Перейти до основного змісту
Спалах поліомієліту, який почався з Рівненщини, завершився. Епідеміолог розповів про висновки комісії

Спалах поліомієліту, який почався з Рівненщини, завершився. Епідеміолог розповів про висновки комісії

Спалах поліомієліту, який почався з Рівненщини, завершився. Епідеміолог розповів про висновки комісії
. Фото: архів Суспільне Рівне, жовтень 2022 року

Спалах поліомієліту, який розпочався в Україні з Рівненщини у 2021 році, завершився. Про це 28 травня повідомив завідувач відділу імунопрофілактики обласного центру контролю та профілактики хвороб Віктор Мороз із посиланням на результати перевірки комісії з оцінки заходів з протидії спалаху поліомієліту. Суспільному він розповів, який стан вакцинації зараз та за яких умов хвороба може повернутися.

Про результати комісії

До складу комісії з оцінки заходів з протидії спалаху поліомієліту входили представники ВООЗ, ЮНІСЕФ та Центру контролю та профілактики захворювань США (CDC).

"Комісія з оцінки заходів з протидії спалаху поліомієліту, скорочено — OBRA, яка перевіряла область, не виявила циркуляції вакциноспоріднених поліовірусів, тобто, поширення хвороби немає і всі заходи для локалізації спалаху поліомієліту ми зробили вірно та своєчасно", — сказав Віктор Мороз.

Наскільки складною була ситуація на Рівненщині

У 2021-му восени поліомієліт виявили у двадцяти дітей на Рівненщині й Закарпатті. 19 дітей були контактними й мали безсимптомний перебіг, а півторарічна дівчинка з Великої Омеляни отримала параліч. Батьки дівчинки не зробили їй щеплення через релігійні переконання.

В області у 2021 році оголосили надзвичайний стан біологічного характеру і розпочали додаткові тури імунізації дітей Великоомелянської громади.

У липні 2022 року під час візиту на Рівненщину головний санлікар України Ігор Кузін повідомив, що вакцинація проти поліо сповільнилася через війну, а представники ВООЗ, які проводили кампанію з протидії спалаху поліомієліту, однією з причин низького рівня вакцинації назвали релігійні переконання людей.

"Навіть якщо один випадок поліомієліту зареєстрований, це вже вважається спалахом. Спочатку він був в нас на Рівненщині, через декілька місяців — у Закарпатті. Попри те, що випадки не були пов'язані між собою, це все одно говорило про те, що ситуація була загрозлива, вірус циркулює і можуть бути нові випадки. Тим більше в нас тоді незадовільно проводилась вакцинація проти поліомієліту. На даний час багатьох дітей вдалося вакцинувати", — розповів Віктор Мороз.

Який стан вакцинації зараз

"За 2022 рік вакцинація дітей виконана на 90,5%. Це найвищий відсоток за останні десять років в нашій області", — сказав Віктор Мороз.

Він додав, спалах поліомієліту може повернутися, якщо не виконуватимуться профілактичні щеплення:

"Зараз військові дії, міграція населення, люди виїжджають, приїжджають і якщо є невакциновані діти — це загроза того, що поліо може знову повернутися. Хтось може занести поліомієліт, він знайде нещеплену дитину і вона також може захворіти".

Що є причиною поліомієліту

Збудником поліомієліту є поліовірус, який поширюється серед людей через фекалії або слину. Погано вимиті руки чи їжа або забруднена вода можуть стати причиною інфікування поліовірусом. Він розмножується у клітинах кишківника і уражає сіру речовину спинного мозку людини, що може призвести до паралічу м’язів, іноді — смерті.

В природі існує три серотипи поліовірусу –  PV-1, PV-2 і PV-3. Другий і третій серотипи ВООЗ оголосила викоріненими, оскільки інфікування ними не траплялося з 1999 та 2012 року відповідно.

Які симптоми хвороби

Поліомієліт – високоінфекційне захворювання, яке є найбільш небезпечним для дітей, молодших п'яти років. Близько 70% осіб, що інфікуються поліовірусом, не мають видимих симптомів, але продовжують заражати інших. Чверть людей із поліовірусною інфекцією скаржаться на ознаки легкої застуди, включаючи відчуття втоми, головний біль і біль у горлі, лихоманку, нудоту, а також біль у животі.

У однієї з 25 осіб розвиваються серйозніші симптоми, такі як менінгіт та парестезія – відчуття поколювання у руках або ногах. За даними ЮНІСЕФ, у 1 з 200 інфікованих дітей розвивається параліч нижніх або верхніх кінцівок. Це може призвести до інвалідності, а у разі пошкодження дихальних м’язів — і до смерті.

Діти, які, на перший погляд, повністю одужали, можуть мати постполіомієлітний синдром у віці 15 – 40 років. Такі пацієнти скаржаться на слабкість, болі у м’язах, у них інколи може розвинутися параліч.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок