпіонату буде переданий в УЄФА», - пояснює в інтерв’ю Суспільному президент УАФ Андрій Павелко.
Якими є варіанти завершення чемпіонату
За інформацією Суспільне Спорт, ніхто з ліг не збирається догравати цей сезон. Тож основними є два сценарії розвитку подій — дострокове завершення із затвердженням турнірних таблиць та місць на момент зупинку сезону або ж його анулювання.
Саме цю модель обрали федерації гандболу та асоціація футболу — остаточними будуть таблиці на момент зупинки чемпіонатів, тобто на момент 24 лютого 2022 року. Відтак, у футболі перше місце дісталося «Шахтареві», який стартуватиме в наступному сезоні Ліги чемпіонів одразу з групового етапу
Якщо аналогічне рішення буде прийняте в інших лігах, то перше місце в баскетболі дістанеться «Прометею» (і серед чоловіків, і серед жінок), у волейболі — «Прометею» (серед жінок) та «Епіцентр-Подоляни» (серед чоловіків), а в чоловічому чемпіонаті України з футзалу — «Продексіму».
Доля двох з трьох клубів«Прометей» - спортивний клуб, що об'єднує волейбольні та футбольні команди. серед цього переліку залишається невідомою: «Продексім» - клуб з Херсону, міста, яке перебуває в тимчасовій окупації, а президент «Прометея» у перші дні війни заявив про призупинку діяльності клубу.
Про припинення функціонування заявляв також головний тренер футбольної «Енергії», клубу з Нової Каховки (перебуває в тимчасовій окупації). Водночас, президент УАФ Андрій Павелко зазначає, що асоціація футболу не отримувала офіційних заяв про завершення футбольної діяльності.
«У нас зараз немає жодної заяви про завершення футбольної діяльності, але, на жаль, ми всі розуміємо, що війна обов'язково торкнеться усіх гілок нашого життя. І сказати, що усі клуби обов'язково будуть продовжувати існувати - це фантастично, ми б дуже хотіли… Зараз у мене немає від ПФЛ і УПЛ звітів про завершення існування клубів. Так, можливо, у нас є проблеми в комунікації з Херсоном, Новою Каховкою, Мелітополем», - каже Павелко в коментарі Суспільному.
Невідомість щодо ймовірного складу учасників, а також знищена інфраструктура (теж впливатиме на готовність тих чи інших клубів змагатися) обов’язково позначиться на планах про старт нових чемпіонатів України.
Президент федерації хокею Геннадій Зубко в інтерв’ю Ua.tribuna.com заявив, що до участі в чемпіонаті можуть бути готові чотири команди, а федерація розглядає опцію участі цих клубів в іноземних лігах.
Чемпіон України з волейболу останніх років, львівські «Барком-Кажани» гратимуть в наступному сезоні в чемпіонаті Польщі. За словами Михайла Мельника, цього добиваються також «Епіцентр-Подоляни» - лідер сезону 2021/22. А прогнозувати долю інших клубів узагалі вкрай складно.
«Ми не можемо знати, що взагалі у нас буде у наступному сезоні, які клуби залишаться, які відновляться. Коли такий великий клуб як «Прометей» призупинив свою діяльність, то що говорити про Чернігів й інші, де ледь було фінансування. Зараз нічого не можна сказати. Думаю, що... Навіть якщо дуже швидко, завтра закінчиться війна, все почне відновлюватися, думаю, що державі, спонсорам буде в першу чергу не до спорту, до волейболу зокрема. Буде дуже важко. Я навіть не можуть собі уявити, яким він буде. Тим паче, що багато гравців пороз'їжджалися за кордон, хто зміг. У жінок взагалі без проблем, бо не був заборонений виїзд, у чоловіків - до 60 років заборонений виїзд. Хто був тут, той і залишився. А з дівчат у нас багато повиїжджали малих, молодих. Молодих ми багатьох вивезли в інші країни подалі від війни, і яка їхня подальша доля - ніхто не вгадає», - розповідає президент федерації волейболу Михайло Мельник.
Він ж пропонує кардинальну зміну підходу до спортивних чемпіонатів в Україні: побудову змагань через студентські ліги. На думку Мельника, невідомо скільки та коли відновиться професійних клубів, але навчання в університетах буде продовжуватися.
«Можливо, якраз настав час для серйозного формування студентських чемпіонатів, студентської ліги. У Сполучених Штатах, наприклад, немає професійного чемпіонату з волейболу, лише студентські, але вони [збірною] не випадають з фіналів чемпіонатів світу, Олімпійських ігор», - каже Мельник.
Представники інших ліг поки теж не готові говорити про плани на відновлення змагань. Лише Андрій Павелко розглядав кілька варіантів для старту нового сезону чемпіонату України з футболу. Серед них - проведення змагань на Заході України або навіть у Польщі. Та навіть в елітному дивізіоні чемпіонату України з футболу залишається невідомим — хто зможе виступати, які клуби продовжать своє існування.