"Заняття, які рятують життя": рівнян запрошують долучатися до безкоштовних тренінгів з надання домедичної допомоги

"Заняття, які рятують життя": рівнян запрошують долучатися до безкоштовних тренінгів з надання домедичної допомоги

домедична допомога, тренінг, порятунок
Рівняни вчаться надавати домедичну допомогу. Центр готовності цивільних

Майже півтори тисячі людей пройшли курси домедичної допомоги у Центрі готовності цивільних у Рівному. Щомісяця — майже сотня слухачів. Це дані з лютого 2023 по липень 2024 року.

Чому саме навчають на курсах, де застосовують отримані знання та як стати учасником тренінгу, в етері в етері Українське радіо. Рівне розповіли координатори проєкту Центр готовності цивільних у Рівному — Галина Чибуровська та Юрій Чибуровський.

Види тренінгів

Центр готовності цивільних — проєкт Благодійного фонду Сергія Притули, ціллю якого є навчити цивільне населення базовій військовій підготовці та надати навички необхідні під час війни. Про це йдеться на сторінці Центру.

У Рівному проводять навчання з десяти тем. Юрій Чибуровський розповів, що є такі види тренінгів з надання домедичної допомоги: "Домедична допомога 1.0", "Домедична допомога 2.0", "Домедична допомога 2,5". Завершальним етапом цих тренінгів є "Домедична допомога 3.0".

"Основна тема першого тренінгу — це зупинка критичної кровотечі. Адже це те, від чого людина може швидко померти. Тому основне наше завдання — навчити людей, як швидко допомогти потерпілому, щоб він дожив до приїзду швидкої", — зазначив координатор.

"Заняття, які рятують життя": рівнян запрошують долучатися до безкоштовних тренінгів з надання домедичної допомоги
Слухачі вчаться надавати домедичну допомогу. Центр готовності цивільних

Ще, з його слів, на першому занятті розказують про алгоритм дій в критичних ситуаціях, як реагувати, якщо людина бачить пораненого. Як швидко визначити критичну кровотечу та накласти турнікет собі або іншим. Як перевірити дихання, як виявити поранення легень. Як правильно покласти людину у стабільне положення, щоб вона могла дочекатися приїзду швидкої.

"Головне на другому занятті — це серцево-легенева реанімація. В цьому стані в людини вже є трішки більше часу для того, щоб дочекатися швидкої допомоги. Також в цьому блоці заняття, які допомагають врятувати людину при вторинних пораненнях: голови, очей, живота, при переломах хребта та кінцівок, опіках і гіпотермії. Також ми розказуємо, що робити при удавленнях, удушеннях і утопленнях", — додав волонтер.

"Заняття, які рятують життя": рівнян запрошують долучатися до безкоштовних тренінгів з надання домедичної допомоги
Тренер показує, як надавати домедичну допомогу. Центр готовності цивільних

На третьому занятті, розповів Юрій Чибуровський, максимально реалістично відпрацьовують всі здобуті знання та навички на практиці. Наприклад, на природі інсценують поранення та евакуацію, вибухи, атаку дрону:

"Кожен наш тренінг складається не тільки з теорії. Основне — це практичні навички. Наприкінці кожного заняття ми відпрацьовуємо сценарії. Чим більше буде людей, які обізнані, як надавати першу допомогу, тим буде більше врятованих життів. Тренінги базуються на протоколах НАТО, але ми їх трохи адаптуємо до нашого цивільного населення".

"Заняття, які рятують життя": рівнян запрошують долучатися до безкоштовних тренінгів з надання домедичної допомоги
Відпрацювання навичок у польових умовах. Центр готовності цивільних

Вартість

Координатори розказали, що вхід на тренінги безкоштовний, але люди мають зробити благодійний внесок для Збройних Сил України.

"Фіксованої суми немає, хто скільки може. Ми наголошуємо людям, що їхні донати — це допомога ЗСУ, а їхні знання — це конвертація в нашу перемогу", — зауважив Юрій Чибуровський.

Галина Чибуровська додала, що для учасників мають додаткову мотивацію: хто зробив найбільший донат, тому дарують футболку з брендовою символікою.

"Заняття, які рятують життя": рівнян запрошують долучатися до безкоштовних тренінгів з надання домедичної допомоги
Відпрацювання навичок в польових умовах, тренери в брендових футболках Центру. Центр готовності цивільних

Вікова категорія

У Центрі готовності цивільних у Рівному заняття розраховані на людей віком від 18 років. Юрій Чибуровський зазначив, що надавати домедичну допомогу потрібно вчити всіх, починаючи з дошкільного віку:

"Навесні ми проводили заняття в дитячому садочку і показували, як правильно класти потерпілого в стабільне положення. Насправді це дуже легко — дитина з вагою 20-30 кг може легко покласти в стабільне положення людину вагою 90-100 кг. Щоб вона могла вільно дихати і дочекатися швидкої. Це може врятувати її життя. Дітям цю інформацію потрібно давати, але відповідно до їхнього віку".

Формування груп та популярність курсів домедичної допомоги

За інформацією Галини Чибуровської, станом на 1 липня Центр готовності цивільних у Рівному провів 74 тренінги, на яких прийшли навчання понад 1440 людей:

"Ми пишаємося цими людьми, які зацікавлені, активні та посилюють нашу громаду. Порівняно з минулим роком, у нас швидше формуються групи. Якщо раніше ми набирали групу за тиждень, то зараз — за два-три дні, і потім ще є замовлення".

Жінка розповіла, що найбільш ефективні тренінги, коли в групі до 20 людей:

"Наші тренери перевіряють в кожного практичні навички. Це робота в парах або невеличких групах. Ми щомісяця проводимо до восьми тренінгів. Замовлень багато, але фізично не встигаємо провести більше тренінгів. Ми всі волонтери і працюємо без зарплати, тому у кожного ще є основна робота. А тренінги — це наш поклик та наша громадська позиція. Також наші тренери постійно навчаються та підвищують свою кваліфікацію".

"Заняття, які рятують життя": рівнян запрошують долучатися до безкоштовних тренінгів з надання домедичної допомоги
Тренінг для рівненських студентів. Центр готовності цивільних

Координаторка розповіла, що в них також є формат закритих тренінгів для організацій, від яких отримують звернення. Кількість таких тренінгів в Центрі збільшилася за останній рік на 50%.

"Це, наприклад, тренінги для працівників сфери культури, "Укрпошти", "Укрексімбанку". Постійно проводимо для Рівненського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, для студентів рівненських коледжів та вишів. Це у нас постійна програма, яку ми кожен місяць з ними практикуємо", — поділилася Галина Чибуровська.

Як часто треба ходити на тренінги з домедичної допомоги

Зі слів Юрія Чибуровського, поновлювати знання і навички з домедичної допомоги треба хоча б раз у пів року:

"Інколи ми думаємо, що знаємо та розуміємо, проте в критичних ситуаціях забуваємо, що робити. Але коли ми періодично практикуємося і тренується м'язова пам'ять, то в будь-якій стресовій ситуації м'язи пам'ятають, як робити, руки пам'ятають, як затягувати турнікет, з якою силою та ритмом тиснути на грудну клітину. На занятті ми практикуємо ефективне навчання".

Ефективність навчання: реальні історії

Координатор розповів, що 28 червня зі слухачами їхнього Центру сталося два випадки, де знадобилися знання з тренінгів:

"Один — на водоймі: жінці стало зле, вона втратила свідомість, в людей почалася паніка, вони не знали, що робити. І там якраз була слухачка наших тренінгів, яка не розгубилася і допомогла потерпілій. Вона послухала дихання, ми цьому вчимо на першому занятті. Також в потерпілої почали синіти губи. Слухачка поклала її в стабільне положення — і дихання за хвилину-дві стабілізувалося. І коли лікарка швидкої після приїзду запитала, хто так поклав потерпілу й зазначила, якби більше людей робили все, що ти зробила, то було б значно більше врятованих життів".

Інший приклад трапився того ж дня зі слухачкою курсів, яка їхала автобусом в Німеччині. Як розповів Юрій Чибуровський, там їхало лише дві українки і орієнтовно 30 поляків. Автобус потрапив у ДТП. Слухачка курсів не розгубилася — разом з іншою українкою вони заспокоїли тих, хто був легко поранений і сіяв паніку. До приїзду швидкої вони почали сортувати людей за важкістю поранень. Коли приїхали лікарі, то, зі слів українки, це їм допомогло і значно пришвидшило процес порятунку.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок