З осередками борщівника, які утворюються у Рівному, повинні боротися власники земельних ділянок, на яких він проростає, про це Суспільному розповів начальник відділу управління фітосанітарної безпеки Віталій Процюк. Токсичний сік рослини спричиняє опіки на шкірі, особливо небезпечним він стає під впливом ультрафіолетового випромінювання, розповіла лікарка Світлана Пархоменко.
На вулиці Малорівненській обабіч залізничної колії виросли чагарники борщівника — отруйної рослини, яка при контакті зі шкірою викликає опіки. Місцевий житель Юрій Мамончук каже: не бачив раніше, аби комунальні служби займались знищенням рослин.
"Він розростається і його потрібно знищувати. Якщо є проблема, то нехай міська влада цим займається", — каже чоловік.
В'ячеслав Філонов вулицею проходить вперше, однак борщівник помітив одразу. Розповідає, що колись обпікався рослиною.
"Я обходжу той борщівник. Бажано, щоб його якось централізовано прибирали служби. Мабуть, є такі служби", — каже чоловік.
Опіки на шкірі спричиняє токсичний сік рослини, пояснює лікарка-комбустіологиня обласної лікарні Світлана Пархоменко:
"Особливо небезпечним є те, що під впливом ультрафіолетового випромінювання цей сік стає токсичним у сотні разів. Він викликає серйозні опіки: від почервоніння, міхурів, до виразок, які потребують тривалого лікування. Міхурі можуть бути напружені, можуть бути не сильно напружені. Але фітодерматит у нас зустрічається часто — до 20 людей на рік. Можливі навіть пересадки шкіри".
Часто токсичний сік потрапляє на шкіру людей, які займаються скошуванням трави і залишають ноги та руки відкритими. Якщо людина обпеклась борщівником, лікарка радить обов'язково звертатись до медзакладу:
"Якщо є почервоніння, варто цю ділянку промити великою кількістю води з господарським милом. Особливо перед тим, як мити, промокнути її паперовою серветкою, щоб не було розтікання соку по здорових тканинах. Якщо утворились міхурі і вони не напружені — можливо обробити антисептиком. Якщо вони напружені, гігантські, то їх потрібно обов'язково показати лікарю, тому що це дуже серйозна проблема".
У 2023-му, зі слів Світлани Пархоменко, до обласної лікарні звертались двоє пацієнтів з опіками борщівником. Зараз вони проходять лікування амбулаторно.
Боротьбу з рослиною у регіоні ведуть близько десяти років, розповідає начальник відділу управління фітосанітарної безпеки Віталій Процюк.
"Борщівник Сосновського — це, в першу чергу, злісний бур'ян, потрібно це розуміти. Це бур'ян не нашої зони, він був завезений ще після Другої світової війни як кормова культура з Кавказу. Тому він і набув такого широкого поширення, оскільки в нашій зоні немає його природних шкідників. Його ще називають "гераклова трава", або "ведмежа лапа", — зазначає Віталій Процюк.
Борщівник не є карантинним бур'яном, тому немає державної програми щодо його знищення. Водночас скошуванням бур'яну на територіях, що у віданні міста, займається Трест зеленого господарства, пояснює Віталій Процюк:
"З цим бур'яном повинні боротися власники земельних ділянок, на яких він проростає. Це їх обов'язок. В принципі за невиконання таких обов'язків є адміністративні стягнення, штрафи".
Суспільне намагається отримати коментар у представників комунального підприємства Треста зеленого господарства
Також про чагарники борщівника на вулиці Малорівненській Суспільне повідомило інспекторів Муніципальної варти. Вони зареєстрували звернення та виїхали для огляду на місце.
Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах: