Як розпізнати й подолати страх — тема нового випуску циклу "Точка дотику", який присвячений комунікації між військовими та цивільними. Роман Червоний, старший офіцер групи психологічного відновлення Оперативного командування "Захід" пояснив, що відбувається з нашим мозком під час небезпеки, які його ділянки активуються. А також, чому у стресових ситуаціях хтось діє холоднокровно, а хтось — завмирає.
Роман Червоний зазначив, що під час бойового стресу, найсильніша емоція, яку відчуває людина — це страх. І його можна умовно поділити на три різні ступені, які формують піраміду. Перший з них, який знаходиться на вершині, це контрольований страх. У цьому стані активізуються основні системи: серце б'ється швидше, м'язи готові до дії, виділяється адреналін:
“Коли нам страшно, але ми або маємо попередній позитивний досвід в таких ситуаціях, або зберігаємо когнітивну здатність мислити, чути, бачити, приймати рішення. Опановуючи цей страх, ми ведемо якусь діяльність”.
Коли страх перевищує певний поріг, раціональне мислення блокується. За словами військового психолога, мозок починає діяти за рефлексами. Тоді варто говорити про іншу зону піраміди, яку називають “мозок мавпи”:
“Ми використовуємо все, що ми вміємо, що ми завчили, все, що пам'ятають наші м'язи”.
Крайній ступінь реакції — ступор. Цей стан небезпечний, якщо він довго триває, бо це за словами Романа Червоного, може призвести до органічних змін, а зокрема можуть виникнути проблеми з серцем та мозком.
Як допомогти вивести людину зі стану ступору та більше прикладів з бойового досвіду —дивіться у відеоверсії вище.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok