Перейти до основного змісту
Хвороба Лайма на Рівненщині: скільки випадків зафіксували з початку 2024 року та чи небезпечні кліщі восени

Хвороба Лайма на Рівненщині: скільки випадків зафіксували з початку 2024 року та чи небезпечні кліщі восени

На Рівненщині упродовж 10 місяців 2024 року виявили шість видів іксодових кліщів. Від початку року в області зареєстрували понад 130 лабораторно підтверджених випадків хвороби Лайма, що на 10% більше за аналогічний період минулого року.

Про це повідомила ентомологиня обласного центру контролю та профілактики хвороб Руслана Драб.

З її слів, під час останнього ентомологічного моніторингу за членистоногими у зелених зонах відпочинку Рівного фахівці виявили самців іксодових кліщів.

"Дарма що на календарі глибока осінь, вони доволі активні, не проти трішки попоїсти та потенційно небезпечні, адже кожен укус кліща може "нагородити" жертву цілим букетом небезпечних хвороб, серед яких основне епідеміологічне значення у нашому регіоні належить іксодовому кліщовому бореліозу (хворобі Лайма)", — розповіла ентомологиня.

Статистика на Рівненщині

За даними Руслани Драб, на території області, відповідно до результатів постійного моніторингу, за 10 місяців 2024 року зафіксували шість видів іксодових кліщів. Середньосезонний показник їх чисельності відповідає нормі для геокліматичних умов регіону.

"З настанням осіннього похолодання, коли вже з кінця вересня температура повітря знизилась до 10°, активність цих членистоногих зменшилась, й так званого осіннього піка їх чисельності ми цьогоріч не спостерігали, хоча кліщі продовжували здійснювати всі свої життєві процеси, для яких періодично потребували крові хребетних тварин, зокрема й людської", — пояснила фахівчиня.

Вона зауважила, що подальше зниження температури навколишнього середовища до 0° призведе до діапаузи, тобто сезонного сну членистоногих, однак будь-яке потепління впродовж листопада та навіть зими знову спонукатиме кліщів до полювання.

Зареєстровані випадки хвороби Лайма

Ентомологиня розповіла, що за 10 місяців 2024 року в області зареєстрували 138 лабораторно підтверджених випадків хвороби Лайма, що на 10% більше за аналогічний період минулого року. Вона зазначила, що кожен укус кліща може становити загрозу для здоров’я людей.

"Небезпечним є той факт, що досить часто при укусі кліща в кров людини потрапляє водночас декілька збудників хвороб, що суттєво ускладнює перебіг захворювання, його діагностику і лікування", — пояснила Руслана Драб.

Вона також додала:

"Насторожує й те, що у зв’язку зі збільшенням викидів і накопичення іонів тяжких металів в природному середовищі, особливо зважаючи на постійні обстріли всіх регіонів України, з’являються кліщі зі зміненим екзоскелетом, який є маркером змін фізіології та імунного статусу переносників. Саме у таких членистоногих концентрація збудників інфекцій в 1,5 раза вища, ніж у нормальних особин".

Ентомологиня зазначила, що таких кліщів можуть швидко переносити птахи і тварини на інші території й формувати більше природних вогнищ небезпечних інфекційних хвороб.

Правила поведінки на природі

Руслана Драб поінформувала про правила безпеки при перебуванні на природі у будь-яку пору року:

  • обов’язкові щогодинні само- та взаємоогляди;
  • захисний одяг з щільними манжетами, який при поверненні додому слід випрати;
  • використовувати акарицидний засібЗасоби, які використовуються для знищення кліщів.;
  • ретельно оглядати домашніх тварин після кожної прогулянки та подбати про їх протикліщовий захист впродовж усього року.

Фахівчиня зазначила, що при виявленні на тілі кліща слід якомога швидше звернутись у медзаклад для безпечного його видалення, а також подальшої консультації лікаря-інфекціоніста щодо необхідності антибіотикопрофілактики хвороби Лайма та спостереження за станом здоров’я надалі.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок