Індексація пенсій, зростання мінімалки та призначення за віком: в ПФУ пояснили, чого очікувати у 2024 році

Індексація пенсій, зростання мінімалки та призначення за віком: в ПФУ пояснили, чого очікувати у 2024 році

З початку 2024 року в Україні підвищилася мінімальна пенсія на понад 260 гривень. З 1 березня також очікується індексація пенсійних виплат, заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Заступниця голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко розповіла в етері "Суспільне. Спротив", у кого зміниться обсяг пенсійних виплат.

Зростання мінімальної пенсії

З 1 січня 2024 року мінімальна пенсія підвищилася з 2093 до 2361 грн. Як пояснила Ірина Ковпашко, це стосується людей, які досягли віку 65 років, не працюють та мають повний страховий стаж — 30 років жінки, 35 років чоловіки:

"В таких пенсіонерів мінімальний розмір пенсії не може бути менше ніж 40% мінімальної заробітної плати. Оскільки з 1 січня зросла мінімальна заробітна плата, то, відповідно, ми перерахували мінімальний розмір пенсії 65-річним пенсіонерам. Це додаткова гарантія, яка визначена в законі, яку ми виконали, давши вже в січні нові підвищені розміри виплат".

Також вона додала, що перерахунок проводять автоматично, тому надавати додаткові документи в Пенсійний фонд — не потрібно.

"Ми його відносимо до категорії планових перерахунків, які застосовуються для всіх як гарантія, яка визначена законом. Єдиний випадок, коли варто звернутися у Пенсійний фонд — це якщо людина отримала додаткові документи про свій стаж. Право на пенсію залежить від набутого страхового стажу, а розмір пенсії залежить і від того, якої тривалості людина має стаж".

Індексація пенсій

З березня 2024 року в Україні очікується індексація пенсій. У нарахуванні буде запроваджена бальна система. Вона вирівняє диспропорції між пенсіонерами, які давно вийшли на пенсію і тими, хто вийшов нещодавно. Відповідно, виплати пенсіонерам, які виходили на пенсію раніше, підтягнуться до "сучасного рівня".

"Закон містить положення про те, що щороку з 1 березня відбувається індексація. Щоб таку індексацію провести, ми маємо отримати постанову Кабінету Міністрів, якою буде визначено коефіцієнт індексації. Розмір підвищення і власне перерахунок буде залежати від затвердження відповідного показника", — зазначила заступниця Голови правління Пенсійного фонду.

Призначення пенсії за віком

Право на призначення пенсії за віком залежить від страхового стажу при досягненні певного віку — 60, 63 або 65 років.

Право на пенсію за віком у 2024 році мають люди, яким виповнилося:

  • 60 років — не менше 31 року страхового стажу;
  • 63 років — не менше 21 року страхового стажу;
  • 65 років — від 15 до 21 року страхового стажу.

"Якщо людина працювала і сплачувала з офіційної заробітної плати внески, не такі які відповідають мінімальному внеску, то її пенсія буде завжди більше, ніж мінімальна. При мінімальному стажі, мінімальній зарплаті — гарантується мінімальний розмір пенсії. Якщо тривалість стажу більша, якщо розмір заробітної плати є вищим, то людина відповідно буде отримувати й вищий розмір пенсії. При цьому спрацьовує ще ціла низка гарантій, одна з них — це гарантії 65-річним", — пояснила Ірина Ковпашко.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок