Вартість шкільного харчування на Рівненщині — одна з найнижчих в Україні: у деяких громадах воно має здорожчати

Вартість шкільного харчування на Рівненщині — одна з найнижчих в Україні: у деяких громадах воно має здорожчати

Середня вартість разового гарячого харчування у школах Рівненщини повинна становити 40 гривень за сніданок і 58 гривень за обід. Такі розрахунки подав Департамент освіти і науки Рівненської ОДА, враховуючи норми та вартість основних груп продуктів. Орієнтовно десять громад області фінансово спроможні забезпечити учнів початкових класів безоплатним харчуванням.

Про це в етері Українське радіо. Рівне розповіла головна спеціалістка Департаменту освіти і науки облдержадміністрації — Тамара Балаушко.

Модернізація харчоблоків — одна з найважливіших цілей в організації шкільного харчування

Зі слів чиновниці, реформа здорового шкільного харчування має чотири основні цілі. Це посилення фінансової спроможності громад, модернізація харчоблоків, забезпечення розвитку кадрового потенціалу і формування у дітей культури здорового харчування. В обласній програмі шкільного харчування на 2024-2025 роки врахували всі ці цілі.

"Мабуть, найважливішою з цих цілей є модернізація харчоблоків. Відповідно до нових норм та стандартів, на Рівненщині більше 90% харчоблоків потребують модернізації. І для цього треба дуже багато коштів. Наразі комісія Міністерства освіти і науки України розглядає заявки щодо модернізації харчоблоків, які подали через екосистему DREAM", — зауважила Тамара Балаушко.

Шкільне харчування на Рівненщині — одне з найдешевших в Україні: деякі громади області мають підвищити ціни
Головна спеціалістка Департаменту освіти і науки облдержадміністрації — Тамара Балаушко, 2019 рік. Суспільне Рівне

З її слів, у 2024 році органи місцевого самоврядування в області подали 13 заявок для реалізації у цьому році проєктів щодо модернізації харчоблоків:

"Наприкінці червня ми будемо знати, скільки закладів освіти зможуть освоїти кошти держбюджету та дофінансувати з місцевих бюджетів проєкти щодо модернізації харчоблоків. Надалі наш департамент освіти проаналізує та визначить пріоритетні заклади для модернізації харчоблоків у 2025 і наступних роках".

На Рівненщині підвищать нижню межу вартості шкільного харчування

Тему шкільного харчування розглянули 20 червня на нараді з освітянами, яку очолив перший заступник голови Рівненської ОДА Сергій Подолін.

На нараді зауважили, що на Рівненщині вартість шкільного харчування — одна з найнижчих в Україні. Зокрема найнижча вартість харчування — 20 грн в Деражненській та Ярославицькій територіальних громадах. Найвища — 50 грн у Вербській, Тараканівській та Березнівській ТГ.

Шкільне харчування на Рівненщині — одне з найдешевших в Україні: деякі громади області мають підвищити ціни
Нарада з освітянами в Рівненській ОДА, яку проводить Сергій Подолін, у центрі, директор Департаменту освіти і науки Петро Коржевський та його заступниця Марина Пашковська. Рівненська ОДА

Згідно з розрахунками Департаменту освіти і науки Рівненської ОДА, середня вартість разового шкільного гарячого харчування в області повинна становити 40 гривень за сніданок і 58 гривень за обід. Під час розрахунків враховували норми та вартість основних груп продуктів.

"Здійснивши моніторинг, ми зрозуміли, що вартість харчування в окремих громадах не забезпечує стовідсоткового виконання норм, які передбачені постановою №305Постанова КМУ від 24.03.2021 № 305 "Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку". Тому вартість харчування потрібно переглядати, зокрема підвищувати її нижню граничну межу. Ми наразі спільно з громадами над цим працюємо. Відповідно до чинного законодавства, засновники закладів освіти повинні щороку переглядати вартість харчування", — додала Тамара Балаушко.

Шкільне харчування на Рівненщині — одне з найдешевших в Україні: деякі громади області мають підвищити ціни
Нарада з освітянами в Рівненській ОДА. Рівненська ОДА

Хто має право на безоплатне харчування у школах

Як повідомив на нараді в ОДА директор Департаменту освіти і науки ОДА Петро Коржевський, у 2023-2024 навчальному році в області було 54 111 учнів початкових класів. З них — безоплатне гаряче харчування мали 48%. Чиновник наголосив, що цей показник має бути 100%.

Згідно з нормативно-правовими актами, право на безоплатне харчування мають діти:

— сироти;

— позбавлені батьківського піклування;

— учні спеціальних та інклюзивних класів (груп);

— з малозабезпечених сімей;

— з сімей загиблих ветеранів війни та сімей загиблих захисників і захисниць України, діти Героїв України посмертно;

— чиї батьки загинули або померли внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час Революції Гідності чи війни з РФ;

— внутрішньо переміщені особи;

— зі статусом дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.

Шкільне харчування на Рівненщині — одне з найдешевших в Україні: деякі громади області мають підвищити ціни
Директор профільного департаменту Петро Коржевський. Суспільне Рівне

Зі слів Тамари Балаушко, органи місцевого самоврядування відповідним рішенням можуть визначати й інші категорії дітей, які мають право на безоплатне харчування:

"У нас є дуже гарні практики в Здолбунівській та Вараській територіальних громадах. Там орган місцевого самоврядування, засновник, вирішив безоплатно харчувати всіх учнів перших-четвертих класів".

За даними чиновниці, департамент освіти промоніторив ситуацію. І орієнтовно десять із 64 громад фінансово спроможні у 2024-2025 навчальному році безоплатно харчувати учнів початкових класів.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок