Жителі села Матіївка Гощанської громади Рівненської області, якщо не бачать слідів сусідів — заходять в хату, щоб перевірити, чи людина жива. Про це Суспільному розповів житель села Валерій Андрійчук. За його словами, населений пункт віддалений, там проживає 68 людей. Переважно всі пенсіонери, а тому вони один за одним дивляться, бо немає кому й хоронити.
Це п'ятий випуск проєкту Суспільного під назвою "Село... де люди?", в якому ми розповідаємо про населені пункти, які перебувають на межі зникнення.
У Матіївці немає газу, але є світло. Воду люди беруть з колодязів. Рік тому в цьому селі підприємець закрив магазин через нерентабельність, — пояснила староста Малятинського округу, до складу якого входить село Матіївка, Світлана Герасимчук.
"Я розмовляла з ним: возити товари — це одне, інше — майже всі пенсіонери, дохід низький. Заплатити продавцю заробітну плату, за електроенергію і податки. Каже: «Я ж не буду працювати в збиток собі», — пояснила Світлана Герасимчук.
Тепер у село привозять товар раз на тиждень, розповів місцевий житель Валерій Андрійчук:
"Раз на тиждень до нас приїжджає підприємець, який привозить все для першої потреби: олію, сірники, туалетний папір, хліб, консерви, ковбаси та інше".
Зі слів чоловіка, він родом з Матіївки. 25 років пропрацював виконробом на будівництві, а коли вийшов на пенсію, повернувся до рідного села. Тепер він вирощує городину, тварин не тримає, бо впродовж 30 років дотримується вегетаріанства.
"Розказують, що ми йдемо в Європу. Так от в Європі пенсіонери відпочивають, мені пенсію дали для того, щоб я відпочивав, пенсія 3 000 грн — мені нормально, якраз на ліки вистачає, я вегетаріанець, мені багато не треба. Проживаю сам. В мене є дочка доросла, їй 44 роки, проживає в Хмельницькій області", — зазначив Валерій Андрійчук.
Колись він професійно займався лижним спортом та футболом.
"Я був спортсменом. Брав участь в обласних, всеукраїнських змаганнях з лижного спорту, займався футболом. Я навіть був призером чемпіонату України по "Колосу". Це десь у 1978 — 1979 роках", — додав Валерій Андрійчук.
У селі є фельдшерсько-акушерський пункт, клуб, бібліотека. Також в село тричі на день їздить маршрутка, розповіла староста Світлана Герасимчук:
"Щоденно три рейси здійснює маршрут, ну на сьогодні уже мало людей їде".
Олександр Мельничук — водій маршрутки, яка їздить у Матіївку. Чоловік поділився, що пасажирів з цього села в нього мало, а подекуди він їде порожнім:
"В основному старі їздять такі, ну, хтось на роботу, жінки. В обличчя, де живуть, всіх знаю. Останній рейс — нерентабельний, тому що ніхто не їде увечері".
Зі слів завідувачки фельдшерсько-акушерського пункту в Матіївці Катерини Довгалець, у цьому селі вона працює 14 років. В день вона консультує до 10 людей у трьох селах. До них вона добирається велосипедом або маршруткою.
"Коли дзвінок — тоді йдемо: вночі, вдень, вихідний, не вихідний — це ж село. Хвороба не питає. Коли треба, тоді йду. Гіпертонія більшість, всі старі, температури, зараз сезон ГРИПів", — розповіла вона.
Зі слів місцевого жителя Валерія Андрійчука, в селі вони живуть дружно і один одному допомагають:
"Майже, як одна сім'я, допомагаємо, бо в нас, як я кажу — 80% людей за 70 років, то ми стараємося хліб принести, дров занести в хату, води принести. У нас уже навіть немає кому поховати людини — всі люди у віці, то ми наймаємо з сусідніх сіл людей, проплачуємо гроші. Ми заходимо до таких навіть зимою, дивимось, слідів немає — значить, треба зайти".
У 1938 році у селі побудували школу, а 12 років тому її закрили, поділилася староста Світлана Герасимчук.
"Причиною закриття школи стала мала кількість учнів у школі. Вона була прекрасна: коридори широкі, вікна, класи просторі, була їдальня. Діток довозять нині до Малятинської школи автобусом, з Матіївки доїжджає п'ять діток до школи, і два вчителі. Була перспектива продати школу, хотіли відкрити тут дитячий табір відпочинку "п'ятдесятники", але на той час вийшов закон, щоб освітні заклади не продавались, от через що маємо тепер такий плачевний стан школи", — розповіла староста.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok