Електронні сигарети: чим вони шкідливі та як припинити курити. Поради фахівчині ЦГЗ

Електронні сигарети: чим вони шкідливі та як припинити курити. Поради фахівчині ЦГЗ

Куріння електронних сигарет також шкодить здоров'ю
. Фото: Суспільне Рівне

Вважати, що електронні цигарки шкодять здоров'ю менше, ніж класичні тютюнові вироби — хибно, адже і те, й інше викликає звикання й залежність. Про це в етері Суспільне. Спротив розповіла завідувачка відділення профілактики неінфекційних захворювань Центру громадського здоров'я Ірина Сорока. В Україні 11 липня набув чинності закон про заборону реклами електронних сигарет, їхнього продажу та рідин до них з ароматизаторами та смаковими добавками.

Вплив куріння нікотину на організм

Електронні сигарети також містять нікотин, а це та речовина, яка викликає залежність, каже Ірина Сорока:

"Це та хвороба, яка потребує відповідного медичного втручання. Основа вживання сигарет, електронних чи будь-яких — це формування пристрасті, ви хочете весь час курити. Якби там не було нікотину, у вас би не було тієї тяги та залежності. У дітей і підлітків ще не сформований мозок як такий, а залежність формується у мозку. Нікотин впливає на вироблення нейромедіаторів, таких як дофамін, який відповідає за поведінку людини й за відчуття — підняття настрою, за певне задоволення".

Лікарка зазначила, що чим раніше люди починають курити — тим більше розвивається ця залежність.

Зміна звичайних цигарок на електронні

У законодавстві заборонено продаж електронних сигарет з ароматизованими добавками.

"Всі ці добавки, аерозолі у нас продаються на будь-який смак і на будь-які вимоги. Вони полегшують вдихання і дію тютюну, який сам по собі викликає відразу, неприємні відчуття, пирхота в горлі, нудоту, запаморочення. Всі речовини, які додаються до цього аерозолю, і разом з аерозолем, виходять в навколишнє середовище, вони пом'якшують дію тютюну і нікотину", — розповідає фахівчиня.

Звичайні та електронні сигарети однаково шкодять здоров'ю, вони містять нікотин, каже Ірина Сорока:

"Якщо у вас є така думка, що ви вживаєте менше нікотину (при переході на електронний виріб, - ред), то ви навпаки будете частіше використовувати електронний пристрій для того, щоб "догнати" ту дозу, яка необхідна. Тому я пропоную не займатися заміною, так званим самолікуванням, а краще звернутися до лікаря".

Як кинути курити

Людина має бути вмотивована для того, щоб припинити вживати тютюнові вироби — це головна умова, наголосила лікарка:

"Якщо людина невмотивована, то їй ніхто не допоможе. Якщо людина не хоче звертатися за медичною допомогою, вона може зробити спробу самостійно перестати вживати тютюнові вироби. Для цього є ресурси, електронні ресурси, у нас, у Центрі громадського здоров'я, є сайт stopsmoking.org.ua, де написано більш детально, що ви можете зробити. Має бути план, це не просто — захотів і кинув. Якщо сформована залежність роками — не так просто це зробити".

Ірина Сорока пояснює, що нікотин — це та речовина, до якої люди звикають й відчувають приємний настрій.

"Коли ви позбавляєте організм цієї речовини, то у вас може бути депресія, пригнічений стан, підвищене відчуття голоду, досить великий перелік побічних ефектів, які виникають, коли ви різко припиняєте вживати тютюнові вироби. Людина має бути готова до цього, вона має скласти план поступового зменшення вживання. На сайті перераховані кроки, що робити, щоб самостійно припинити курити".

Фахівчиня каже, що якщо людина не може кинути курити самостійно, то потрібно звернутися до сімейного лікаря. Він, залежно від ступеня залежності, скаже що робити.

"Залежність — це хвороба, яка може потребувати лікування, приймати певні препарати, які будуть зменшувати цю нікотинову залежність", — додала лікарка.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок