На Рівненщині запрацював механізм фінансової підтримки роботодавців, які облаштовують робочі місця та працевлаштовують людей з інвалідністю. Відповідна постанова Кабміну №893 набула чинності 29 серпня, повідомили в обласному центрі зайнятості. Держава вживає різних заходів щодо адаптації людей з інвалідністю до соціального громадського життя.
Про це в етері Українського радіо Рівне розповів начальник відділу обласного центру зайнятості Дмитро Лупін.
Працевлаштування людей з інвалідністю в області
Дмитро Лупін розповів, що до служби зайнятості Рівненської області протягом дев'яти місяців 2023 року звернулась понад тисяча людей. Від початку року працевлаштували 223.
"Люди були працевлаштовані за різноманітними професіями — це водії, продавці, електрогазозварники. Для того, щоб такі люди проходили соціальну адаптацію, ми за бажання людей, скеровували їх до професійного навчання. Зокрема, 73 людини пройшли професійне навчання. На сьогодні досить популярною послугою в службі зайнятості є отримання ваучера для здобуття вищої освіти, проходження перекваліфікації. Вісім людей з інвалідністю отримали такий ваучер за професіями водія автотранспортних засобів, кравця, електрогазозварника. Здійснювали перепідготовку за напрямком психології, електроенергетики", — зазначив посадовець.
Служба зайнятості залучила 18 людей з інвалідністю до громадських, суспільно-корисних робіт.
"За період з 1 січня й до сьогодні, до армії відновлення в Рівненській області залучили 2 129 осіб і на сьогодні працює 243 особи на таких роботах. Види робіт різні", — зауважив Дмитро Лупін.
Фінансова підтримка роботодавців
Уряд прийняв постанову №893, яка визначає механізм надання компенсації роботодавцям за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю.
"Ця постанова передбачає облаштування робочих місць для людей з інвалідністю, які мають першу та другу групи. Якщо роботодавець облаштовує робоче місце для людини з інвалідністю першої групи — сума компенсацій становить 100 500 грн, тобто 15 мінімальних заробітних плат. Якщо роботодавець працевлаштовує таку особу з другою групою інвалідністю — сума компенсації становить 67 000 грн, це максимальна сума. Вона може бути меншою, але загалом роботодавець може розраховувати на такі виплати", — розповів посадовець.
Він також додав, що механізм отримання цієї компенсації спрощений. Роботодавець має подати до служби зайнятості заяву та документ, який підтверджує його витрати на облаштування такого робочого місця.
Як отримати компенсацію для роботодавця
"Процедура передбачає працевлаштування першочергово після 29 серпня на таке робоче місце людини з інвалідністю та замовлення облаштування робочого місця для особи. Цей перелік визначають 23 розділи, він дуже великий. Подають заяву та договір, накладну, рахунок як факт того, що проведено це облаштування і роботодавець поніс виплати. На підставі цих документів ми проводимо внутрішню перевірку на предмет відповідності до порядку і здійснюємо перерахування коштів роботодавцю", — зазначив Дмитро Лупін.
Начальник відділу обласного центру зайнятості додав, що, крім компенсації витрат на облаштування робочого місця, діє також компенсація у сумі 50% витрат на оплату праці за працевлаштування людини з інвалідністю:
"Група інвалідності значення не має, тут можуть бути працевлаштовані особи і з третьою групою інвалідності. Якщо роботодавець працевлаштував таку людину за будь-якою професією, він може звернутися до структурних підрозділів служби зайнятості й подати заяву про компенсаційні виплати. Порядок врегульований постановою №124, яка працює з 10 лютого 2023 року".
Як зазначив посадовець, станом на кінець вересня 23 людини з інвалідністю працевлаштовані і за них будуть отримувати компенсаційні виплати.
Працевлаштування учасників бойових дій
Зі слів Дмитра Лупіна, розроблені механізми допомоги українським захисникам та захисницям і людям з інвалідністю внаслідок війни:
"У нас є певна кількість людей, які перебувають на обліку в службі зайнятості. На сьогодні є прийнята постанова Кабміну №984, яка набула чинності з 19 вересня, і вона передбачає можливість отримати професію у навчальних закладах державної служби зайнятості. Ця постанова є експериментальною, вона буде тривати два роки. Її перевага в тому, що якщо наші хлопці чи дівчата не мають професійно-технічної або вищої освіти, а мають лише середню, тобто атестат, вони можуть отримати робітничу професію за визначеним переліком".
Посадовець зазначив, що роботодавцям передбачена допомога.
"На сьогодні у нас діє 124 постанова, яка передбачає компенсацію витрат на оплату праці роботодавцям за працевлаштування такої категорії осіб. Якщо говорити в абсолютних цифрах, то роботодавець, який здійснює оплату в розмірі 10 000 і працевлаштовує людину такої категорії, зможе отримати 5 000 компенсаційних виплат", — розповів він.
Серед інших можливостей для учасників бойових дій чи людей з інвалідністю, служба зайнятості надає мікрогранти на розвиток власного бізнесу.
"На сьогодні у нас чотири особи, які мають статус учасника бойових дій, дві дружини учасників бойових дій, отримали такі мікрогранти. Дві людини отримали виплати, які передбачають спільне фінансування, тобто спільний проєкт держави та участі власними коштами. Два хлопці з Рівного теж отримують гранти в сумі 250 000 грн, будуть відкривати бізнес, зокрема, експрес-перукарню та станцію технічного обслуговування", — зауважив начальник відділу обласного центру зайнятості.
Які вакансії доступні у Рівненському обласному центрі зайнятості
Дмитро Лупін розповів, що наразі є 1 400 актуальних вакансій, де себе можуть спробувати жителі області, зокрема, й з інвалідністю:
"Кожна з них може бути прийнятною і доступною для наших осіб з інвалідністю. Найбільша потреба — це швачки, легка промисловість. Велика потреба у водіях автотранспортних засобів, в електрогазозварниках, продавцях продовольчих товарів".
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook