В Україні базова загальновійськова підготовка (БЗВП) для студентів вищих навчальних закладів, зокрема й на Рівненщині, розпочнеться з 1 вересня 2025 року. Програма складатиметься з теоретичної та практичної частини. Викладатимуть заняття для студентів люди, які мають бойовий досвід.
Які предмети та практичні заняття увійдуть до програми БЗВП, в етері Українське радіо.Рівне розповіла речниця Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Тетяна Камерістова:
"Мета, щоб 100% громадян України пройшли базову військову підготовку. Оскільки ми прекрасно розуміємо, що строкової служби в Україні вже немає — буде базова військова підготовка для всіх громадян незалежно від віку і статі".
З її слів, базову загальновійськову підготовку проводитимуть для всіх студентів різних форм навчання. Вона складатиметься з теоретичного та практичного курсів. Теоретичний курс можна пройти як очно, так і заочно, проте на практичному курсі потрібно бути присутніми.
"Тому що це буде навчання, де будуть залучені навчальні центри, тобто вишколи будуть на полігонах, в будь-якому випадку людина повинна буде пройти. Безумовно, теорію будуть проходити як чоловіки, так і жінки, практику будуть проходити вже, власне, за бажанням. Тому що в законі прописано, що жінка буде проходити практичний вишкіл за бажанням", — розповіла Тетяна Камерістова.
Програму БЗВП викладатимуть люди, які мають бойовий досвід, повідомила речниця ТЦК та СП. Це будуть ветерани та військовослужбовці, які відповідають вимогам щодо освіти, фізичної підготовки та знань української мови:
"Це навчання повинне вже відповідати стандартам НАТО. Тобто це не те, що десь ми собі вигадали, чи так, як "Захист України" зараз військовий предмет в загальноосвітньому закладі. Це вже буде набагато вище за щаблем і відповідно те, що люди фактично будуть використовувати в майбутньому, долучившись до лав Збройних сил України".

У вишах викладатимуть тактику, домедичну допомогу, основи військової дисципліни, психологічну підготовку, міжнародне гуманітарне право, зазначила жінка:
"У будь-якому випадку основний акцент буде на практичному курсі, тому що одне діло знати, інше діло — вміти застосовувати це все на практиці. Ми в будь-якому випадку готуємо майбутніх воїнів, тобто тих людей, які при потребі поповнять лави Збройних сил".
На теоретичні заняття виділять 90 академічних годин, а на практичні — 210, розповіла Тетяна Камерістова. Студенти бакалаврату з повною загальною середньою освітою проходитимуть БЗВП з другого року навчання, студенти інших освітніх рівнів — з першого року навчання, тобто з 1 вересня 2025 року. Також перед початком практичної частини студенти мають пройти медичний огляд.
"Інструктори і викладачі повинні розуміти стан підготовленості і стан можливостей майбутнього військовослужбовця. Зазначу, що якщо чоловіки відмовляються від проходження практичної частини, це може стати підставою для відрахування із закладу освіти. І знову ж таки не зовсім, скажімо, цікаве для наших студентів: за неуспішне складання іспиту або відмови від складання він не зможе продовжувати своє навчання", — зазначила вона.
Після завершення БЗВП, студенти складуть присягу, отримають сертифікат та військово-облікову спеціальність, розповіла речниця Рівненського ТЦК та СП:
"Тобто стають повноправними військовослужбовцями Збройних Сил України, які в разі потреби поповнять лави Збройних сил. Вони переходять в когорту військовозобов'язаних, де вже далі просто собі навчаються, але вони знають: якщо, наприклад, моя військово-облікова спеціальність діловод — я розумію, в майбутньому яку посаду я можу обіймати в армії. Або це буде радіотелефоніст, або це буде зв'язківець. Вже далі просто все піде по тому, яку військово-облікову спеціальність отримає студент".
Тетяна Камерістова зауважила, що у обмежено придатних військовозобов'язаних буде скорочена програма БЗВП:
"Ми візьмемо, що за основу 100% теорія, а практика вже за тої можливості, що може мати людина. Якщо потрібно розібрати автомат, його можуть розібрати, скажімо так, 100% людей. Ми враховуємо тільки певні невеликі нюанси з особливостями здоров'я людини, коли вона не зможе це зробити. Практичний курс же буває різним. Подивитися, як, з чого складається та сама міна, як вона встановлюється і тому подібне — це також є практика, але людина може бути присутня".
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok