"У неї може зникнути молоко". Українську бігунку не взяли на Олімпіаду-2020 через нещодавні пологи

"У неї може зникнути молоко". Українську бігунку не взяли на Олімпіаду-2020 через нещодавні пологи

Ексклюзивно
"У неї може зникнути молоко". Українську бігунку не взяли на Олімпіаду-2020 через нещодавні пологи
AP

Ольга Ляхова виконала олімпійський норматив, але не поїхала до Токіо.

На Олімпійських іграх у Токіо в легкій атлетиці Україну представлять 47 спортсменів. Усього українці здобули 42 ліцензії на Токіо-2020, але реалізували тільки 41. Ще однією ліцензією Україна не скористалися – у жіночому бігу на 800 метрів.

Ще у 2019 році в легкоатлетичній збірній України було одразу дві сильні спортсменки, що спеціалізувались на бігу на 800 метрів - Наталія ПрищепаНаталія Кроль - змінила прізвище після одруження та Ольга Ляхова.

Але в серпні 2020-го Прищепу дискваліфікували – в організмі спортсменки виявили заборонену речовину гідрохлортіазид. Таким чином бігунка з 16 січня 2020 року відбуває 20-місячну дискваліфікацію та автоматично пропускає Олімпіаду у 2021-му.

Ляхова ж продовжила змагатись. У рамках олімпійського відбору1 травня 2019 року - 29 червня 2021 вже в серпні 2019 року Ольга виконала необхідний норматив на етапі Діамантової ліги в Парижі, потім здобула дві золоті нагороди на Європейських іграх у Мінську, а у 2020-му перемогла на чемпіонаті України в Луцьку з відривом від найближчої переслідувачки в понад секунду. Однак попри ці досягнення, лідерка збірної України з бігу на 800 метрів не виступить на Олімпійських іграх.

Що сталось?

На початку березня 2020 року Ляхова поїхала до Кенії, аби продовжити підготовку до Олімпійських ігор на високогір’ї. Але навчально-тренувальні збори затягнулись. Через пандемію COVID-19 українка дуже тривалий час не могла вилетіти з країни, а пізніше взагалі стало відомо, що Олімпіаду перенесуть на 2021 рік.

У серпні спортсменка повернулась до України, зробила кілька стартів, а тоді в листопаді знову повернулась до високогірної Кенії. А вже в травні 2021 року несподівано оголосила про народження доньки Ніколь – за три місяці до Олімпійських ігор.

Як коментує ситуацію спортсменка

Уже на першому місяці вагітності Ляхова виграла чемпіонат України, далі чотири місяці тренувалась на високогір’ї. Загалом спортсменка бігала до сьомого місяця вагітності та підтримувала свою фізичну форму до самого народження дитини.

"Уже через місяць після пологів я почала поступово тренуватись. Свою роль зіграли і тренування на високогір’ї – за рахунок них я скоріше повертаюсь у форму. Стартувала з пробіжок по 3-4 кілометри, робила вправи на боковий прес і присідання. Відчуваю, що є м’язова пам’ять – швидко набираю кондиції. Складнощі також були: перші два тижні після пологів було боляче сидіти та стояти", - зізналась Ляхова в інтерв’ю для Суспільне Спорт.

За словами бігунки, її кондиції не можна назвати ідеальними, однак вона була налаштована виступити на Олімпійських іграх і так надихнути інших спортсменок.

"Розраховувати на медалі в моєму стані складно. Але я хотіла, аби мій приклад став мотивацією для всіх мам. Хотіла показати, що все можливо. Головне – вірити, що можна швидко відновитись. Я розраховувала пробігти свою дистанцію 800 метрів на Олімпійських іграх, представити Україну", - зазначила легкоатлетка.

Чому Ольга Ляхова не поїхала на Олімпійські ігри

Через народження дитини бігунка пропустила чемпіонат України, що відбувся у червні в Луцьку. За її словами, вона не встигла набрати оптимальні кондиції, тому не поїхала. Але участь у національній першості є однією з вимог відбору до складу олімпійської збірної. Оминути цей пункт можна лише за умови, що спортсмен виконав олімпійський норматив і його кандидатуру до команди подала Головна тренерська рада. Норматив у Ольги був, а от підтримки членів Ради забракло.

"За тиждень до прийняття рішення в мене запитували, чи хочу я їхати до Токіо та коли брати квитки. Тож я була налаштована виступити на Іграх. При цьому я розуміла, що остаточне рішення залишиться за тренерським штабом. Знаю, що реакція була більше незадовільна, хоч президент Федерації легкої атлетики був на моєму боці. Після наради один із тренерів мені розповів, що це було майже одностайне рішення. Сказали, що неможливо відновитись після пологів так швидко", - сказала Ляхова.

У Федерації легкої атлетики ексклюзивно для Суспільне Спорт підтвердили слова Ляхової. Зокрема, головний тренер збірної України Сергій Романчук зазначив, що, у першу чергу, таке рішення було прийнято з думкою про майбутнє для бігунки та її дитини.

"По-перше, Ольга ще годувала дитину молоком. А будь-яке надмірне навантаження може вплинути на молоко. Воно ж може зникнути. Треба думати про доньку. Ми не могли змусити Ольгу виступати. Вона й сама відчувала, що не ті кондиції. Жінки після пологів відновлюються близько 8-12 місяців. Це нереально. Вона виконувала навантаження лише для підтримки форми. Вправи були більше оздоровчі, аніж ті, що розвивають", - зазначив Романчук у коментарі для Суспільне Спорт.

На запитання Суспільне Спорт, чи залучали до засідання виконавчого комітету ФЛАУ та Головної тренерської ради лікаря-фахівця, який би проконсультував штаб команди щодо стану спортсменки, Сергій Романчук відповів негативно. Він зазначив, що участь у нараді брав лише тренерський колектив.

Також, за словами Романчука, спортсменка не надала результати контрольних тренувань, які могли б зафіксувати стан її фізичної форми.

"Ольга готувалась до Олімпійських ігор і запізно попередила про те, що скоро мають відбутись пологи. Це доволі непрофесійно, адже раніше на підготовку були витрачені державні кошти. Тим більше, вона ще не встигла відновитись після народження дитини, що й постановив виконавчий комітет ФЛАУ та Головна тренерська Рада. Ляхова не виступала на чемпіонаті України та не надала результати контрольних тренувань. Це також брали до уваги", - підкреслив Романчук.

Ляхова, своєю чергою, заявила, що не змогла надати результати контрольних тренувань через відсутність відповідної інфраструктури в Кременчуку – місті, де вона зараз живе і тренується.

"Дійсно, мені говорили надіслати результати контрольних тренувань, але я не зрозуміла, у якому саме вигляді я повинна була їх надати. У моєму місті немає стадіону, тому я не можу чітко фіксувати відрізки, що пробігаю. Зараз я бігаю в парку", - відповіла легкоатлетка.

Чи є цей випадок порушенням олімпійських цінностей?

В Олімпійській хартії є "Кодекс допуску", у якому зазначено, що в Іграх може взяти участь особа, що виконала всі умови Міжнародної федерації, які затвердив Міжнародний олімпійський комітет. Також спортсмена має заявити Національний олімпійський комітет. Атлет повинен поважати дух чесної гри, відмовитись від насильства, поводитись гідно та дотримуватись Всесвітнього антидопінгового кодексу. Авжеж, до цього пункту є додаткові пояснення. Але в жодному з них не йдеться про недопуск спортсмена через нестачу підготовки за умови виконаного олімпійського нормативу та за відсутності інших претендентів у збірній на цю ліцензію.

Також варто зауважити, що серед основних принципів олімпізму є наступне твердження:

  • "Олімпізм, поєднуючи спорт з культурою та освітою, прагне створити спосіб життя, який базується на радості від докладених зусиль, освітньої цінності доброго прикладу, соціальної відповідальності та на повазі до універсальних фундаментальних етичних принципів".

Відповідно участь спортсмена в Олімпійських іграх може стати цим "добрим прикладом" для інших атлетів-початківців та дітей, що жадають узяти участь в Олімпіаді та показувати високі результати в спорті.

Яку оцінку цій ситуації дає лікарка?

Суспільне Спорт звернулось за коментарем до лікарки, гінекологині-ендокринологині Наталі Сіліної, яка вже більше 17 років займається здоров'ям жінок різного віку та є кандидаткою медичних наук. Пані Сіліна зазначила, що в середньому жінка, яка професійно не займається спортом, потребує близько 8 тижнів, аби відновитись після пологів без ускладнень.

"Пологи та вагітність - абсолютно фізіологічний процес для жінки, але тільки за умови, що його буде компенсовано мікроелементами та вітамінами. Повне відновлення після пологів залежить від перебігу вагітності та пологів. У середньому жінка потребує до 8 тижнів для того, щоб її органи малого тазу прийшли до стану до вагітності", - наголосила спеціалістка.

Тренування для жінок без особливої підготовки пані Сіліна рекомендувала поновлювати вже за 6 тижнів і за 12 - саме бігові навантаження.

"Багато залежить від того, чи жінка годує грудьми. Якщо лактація є, то важливо виключити силові навантаження та виконувати легкі кардіонавантаження до повного встановлення процесу лактації, а це приблизно відбувається за 3 місяці. У середньому жінка після пологів може повертатися до спорту через 6 тижнів, а саме до бігу - через 12 тижнів.

Якщо йде мова про спорт як професію, то надважливо забезпечити якісний сон, відновлення нестачі вітамінів та мікроелементів і поступово протягом декількох місяців повертатися у великий спорт. Але все одно є критична позначка, до якої тілу треба дати відпочити. Шість тижнів після фізіологічних пологів або не менше 8-12 після цісарського розтину", - резюмувала гінекологиня.

Чи були подібні випадки швидкого повернення в спорт після пологів?

На Олімпіаді-2020 змагатимуться одразу три молоді мами. Наприклад, футболістка Алекс Морган народила в травні 2020 року, бігунка на марафонських дистанціях Аліфін Туліамук стала мамою в січні 2021 року, а баскетболістка Кім Гоше – у березні 2021-го. Усі вони планують узяти з собою дітей до Токіо, адже організаційний комітет Олімпіади зробив виняток для матерів, що годують груддю, і дозволив бути разом із синами і доньками. Інші ж члени родини не мають права відвідати Олімпійські ігри.

Іншим прикладом швидкого повернення до інтенсивних фізичних навантажень після пологів є біатлоністка Марі Дорен-Абер. У вересні 2014 року вона народила доньку Адель, уже в січні 2015-го змагалась на етапі Кубка світу, а в березні того ж року на чемпіонаті світу виграла дві золоті медалі – у спринті (7,5 км) та в гонці переслідування (10 км). Тобто від моменту пологів і до повернення на Кубок світу пройшло близько чотирьох місяців.

Марафонка Пола Редкліфф повернулась до бігу вже за 12 днів після пологів, народивши дівчинку в січні 2007 року. У вересні того ж року вона пробігла півмарафон, а в листопаді стала переможницею Нью-Йоркського марафону з часом 2:23:09.

Тенісистка Вікторія Азаренка, своєю чергою, народила первістка Лео наприкінці грудня 2016 року, а вже в середині червня вона зіграла свій перший турнір у WTA-турі. Тоді білоруска в першому колі за три партії обіграла японку Рісу Одзакі.

Вікторія Азаренка
Вікторія Азаренка. AP

Американська бігунка, що спеціалізується на середніх дистанціях, Сара Браун потрапила в доволі схожу ситуацією з Ольгою Ляховою. За словами американки, вагітність була незапланованою і, авжеж, вибила її з тренувального та змагального процесу – бігунка готувалась до Олімпійських ігор у Ріо-де-Жанейро. За чотири місяці після пологів спортсменка брала участь у відбіркових змаганнях у США – за їхніми підсумками визначались легкоатлетки, які зрештою мали б потрапити до олімпійської команди. Браун пробігла 1500 метрів, показавши 25-й результат із 27-ми. Авжеж, до Ріо вона не потрапила, однак довела, що швидке повернення до змагань після пологів реальне.

Що далі

  • Із 30 липня до 8 серпня в Токіо пройдуть олімпійські змагання з легкої атлетики. Забіги на 800 метрів серед жінок заплановані на 30 липня (відбіркові забіги), 31 липня (півфінал) і 3 серпня (фінал).
  • Ліцензію Ольги Ляхової отримала представниця іншої країни, що відібралась за світовим рейтингом. Зокрема, однією з останніх на Олімпіаду потрапила швейцарка Делія Склабас. Вона посідає 66-те місце в рейтингу World Athletics, має в активі 1180 очок. Для порівняння – Ляхова була 16-ю та мала 1282 пункти.
  • Ольга Ляхова в коментарі для Суспільне Спорт зазначила, що не буде оскаржувати рішення ФЛАУ та продовжуватиме тренувальний процес. Вона планує виступити на світовій першості в липні 2022 року в США та на чемпіонаті Європи з легкої атлетики у серпні 2022 року в Німеччині.
На початок