За російську музику у публічних закладах хочуть ввести штрафи. Ініціаторка пояснила, як це діятиме

За російську музику у публічних закладах хочуть ввести штрафи. Ініціаторка пояснила, як це діятиме

Ексклюзивно
Аудіомікшер
. Фото: Суспільне Рівне

Депутати Верховної Ради пропонують встановити штрафи за публічне використання пісень чи кліпів заборонених російських виконавців у закладах торгівлі, громадського харчування, сфері послуг. Про це в етері Суспільне. Спротив розповіла перша заступниця голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Ірина Констанкевич.

За її словами, згідно із пропонованими змінами до закону, це порушення правил передбачатиме накладання штрафу від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а при повторному вчинені — від 1000 до 1500.

— Йдеться про викорінення саме російської музики? Як це має працювати на практиці?

— Цей законопроєкт народився з конкретних випадків, які траплялись у нашому житті у часи великої війни. Зокрема, йдеться про виконання музики, прокручування фонограм російських співаків, які відкрито підтримують, пропагують війну, армію РФ. Таких випадків було не один, не два, а ціла низка в різних областях України. Останні випадки стались на Київщині, у Львові. Ми фіксуємо їх і дякуємо суспільству, що так активно на це реагують. Розуміючи, що ця ситуація неврегульована законодавчо, ми підготували законопроєкт, який вносить зміни до вже існуючого законодавства, аби превентивно не тільки уникати таких ситуацій, а й карати за них.

Ще у 2022 році ми внесли зміни до багатьох існуючих законів, де підтримували національний культурний продукт й натомість забороняли продукт країни-агресора. Це закони про кінематографію, культуру, транспорт. Там чітко визначили, що таке національний продукт, що таке культурний продукт країни-агресора, виписали усі параметри, характеристики, хто має застосовувати санкційні дії, але те, як має все це працювати в реальності, не передбачили у законі. Тому ми пропонуємо карати штрафами за прослуховування, демонстрацію в закладах торгівлі, харчування й сфери послуг культурного продукту країни-агресора. Йдеться лише про культурний продукт Росії, це не стосуватиметься українського продукту російською мовою.

— Який штраф передбачаєте?

Ми пропонуємо дві санкції. Перша — від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів, тобто це десь орієнтовно від 5 100 до 7 500 гривень. Друга, якщо упродовж року в цьому закладі повторно прокручуватимуть чи фонограму, чи відеограму, чи музичний кліп. Тоді за повторний проступок — штраф від 1 000 неоподаткованих мінімумів, тобто 17 000 гривень.

— Чи може це стосуватися переслуховування продукту Росії назагал десь в місті, до прикладу, з приватної автівки?

— Йдеться лише про публічні заклади, ми не втручаємось у приватну сферу. У законі про культуру, до якого внесли зміни у 2022 році, та в статті 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення розписані, які саме публічні простори. А ми ж внесемо зміни винятково до цієї статті, додавши четверту частину. Там випишемо штрафні санкції і де саме вони будуть застосовуватись.

— Хто повинен фіксувати ці порушення?

— Ці процедури вже виписали в існуючому законодавстві. Йдеться про складання актів відповідними правоохоронними органами у присутності власників цього закладу й уповноважених осіб. Тобто процедури вже є, не було лише штрафних санкцій.

— Коли цей законопроєкт стане законом і почне діяти?

— Ми його зареєстрували на початку серпня. Надіємось, що найближчим часом він запрацює. Він буде розглядатись у профільному комітеті, який я представляю, а далі згідно з процедурою буде ще кілька комітетів. Тоді, якщо буде рекомендація, винесемо законопроєкт на перше читання у залі. Можливо, ще будуть доповнення і це було б дуже добре, якщо інші долучаться до покращення й удосконалення проєкту.

— Чому важливо повністю прибрати російську музику з публічного простору?

— Насправді йдеться не лише про музику, а й про будь-які інші прояви російської пропаганди в Україні, які ще задовго до війни дестабілізували українське суспільство, нівелювали українську ідентичність, впливали негативним чином на формування не одного покоління українців. Роль російського — деструктивна, руйнівна. Культура — була тим невидимим фронтом, де російська пропаганда, імперська свідомість впливала на мізки українців. Це були книги, фільми, пісні.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок