Ескізний проєкт оновлення палацу Красицьких презентували громаді Володимирця на Рівненщині. Це конкурсна робота у національному архітектурному хакатоні "100 ідей для міст". Її розробив Максим Круподер. Візуальні матеріали з реновації палацу Красицьких громада отримає безоплатно для подальшого використання.
Про це повідомила Володимирецька селищна рада у Facebook.
Палац Красицьких перебуває в аварійному стані, будівля потребує реставрації.
Автор проєкту архітектор Максим Круподер розповів Суспільному, чому обрав палац Красицьких з-поміж конкурсних пропозицій:
"Сам проєкт я знайшов на сторінці в Instagram в одній з груп, глянув список — там було загалом біля 120 проєктів. І я знайшов там цей палац — дуже люблю таку архітектуру. Він 200 років тому збудований, зазнав багатьох реконструкцій і вже втратив свій автентичний вигляд, але основні її пропорції збереглися. Це мене зачепило. Я побачив, що її реконструювали неправильно — там же кожна деталь має значення. І я собі сказав, що мушу показати відновленою цю будівлю, бо це унікальний представник свого часу, стилю".
Архітектор зазначив, що почав роботу, не чекаючи на підтвердження від організаторів конкурсу:
"Почав збирати доступну інформацію. Знайшов планування, фотографії фасадів і розпочав моделювання в програмі. За декілька днів мені зателефонували організатори для підтвердження і надіслали необхідні документи. Власне, мені потрібні були лише цифри габаритів будівлі і планування першого поверху, аби розуміти, де розташовані величні колони".
Зі слів Максима Круподера, аналіз пропорцій він робив з дуже старих фотографій, які вдалося знайти в описі одного з істориків, а також звертався із запитом до бібліотеки Вроцлавської політехніки:
"Палац насправді дуже красивий. Дуже хотілося зробити проєкт функціональним. Я мав зберегти стиль класицизму з елементами ампіру, але з пунктами пожежної безпеки, інклюзивності тощо. Це пам'ятка архітектури, тож потрібно було розробити рішення, які б не псували головного фасаду, але з адаптацією до таких потреб".
Згідно з ескізами, приміщення палацу Красицьких можна буде використовувати, як виставкові та адміністративні:
"Запропонував розробити всі рішення замовника щодо готельного комплексу на покрівлі. На першому поверсі розроблений ресторан із сучасною залою-простором, а готель, за технічним завданням — на другому. Я запропонував перенести готель чи адміністративні приміщення на мансардний поверх, оскільки шатрова покрівля підлягає демонтажу, бо небезпечна", — розповів Максим Круподер.
Архітектор зазначив, що громада отримала візуалізацію без бюджетного розрахунку:
"Будь-яка будівля має шанси на відновлення, але зараз, думаю, це не на часі, в нас є більш нагальні потреби. Тому й не надавав розрахунку бюджету для цієї роботи, хоча там вийшло близько 18 мільйонів гривень".
В рамках Хакатону учасники на підставі технічних завдань та вихідних даних розробляють і презентують проєкти відновлення конкретних міських районів, об’єктів, систем інфраструктури. Після розробки на конкурсній основі оберуть переможців, які отримують грошову винагороду.
Що відомо про палац Красицьких у Володимирці
За інформацією туристичного порталу discover.ua, палац Красицьких — найстаріша будівля Володимирця і єдина збережена пам’ятка палацової архітектури на історичній Волині.
Будівля в стилі провінційного класицизму з елементами ампіру зведена у 20-х роках ХІХ століття для графа Вінсента Юзефа Красицького.
Ім’я архітектора — невідоме. Про автентичний вигляд споруди можна дізнатися завдяки збереженим описам і фотографіям.
Над входом на колонах був різьблений портик, на другому поверсі — маленький балкон, а зліва на фасаді — ґанок із колонами. Усі ці елементи зруйновані й не збереглися до наших днів.
На першому поверсі були розташовані їдальня, вітальня й кімната для гостей; на другому — кімнати власників та, можливо, ще одна вітальна або бальна зала. Навколо палацу заклали парк з екзотичними рослинами й широкими алеями. Також на території була гуральня й господарські приміщення.
Красицькі володіли маєтком до початку ХХ століття. У 1914 році його викупила родина де Пурбе, яка використовувала палац переважно для адміністративних потреб, а не як резиденцію.
За радянської влади маєток розграбували, в 1957 році відкрили там дитячий будинок-інтернат, а деякі приміщення почали використовувати під потреби місцевого колгоспу.
З 2002 року упродовж шести років тут діяла церква. У пам’ять про це на фронтоні досі зберігся хрест.
Зараз палац Красицьких у занедбаному стані. Місцева молодь та активісти час від часу намагаються привернути увагу до будівлі за допомогою мистецьких акцій.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook