IBU прийняв остаточне рішення щодо чемпіонки Кубка світу 2013/14 через "справу" Зайцевої

IBU прийняв остаточне рішення щодо чемпіонки Кубка світу 2013/14 через "справу" Зайцевої

IBU прийняв остаточне рішення щодо чемпіонки Кубка світу 2013/14 через "справу" Зайцевої
. АР

У результати змагань втрутився допінг росіянки.

Міжнародний біатлонний союз (IBU) прийняв рішення щодо володарки Великого кришталевого глобуса за підсумком сезону 2013/2014. Про це повідомляє пресслужба організації.

Так, переможницями загального заліку Кубка світу у 2014-му стали норвежка Тура Берґер і фінка Кайса Макарайнен. Окрім трофея, норвезька біатлоністка також отримає додаткову фінансову винагороду за перше місце.

За весь час проведення етапів Кубка світу ще ніколи одразу дві біатлоністки не ставали володарками Великого кришталевого глобуса. А причиною такого інциденту стала позитивна допінг-проба росіянки Ольги Зайцевої.

Читайте також: Кайса Макарайнен втратила Великий кришталевий глобус через усунення росіянки: чому це трапилося

Як склалась така ситуація?

У 2017 році Ольга Зайцева стала однією з низки спортсменів Росії, в кого знайшли допінг після повторної перевірки проб з Олімпійських ігор-2014 у Сочі. Внаслідок цього в біатлоністки разом із усією командою відібрали "срібло" жіночої естафети.

Також було анульовано її результати постолімпійських етапів Кубка світу, зокрема три особисті медалі: "бронзу" масстарту в Поклюці, "срібло" спринту та "бронзу" гонки переслідування в Контіолахті.

У всіх трьох гонках Макарайнен була вище за росіянку в турнірній таблиці, а Берґер мала нижчі позиції. Усунення Зайцевої вплинуло на рейтинг обох біатлоністок, але кількість очок норвежки збільшилася значніше, чого стало достатньо для того, щоб випередити Кайсу на 5 очок. Очки Макарайнен зросли з 860 до 863, а в Берґер - з 856 до 868.

Попри те, що про допінг Зайцевої стало відомо ще кілька років тому, рішення щодо її результатів тривалий час відкладалося через апеляцію біатлоністки, яку розглядав Спортивний арбітражний суд. Врешті він також підтвердив провину Ольги.

У підсумку IBU опинився перед вибором - відібрати в Макарайнен Великий кришталевий глобус і передати його Берґер, або ж визначити одразу двох спортсменок як переможниць сезону 2013/2014 у загальному заліку Кубка світу. Зрештою, у IBU вибрали саме другий варіант.

Як таке рішення пояснили в IBU?

В офіційній заяві Міжнародного біатлонного союзу було зазначено, що таке рішення є "справедливим для обох спортсменок, засноване на принципі, що "чисті" атлети не можуть бути покарані за допінгові правопорушення інших".

Також у IBU підкреслили, що вже неможливо відтворити обставини, які б були в тих фінальних змаганнях сезону 2013/2014.

Ба більше, цей інцидент, на думку IBU, став сигналом для того, аби обов'язково притягнути до відповідальності всіх, хто "займався шахрайством".

Як відреагували на це рішення спортсменки?

У коментарі для пресслужби IBU норвежка Тура Берґер заявила, що рада такому рішенню, адже їй було б ніяково, якби Кайсі Макарейнен довелось повернути свій титул:

"Це справедливе і гарне рішення для нас обох. Мені було б дуже погано, якби Кайсі довелося повернути свій Кришталевий глобус. Я добре пам’ятаю боротьбу за титул з Кайсою, і вона була найсильнішою на останніх змаганнях. Було б приємно виграти титул на останньому змаганні в моїй кар’єрі в той день. Водночас я в цілому дуже задоволена своєю кар'єрою".

Макарайнен, своєю чергою, так само зазначила, що рішення є справедливим, але при цьому їй було шкода, що Берґер отримала свій трофей саме за таких обставин:

"Я дуже задоволена цим рішенням, що можу зберегти свій Кришталевий глобус і все одно бути переможницею за підсумками 2013/2014. Це найсправедливіше рішення - присудити два глобуси, і я дуже рада за Туру. Звичайно, виграти Глобус сім років потому - це не те саме, що виграти його в день змагань, і вона [Берґер] не отримала всіх переваг, які приносить така велика перемога".

Також фінська біатлоністка висловила сподівання, що більше вона не зіштовхнеться з перерахунком результатів через антидопінгові порушення іншими спортсменками:

"Завжди прикро чути про допінгове порушення з боку учасника, що спричиняє перерахунок результатів. Адже це ніколи не може повернути реальні обставини тих змагань. Я просто сподіваюся, що більше не зіштовхнусь із цим, і бажаю, щоб сьогодення і майбутнє нашого спорту були без допінгу і щоб ми могли довіряти результатам, які ми бачимо в день змагань".

Що відомо

  • Макарайнен - чемпіонка світу 2011 року в гонці переслідування, загалом шестиразова призерка світу. Має 27 особистих перемог на рівні Кубка світу.
  • Берґер - дворазова олімпійська чемпіонка (2010 - індивідуальна гонка, 2014 - мікст), також має "срібло" й "бронзу" Сочі-2014 у персьюті та жіночій естафеті; 8-разова чемпіонка світу (2011-2013), загалом має 18 медалей світової першості та 28 особистих перемог Кубка світу.
  • Для Макарайнен, яку нагородили "глобусом" у 2014 році, ця перемога була другою в кар'єрі. До цього вона очолювала загальний залік у сезоні 2010/11, а пізніше ще раз виграла "Великий глобус" у новому олімпійському сезоні - 2017/18.
  • До цього моменту Берґер мала одну перемогу в загальному рейтингу Кубка світу - в сезоні 2012/13. До дискваліфікації Зайцевої норвежка посідала другу позицію в заліку 2013/14.
На початок