"МОК підвів вас". Активістки закликають спортсменів бойкотувати Олімпіаду-2022 у Пекіні

"МОК підвів вас". Активістки закликають спортсменів бойкотувати Олімпіаду-2022 у Пекіні

Активістки вважають, що спортсменів поставили перед вибором між підтримкою прав людини й тим, чи "змагатися на тлі геноциду".

Правозахисниці знову закликають бойкотувати Олімпійські ігри-2022, що мають відбутися в лютому наступного року в столиці Китаю Пекіні. Троє активісток написали відкритого листа до спортсменів, у якому попросили "не підтримувати геноцидні ігри".

Суспільне Спорт запустило подкаст "Коментаторська": слухайте епізод про проведення Олімпійских ігор в Китаї

Авторки звернення є представницями трьох спільнот, які зазнають дискримінації з боку керівництва КНР: уйгурів, тибетців та гонконгців. Це – програмна й адвокаційна менеджерка Всесвітнього уйгурського конгресу Зумретай Аркін, членкиня координаційного комітету Міжнародної мережі Тибету Чемі Ламо та засновниця й керівниця організації "Ми, гонконгці" (We The Hongkongers) Френсіс Хуей.

Читайте також: На церемонії запалення олімпійського вогню в Греції відбулися протести: чого вимагають активісти

Що є головними аргументами активісток

"Масові арешти й спостереження, тортури, діти, яких силою забирають у їхніх батьків, сексуальне насильство та систематичні зґвалтування, репресії щодо ЛГБТ-спільноти, вимушені зникнення, примусова праця, штучна демократія, патріотичне виховання – це все жахливі реалії, через які щодня страждають наші люди внаслідок дій жорстокого китайського режиму. Тому нам потрібна ваша допомога", – пишуть активістки в листі.

Як стверджують авторки, "мільйони уйгурів у концентраційних таборах страждають від тортур, зґвалтування, примусової стерилізації та навіть смерті".

У зверненні активістки згадують про те, що в грудні цього року Уйгурський трибунал Великої Британії визнав Китай винним у геноциді уйгурського населення. Щоправда, цей висновок не має юридичної сили.

Термін "геноцид" щодо порушень прав цих меншин переважно вживають правозахисники, а першим його визнали США в січні 2021 року.

Незабаром ООН планує опублікувати звіт на тему можливих порушень прав людини в китайському регіоні Сіньцзян, що заселений переважно мусульманською меншиною уйгурів.

Влада Китаю провини досі не визнає та називає табори, про які йде мова, "тренувальними центрами для подолання екстремізму".

Читайте також: У Китаї бойкотують команду НБА "Бостон Селтікс" через позицію її гравця щодо Тибету: що відомо

Окрім дискримінації уйгурів, правозахисниці також згадують практику "перевиховання" тибетських дітей, яких забирають до спеціальних шкіл, де "позбавляють їх тибетської ідентичності", а також про масові ув'язнення гонконгців через їхню боротьбу за свої права.

"Пекін-2022 – це не та можливість, яку вам обіцяли, – заявляють активістки. – Томас БахПрезидент Міжнародного олімпійського комітету та Міжнародний олімпійський комітет підвели вас, створивши ситуацію, за якої ви вимушені обирати між правами людини та змаганнями на тлі геноциду".

Авторки визнають, що просити про подібне "надзвичайно складно", зважаючи на великий внесок команд у підготовку до Ігор, але, на їхню думку, спортсмени можуть "скористатися своєю позицією й стати на правильний бік історії" та створити "прецедент".

Аркін, Ламо та Хуей називають Олімпійські ігри в Пекіні "можливістю для спортсменів створити історію, змінити світ та виступити за щось більше – за людяність".

Читайте також: Тибетські студенти прикували себе до олімпійських кілець на знак протесту проти Олімпіади в Пекіні

Що відомо

  • Зимові Олімпійські ігри-2022 мають відбутися 4-20 лютого, Паралімпійські – 4-13 березня.
  • Низка країн оголосила дипломатичний бойкот Іграм у Пекіні через масові порушення прав людини в країні.
  • За повноцінний бойкот Олімпіади виступив канадський сноубордист і бронзовий призер чемпіонату світу-2003 Дрю Нілсон, який брав участь у двох Іграх. "Мені огидно. Я навіть не хочу більше називатися олімпійцем. Мене просто вражає, що люди можуть закривати очі на те, що відбувається в Китаї, аби вони могли подивитися на те, як люди грають у ігри за шматки металу", – заявив спортсмен
  • Жіноча тенісна асоціація (WTA) відмовилася від проведення змагань у Китаї через скандал із китайською гравчинею Пен Шуай, яка звинуватила в сексуальному насильстві колишнього віцепрем'єр-міністра Державної Ради КНР Чжана Ґаолі. На думку організації, Китай ігнорує заяву тенісисти та "цензурує" згадки про неї.
Читайте також: "Я завжди була вільною". Китайська тенісистка Пен Шуай заперечила попередню заяву про зґвалтування
На початок