Превʼю до фіналу жіночої Ліги чемпіонів-2024/25 з футболу.
"Арсенал" і "Барселона" розіграють титул Ліги чемпіонів та вперше гратимуть одне з одним у фіналі. "Барселона" вийде на поле у статусі чинних чемпіонок і явних фавориток на перемогу. Востаннє вони програвали "Арсеналу" ще у своїй дебютній Лізі чемпіонів — 13 років тому.
Натомість "канонірки" спробують завершити турбулентний рік черговою сенсацією та повернути Англії трофей через майже два десятиліття після свого ж останнього тріумфу. "Арсенал" прагнутиме повторити в останньому матчі те, що вдалося їхнім конкуренткам по Суперлізі, "Ман Сіті", в першому: завдати "синьо-гранатовим" поразки.
Фінал Ліги чемпіонів відбудеться в суботу, 24 травня, на стадіоні "Алваладе XXI" у столиці Португалії Лісабоні. Суспільне Спорт називає пʼять причин стежити за цим матчем.
В "Арсеналу" було багато камбеків, але цей — найвидатніший
"Канонірки" — єдині й поки що останні в історії Англії, хто перемагав у Лізі чемпіонів. Сталося це ще в ті часи, коли турнір називався Кубком УЄФА. У своєму дебютному фіналі сезону 2006/07 "Арсенал" неочікувано здолав шведський "Умео", що мав за спиною два титули. За сумою двох матчів команда з Лондона перемогла з мінімальним рахунком 1:0.

Та за останні десять років "Арсенал" лише пʼять разів відбирався до єврокубка, причому минулого сезону вилетів одразу в першому раунді кваліфікації.
Поточний розіграш Ліги чемпіонів став для англійок сезоном повернень. "Арсенал" пройшов шлях від кваліфікації до фіналу, тим самим встановивши рекорд єврокубка. Це перший клуб в історії, який дійшов до такої стадії з найпершого етапу відбору, а також команда, що зіграє найбільшу кількість ігор за сезон — 15.
Як і їхні майбутні суперниці, лондонки розпочали групові матчі з поразки, програвши мюнхенській "Баварії" з рахунком 2:5. Менш ніж через тиждень після цього команду покинув головний тренер, швед Йонас Ейдевалл, і керівництво перейшло його помічниці, нідерландці Рене Слеґерс. Нова наставниця вивела "Арсенал" до плейоф з першого місця групи.
На цьому етапі англійкам теж неодноразово довелося надолужувати відставання. У першому чвертьфіналі "біло-червоні" програли "Реалу" Мадрид (0:2), проте камбек у другому матчі (3:0) вивів їх до четвірки найкращих. У півфіналі "Арсенал" поступився вдома найтитулованішій команді Ліги чемпіонів — "Ліону" (1:2), а вже на виїзді сенсаційно розгромив француженок — 4:1.
У фіналі "Арсенал" не матиме другої спроби, щоб реабілітуватися. Тож цей матч дасть відповідь на запитання: чи здатні вони зараз на ще одне повернення, цього разу — до чемпіонства.
Девʼять чи десять: "Барселона" — за крок до особливої переможної серії

За винятком першого матчу проти "Ман Сіті", підопічні Пере Ромеу домінували впродовж усього сезону Ліги чемпіонів. У кожній з останніх девʼяти ігор в єврокубку "Барселона" перемагала з різницею в щонайменше три мʼячі.
На національному рівні каталонки не сходять з першої позиції вже шість років. На здобуття чергового титулу не вплинуло й те, що з 30 матчів у Лізі F два вони програли, а це найгірший показник для "Барселони" з сезону 2018/19.
У фіналі Ліги чемпіонів іспанки зіграють уже впʼяте поспіль. З них тричі вони перемагали: у 2021, 2023 і 2024 роках. Це означає, що "Барселона" може здобути четвертий титул і третій — підряд. Подібне вдавалося лише одному клубу — "Ліону", який не віддавав "корону" впродовж 2016–2020 років, а загалом має вісім трофеїв.
Якщо "синьо-гранатові" переможуть у фіналі, домінування "Барселони" й "Ліона" дійде ювілейної позначки: десять років кубок Ліги чемпіонів незмінно належатиме одному з цих клубів. Чи вдасться іспанкам впоратися з тиском і продовжити серію, чи вона обірветься на позначці "9" — стане відомо у фіналі.
Маріона вийшла з тіні та гратиме проти колишньої команди

Нападниця Маріона Кальдентей допомогла "Барселоні" виграти всі три титули Ліги чемпіонів. У пʼятому фіналі перед нею стоятиме протилежне завдання — перемогти цю команду. У міжсезоння Маріона вперше покинула рідний чемпіонат Іспанії та доєдналася до "Арсеналу", де їй довелося звикати до нового стилю гри. Як пояснювала форвардка в інтервʼю The Guardian, в Англії грають у більш відкритий і атлетичний футбол, тут багато роботи в центрі поля й "божевільної" гри мʼячем, тоді як в Іспанії її команда більше спиралася на атакувальні дії й тактику, а в деяких протистояннях майже не оборонялася через велику прірву в рівні між клубами. Такі зміни їй до вподоби.
Кальдентей була однією з провідних гравчинь "Барселони", але її досягнення часто залишалася в тіні більш зіркових партнерок по команді: володарок Золотого мʼяча Айтани Бонматі й Алексії Путельяс, а також Каролін Ґрем Гансен і Сальми Паральюело.
В "Арсеналі" Маріона проявилася як чи не найбільш ключова футболістка складу. Настільки, що її визнали гравчинею сезону в Суперлізі, який вона завершила з девʼятьма голами й пʼятьма асистами. Поза тим форвардка показала найвищу точність ударів у чемпіонаті (61%) та найбільшу кількість пасів (1374 з 86% точності).
На рівні Ліги чемпіонів Кальдентей забивала в трьох поспіль матчах плейоф, у чотирьох поєдинках групової стадії та вирішальній грі кваліфікації. Перед фіналом Кальдентей ділить другу сходинку в рейтингу бомбардирок з іншою "каноніркою" — Алессією Руссо — з сімома голами. Від лідерки, Клаудії Піни з "Барселони", вони відстають на три мʼячі.
Чи допоможе Маріоні досвід і знання гри "Барселони", щоб привести свою нову команду до перемоги й самій учетверте стати чемпіонкою — покаже фінальний результат.
Ева Пайор зіграє за титул перед зустріччю з Україною

Проривним цей сезон став для ще однієї новачки, але вже в складі "Барселони" — польської нападниці Еви Пайор, яка каталонки переманили влітку в німецького "Вольфсбурга", де гравчиня провела девʼять років. Одразу в дебютному сезоні в Іспанії Пайор очолила рейтинг бомбардирок Ліги F з 25 голами й девʼятьма асистами. До того ж вона єдина оформила три геттрики за сезон.
У Лізі чемпіонів полька шість разів вражала ворота суперниць, зокрема двічі — у півфіналах. Крім того, Ева зробила дубль у грудневому матчі проти шведського "Гаммарбю".
Загалом за сезон Пайор забила 43 голи в різних турнірах та встановила рекорд "Барселони", перевершивши досягнення Дженні Ермосо (42 голи у 2016/17).
За словами Еви, зараз їй легше робити подібне завдяки швидкій координації між партнерками по команді.
"Щойно вони отримують мʼяча, вони точно знають, що хочуть зробити, і це йде на користь усім, — ділилася полька із The Guardian. — Гравчині в "Барселоні" вчаться рано. Алексія [Путельяс], мабуть, навчилася цього, коли їй було років 10, і тому їй не треба думати — це для неї природно. Наші суперниці зазвичай грають проти нас дуже низько, але певним чином у мене більше простору, тому що моя команда переводить мʼяч швидше, і я можу вдарити по воротах після лиш одного дотику".
Пайор чотири рази була близькою до титулу єврокубка в складі "Вольфсбурга", але її команда щоразу поступалася у фіналі, у тому числі "Барселоні" у 2023-му. Тож поєдинок із "Арсеналом" для польської форвардки — ще одна можливість поборотися за перший у карʼєрі трофей такого рівня.
Тим часом для України це додатковий шанс побачити Пайор у дії перед тим, як у червні вона, ймовірно, гратиме проти "синьо-жовтої" збірної в товариському матчі. Ця зустріч стане для Польщі підготовкою до липневого Євро-2025, куди українки не відібралися.
У фіналі можна вболівати за "Ворсклу" чи "Металіст 1925"
Від того, хто здобуде титул Ліги чемпіонів — "Барселона" чи "Арсенал" — залежатиме розподіл місць у наступному сезоні, адже для чемпіонок зарезервований автоматичний вихід до основної частини єврокубка. Зокрема, це вплине й на склад команд у кваліфікації, з якої починають українські клуби.
Якщо переможе "Барселона", їхнє місце перейде іншій команді, оскільки каталонки вже відібралися до "основи" завдяки перемозі в чемпіонаті Іспанії. За такого сценарію, найімовірніше, перепустку отримає австрійський "Санкт-Пельтен" — як клуб із найвищим рейтингом УЄФА у другому раунді кваліфікації ("шлях чемпіонок"). Тоді чеська "Славія" Прага стартуватиме не з другого етапу, а з третього — вирішального. Відповідно, у другому раунді їх замінять дві найкращі команди першого (так само за рейтингом).
Це означає, що в полтавської "Ворскли", яка починає "шлях чемпіонок" з другого раунду кваліфікації, на стартовому етапі може зникнути дві найсильніші суперниці.
Якщо переможе "Арсенал", вони отримають право виступити в наступному сезоні Ліги чемпіонів без кваліфікації. У чемпіонаті Англії вони поступилися "Челсі", тож попередньо мусять пройти відбір, стартуючи з третього раунду "шляху ліги". Але в разі перемоги у фіналі Ліги чемпіонів їх на цьому етапі, найімовірніше, замінить шведський "Геккен". Вільне місце в другому раунді в такому разі не заповнюватимуть: просто в одному з відбіркових мінітурнірів зіграють не чотири, а три команди.
Це не такі значні зміни для шляху харківського "Металіста 1925", але це також мінус одна потенційна команда-конкурентка у другому раунді кваліфікації.
Фінал Ліги чемпіонів "Арсенал" — "Барселона" розпочнеться в суботу, 25 травня, о 19:00 за Києвом. Трансляція — на DAZN.