"Покинув Україну як біженець". Сергій Бубка розповів про виїзд з України та родину в Донецьку

"Покинув Україну як біженець". Сергій Бубка розповів про виїзд з України та родину в Донецьку

"Покинув Україну як біженець". Сергій Бубка розповів про виїзд з України та родину в Донецьку
Getty Images

Очільник НОК поділився, що відчував у перші дні повномасштабної війни, як їхав з України та як комунікував із Міжнародним олімпійським комітетом.

Президент Національного олімпійського комітету України й олімпійський чемпіон 1988 року в стрибках із жердиною Сергій Бубка вперше з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну публічно розповів про свій досвід війни. Про те, що він пережив, Бубка розповів на пресконференції в Італії, де зустрічався з представниками місцевих спортивних організацій та українськими спортсменами, які тепер тренуються за кордоном.

За словами Бубки, в перші дні повномасштабної війни він був у Києві та одразу ж після нападу зв'язався з президентом Міжнародного олімпійського комітету Томасом Бахом.

"Я отримав відповідь о 6:30 ранку, – розповідає керівник українського НОК. – Я одразу побачив реакцію: через дві години була дуже сильна заява24 лютого МОК засудив вторгнення Росії та порушення нею олімпійського перемир'я.. Миттєва швидка реакція і позиція щодо війни, про вторгнення в Україну. Наступного дня президент скликав засідання Виконавчого комітету. Він увів перші санкції вже 28 лютого".

Бубка стверджує, що Бах попросив його особисто прибути до Лозанни, аби обговорити подальшу підтримку України, зокрема створення фонду для фінансової допомоги українським спортсменам. Тож 28 лютого Бубка покинув Україну "як біженець"

"[Бах] сказав: "Ви потрібні. Без вас ми не розуміємо, як керувати цією підтримкою". Для цього були створені команди в Лозанні та в Україні. Деякі члени НОК залишаються в Німеччині, деякі – в Польщі, як біженці", – пояснив президент НОК.

"Я їхав поїздом із Києва до Львова. На три квадратні метри вагону було дев'ять дітей на верхній полиці й вісім дорослих унизу, з багажем і всім іншим. Деякі люди не мали їжі. Я ділився трохи з ними тим, що мав. Ми їхали 12 годин. Після цього мені треба було їхати на машині до Ужгорода, щоб перетнути кордон. Я відчув, що таке бути біженцем. Я був готовий кинути сумки й залишити тільки рюкзак із документами, щоб перетнути кордон. Ніколи не знаєш, що може статися за хвилину".

Як каже Бубка, "всю свою енергію він витратив на виконання роботи, щоб врятувати життя та врятувати український олімпійський рух". Тим часом частина його родини лишилася в тимчасово окупованому Донецьку.

"Те, що трапилося, схоже на дуже поганий сон. Те, що ми переживаємо, не передати словами. Особисто для мене, для моєї родини це дуже важко. Моїй мамі 85, вона не може рухатися й самостійно стояти. Вона не сама: про неї дбає мій старший брат. Він також не може поїхати. Ви повинні зрозуміти: вони в Донецьку. Це все, що я можу сказати", – не стримав емоцій Бубка.

Читайте також: "Посоромився вимовити слово "війна". Саладуха засудила Бубку за зволікання НОК у боротьбі з РФ

Що відомо

  • Частина спортивної спільноти критикує дії Сергія Бубки від початку повномасштабного вторгнення. Зокрема, народні депутати й члени комітету з питань спорту Верховної Ради України Жан Беленюк і Ольга Саладуха заявляли, що НОК на чолі з Бубкою займає недостатньо жорстку позицію стосовно агресії Росії та завпровадження суворих санкцій проти РФ та РБ.
  • Саладуха також стверджувала, що під час засідання комітету Бубка "посоромився вимовити слово "війна", визнати Росію агресором та засудити окупацію українських міст і сіл". Крім того, за її словами, він запропонував натуралізувати російських спортсменів, які "рятуючись від санкцій, раптово захотіли виступати під нашим прапором".
  • Упродовж останніх двох тижнів на сайті НОК України активніше висвітлюється діяльність Бубки, зокрема його зустрічі з представниками іноземних олімпійських комітетів та деякими спортсменами українських збірних, які отримують допомогу від НОК і МОК.
  • 28 лютого на сайті НОК з'явилася перша заява, що стосувалася повномасштабної війни в Україні, саме від українського комітету. В ній ішлося про те, що "з першого дня війни" НОК на чолі з Сергієм Бубкою, "який постійно знаходиться в Україні, перебуває в тісному контакті зі світовими та європейськими партнерами з метою відстоювання прав України, залучення підтримки Україні з боку впливових міжнародних інституцій".
Читайте також: Вторгнення Росії в Україну, день 60. Текстовий онлайн
На початок