День без поліетиленових пакетів: екологиня розповіла, які є альтернативи та як відмовитися від пластику

День без поліетиленових пакетів: екологиня розповіла, які є альтернативи та як відмовитися від пластику

На 3 липня припадає Всесвітній день без поліетиленових пакетів. Його мета — привернути увагу до проблеми забруднення довкілля і відмовитися від надмірного використання цих виробів.

Чому це важливо, в етері Суспільне. Студія розповіла голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко. З її слів, у появі пластикових пакетів всі побачили лише зручність. Але з наростанням їхнього виробництва, стала очевидною шкода:

"Мільйони тонн поліетилену і пластику різного виду на сміттєзвалищах, потрапляють під сонячні промені, зміни температури, опади, контактують при розпаданні з іншими хімічними й біоелементами — це все утворює високотоксичну речовину, яка потім проникає в ґрунтові води і розповсюджується на десятки кілометрів. Ця шкода є тотальною і дуже комплексною. Екологами фіксується, що щороку гине приблизно сто тисяч птахів і тварин внаслідок того, що ці пакети потрапляють в навколишнє середовище. Вони є всюди, але не розкладаються".

Тетяна Тимочко зауважила, що у 2021 році Верховна Рада України ухвалила закон про заборону використання поліетиленових пакетів та ввела відповідні штрафи:

"Але й зараз, вже пройшло майже три роки, ми можемо бачити, що за гроші людина їх може купити. Тобто повної заборони фактично немає. І нібито тепер використовують біорозкладні поліетиленові пакети, але, можу сказати, що вони не врятують ситуацію. Вони найчастіше розкладаються на дрібні частинки пластику. Це мікропластик, який сотні років розкладається і має ті ж властивості".

Тому Всеукраїнська екологічна ліга разом з іншими громадськими організаціями України закликають Верховну Раду ухвалити жорсткіші вимоги, щоб змусити виробників тари й упаковки відмовитися повністю від виробництва поліетиленових пакетів, наголосила Тетяна Тимочко й запевнила, що альтернатива є:

"Для перенесення продуктів — це торбинка з тканини, ми дуже багато років це популяризуємо. І ці екоторбинки вже стали невід'ємною частиною нашого життя. Бо це зручно. Для сипучих продуктів можна використовувати скло, також це тара дуже тривалого використання. Папір, звичайно. Фрукти й овочі можна просто брати й складати в торбинку, з якою прийшли в магазин. Це питання звички, розуміння шкідливості поліетиленових пакетів для навколишнього середовища. Ми маємо працювати над цим. А урядові структури мають працювати над нормативною базою і все-таки обмежити".

Також, на думку Тетяни Тимочко, виробники тари й пакування, які продовжують продукувати поліетиленові пакети, мають платити більший екологічний податок.

Наразі, за її даними, Міністерство захисту довкілля готує пакет нормативних документів над роздільним збиранням таких відходів:

"Маємо дати можливість і стимулювати перероблення. Для того, щоб ці поліетиленові пакети були в безпечний, екологічно дружний спосіб перероблені і використані, можливо, для інших товарів. Поліетиленовий пакет живе від двох хвилин до пів години і якраз ті, хто вже користується цим, мають подбати про те, щоб це було зібрано окремо. А ті, хто збирають відходи мають досягти повного відділення поліетиленових пакетів і пластикових виробів від інших для того, щоб була можливість повторного використання. На жаль, в Україні цієї системи на практиці не існує".

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок