Право на відстрочку від мобілізації: юристка пояснила, кого це стосується та як її отримати

Право на відстрочку від мобілізації: юристка пояснила, кого це стосується та як її отримати

В оновленому законі про мобілізацію йдеться про окремі категорії військовозобов’язаних, які мають право на відстрочку від служби. Також у постанові Кабміну визначений перелік документів, який потрібно надати для відстрочки.

Про те, як отримати відстрочку в етері "Суспільне.Студія" розповіла адвокатка Дар'я Тарасенко.

Зі слів правознавиці, після набуття чинності закону про мобілізацію 18 травня, для отримання відстрочки варто звернутися до ТЦК:

"Відстрочка — це відтермінування можливості призвати людину на військову службу. Нарешті врегулювали, хто та яким чином цю відстрочку оформлює. Оформити відстрочку під призову можна безпосередньо тільки зверненням в ТЦК та СП. Постанова Кабміну визначає, яким чином це відбувається".

Згідно із законом "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", отримати відстрочку від мобілізації можна за такими причинами:

  • за станом здоров’я;
  • за сімейними обставинами;
  • у зв’язку з професійною діяльністю;
  • у зв’язку з навчанням та/або набуттям наукового ступеня;
  • через бронь на певних роботах.

Як зазначила Дар'я Тарасенко, Кабмін врегулював перелік документів, необхідних для надання відстрочки:

"Додаток до 560-ї постанови визначає, який пакет документів необхідно подати. Також визначає встановлену форму заяви, яку необхідно заповнити та подати до ТЦК та СП із відповідними документами. Це для того, щоб комісія при ТЦК та СП розглянула питання і таки прийняла рішення про надання відстрочки".

Зі слів адвокатки, в постанові Кабміну для кожного абзацу документи перелічили через кому, тому можливі нерозуміння у комісії, до якої ситуації які документи вимагати:

"В тому переліку документів є такі, які однозначно звужують тлумачення закону і не дозволять оформити відстрочку тим, хто згідно з законом має на неї право, але постанова Кабміну вимагає такі документи, які за визначенням отримати неможливо".

За оновленим законом, до розгляду заяви про відстрочку військовозобов'язаних призвати не можуть:

"Нарешті Кабмін визначив і чітко прописав, що з моменту, коли подана заява для оформлення відстрочки, і доки ця заява не розглянута, заборона і на призов такого військовозобов'язаного, і навіть на направлення його на військово-лікарську комісію".

Дар'я Тарасенко також розповіла про причини для відмови у наданні відстрочки:

"Наполягаю на тому, що комісія може відмовити тільки в двох випадках: коли особа не має права на відстрочку і обставини, на які вона посилається, законодавством не передбачені, та коли особа, можливо, і має право на відстрочку, але пакетом документів це не підтверджено".

Зі слів адвокатки, існують ризики, що будуть безпідставні відмови у наданні відстрочки, адже законодавством не передбачено, що якщо відмова оскаржується, то на цей період неможливо особу призвати на військову службу:

"Тобто навіть якщо військовозобов'язаний отримав відмову в наданні відстрочки, і тут же звернувся до суду — це все одно не зупиняє його призов на військову службу, якщо ТЦК та СП вирішить тут же його мобілізувати".

Оновлення даних для військовозобов'язаних жінок

Як зазначила юристка, військовозобов'язані жінки мають оновити дані, якщо вони здобули медичну чи фармацевтичну освіту. навіть тоді, коли жодного дня не працювали за фахом:

"Прив'язка є тільки до освіти, не до досвіду роботи. Громадяни України — це і жінки, і чоловіки, тому ця норма розповсюджується і на жінок, які вже перебувають на військовому обліку. Якщо жінка перебуває на військовому обліку, в неї є обов'язок уточнити свої дані в порядку, встановленому законом. І дійсно, якщо вона цього не зробить, може бути притягнена до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу".

З переліком документів можна ознайомитися за посиланням.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок