Тест: чемпіонат 1
Тест: чемпіонат 1
Нічия за надійного захисту. Як Україна зіграла у першому матчі відбору до чемпіонату світу-2022

Нічия за надійного захисту. Як Україна зіграла у першому матчі відбору до чемпіонату світу-2022

Нічия за надійного захисту. Як Україна зіграла у першому матчі відбору до чемпіонату світу-2022
. AP

Зміна тактики від Шевченка та відсутність VAR - кілька основних підсумків матчу.

Матч Франція - Україна відкривав відбір на чемпіонат світу для обох збірних. Буквально п'ять місяців тому, у жовтні 2020 року, команди зустрічалися між собою на тому ж стадіоні. Тоді гра закінчилася перемогою Франції з рахунком 7:1 - найбільша поразка в історії України.

У матчі за п'ять місяців українці вийшли зовсім іншою командою. Як відзначив головний тренер Франції, він ніколи не бачив такої команди України. І це принесло результат - нічия 1:1.

Суспільне Спорт відповідає на найважливіші питання після цього матчу.

Чому Україна обрала оборонну модель на гру?

Перед першим матчем відбору проти Франції тренерський штаб збірної України зіштовхнувся із кадровими проблемами. Крім основного опорного півзахисника Тараса Степаненка, випали через травми вінгер Віктор Циганков, а також форвард Артем Бєсєдін.

Кадрова ситуація погіршилася вже під час збору національної команди. Андрій Ярмоленко, який встиг відновитися перед матчами збірної України та відправився до Франції на гру, до заявки не потрапив.

Таким чином, проти Франції українська команда підходила із проблемами в атакувальній ланці. Тріо із "Шахтаря" - Євген Коноплянка, Марлос та Жуніор Мораєс - перебувало не в оптимальних кондиціях. Фактично, із атакувальних гравців Шевченко міг розраховувати лише на форварда Романа Яремчука, а також вінгера Олександра Зубкова, який вдало себе зарекомендував у виступах за збірну в 2020 році.

Замість того, щоб шукати рішення в атаці, Шевченко зосередив свою увагу саме на захисті. У жовтні 2020-го Україна приїздила до Франції на товариський матч, програвши із найбільшим рахунком в історії - 1:7. Цього разу, відмовившись від такого принципу побудови гри, українська команда зіграла надійніше в захисті. І навіть здобула позитивний результат у виїзному поєдинку.

Читайте також: Україна - Франція: найбільш пам'ятні матчі між збірними. Від київської перемоги у 2013 до 1:7 у 2020

Як розташовувалися гравці у схемі України проти Франції?

Проти Франції грали саме п'ять захисників - Караваєв із Віталієм Миколенком діяли по флангах, а в центрі - Микола Матвієнко, Сергій Кривцов та Ілля Забарний (зліва направо).

За умов відсутності основних флангових півзахисників, Андрій Шевченко зосередив увагу саме на побудові в центрі поля. Сергій Сидорчук грав найнижче серед центральних півзахисників, вище - його партнер по "Динамо" Микола Шапаренко. Олександр Зінченко грав як вище у трикутнику в центрі поля, так і зміщувався на фланг із Русланом Маліновським, коли українці створювали додатковий пресинг на флангах. На вістрі грав Роман Яремчук.

Читайте також: "Розкриватися і грати відкрито з Францією - самогубство". Що сказав Шевченко після нічиєї у Парижі

Крім цього, у побудові гри тренерський штаб збірної України зосередив увагу на атакувальних футболістах Франції. Принцип розміщення гравців центру захисту України відповідав суперникам, яким вони мали протистояти. Швидкий Матвієнко грав із Кіліаном Мбаппе, потужний Сергій Крівцов - із Олів'є Жиру. А Ілля Забарний намагався персонально діяти із Антуаном Грізманном.

Як Україна пропустила перший м'яч?

Розпочавши гру із низького розташування в обороні, збірна Франції розпочала тиснути на ворота України. Французи активно застосували підключення флангових захисників Бенжамена Павара та Люки Ернандеса, а також зміни позиціями гравців лінії атаки.

На 19-й хвилині французи відкрили рахунок - Антуан Грізманн обвідним ударом пробив точно у дальній верхній кут воріт Георгія Бущана.

Читайте також: Україна зіграла внічию із Францією у першому матчі відбору на чемпіонат світу-2022

Водночас, повтор епізоду зафіксував, що у момент передачі на Грізманна з боку захисника Бенжамена Павара останній перебував у положенні поза грою. Офсайд не зафіксували - система VAR на поєдинку між Францією та Україною доступною не була, а боковий арбітр положення поза грою у захисника не помітив.

Як Україна відреагувала на пропущений м'яч?

У першому таймі у збірної України не виходили атакувальні дії. Після пропущеного м'яча українці були ближчими до того, щоб пропустити вдруге, аніж зрівняти рахунок.

Проте після того, як Франція відкрила рахунок, тиск з її боку до кінця тайму почав слабнути. Українцям вдалося поступово відвести загрозу від власних воріт ближче до центра поля і вже там змушувати суперника помилятися.

Упевненіше Україна заграла в атаці після перерви. На початку другого тайму команда Дідьє Дешама дала можливість українцям почати створювати атаки, перебуваючи більшою частиною футболістів на своїй половині поля.

На 57-й хвилині такий розвиток подій призвів до голу. Українська збірна зрівняла рахунок - Олександр Караваєв виборов м'яч на фланзі біля чужого штрафного, після чого віддав на Сергія Сидорчука. Удар Сидорчука вийшов сильним, але не дуже точним.

Проте м'яч, влучивши у Кімпембе, змінив траєкторію і почав летіти у дальній кут. Ні голкіпер Уго Льоріс, ні захисники не встигли вибити м'яч.

Чи мали України та Франція шанси на те, щоб здобути перемогу?

Гол Сергія Сидорчука змусив збірну Франції повернутися до тиску на ворота України. Однак українська команда врахувала помилки у першому таймі та змушувала французів грати так само, як і у останні 15 хвилин до перерви, зустрічаючи суперників ближче до центру поля. Кілька важливих сейвів зробив голкіпер Георгій Бущан.

Одним із ключових моментів зустрічі для України знову стала відсутність системи VAR. На 62-й хвилині Кіліан Мбаппе впав у штрафному майданчику українців після контакту із Іллею Забарним. Однак головний суддя Тобіас Штілер не вказав на позначку, вимагаючи від форварда збірної Франції підійматися.

На відміну від першого тайму українці активніше намагалися виходити в контратаку. Проте до реальних загроз біля воріт Уго Льоріса не доходило - в центрі у відборі надійно грав опорний півзахисник збірної Франції Нголо Канте.

У підсумку Україна реалізувала чи не єдиний момент у матчі, зробивши 6 ударів по воротам за гру. Французи били частіше - 18 ударів, проте лише тричі влучили у ствір воріт.

Календар збірної України в березні

На початок