У пологовому будинку Рівного від травня 2023 року батькам новонароджених пропонують скористатись послугою Baby-SPA з метою підтримання здоров'я та розвитку дитини. Про те, як відбувається така водна процедура та який вплив вона здійснює на організм немовляти, в етері Українського радіо Рівне розповіла лікарка-педіатриня, неонатологиня відділення інтенсивної терапії новонароджених Ольга Кисільчук.
Що таке baby-SPA
"Baby-SPA — це спеціальне місце, де немовлята можуть отримувати різноманітні водні процедури. Наш пологовий будинок — четвертий в Україні, в якому з'явилась така послуга. Пропонуємо її нашим маленьким пацієнтам і їхнім батькам нещодавно — з початку травня 2023 року", — зазначила Ольга Кисільчук.
За її словами, Baby-SPA розраховане на дітей, які перебувають на лікуванні у відділеннях інтенсивної терапії чи постінтенсивного догляду.
"Якщо дітки раптом затримуються у нашому пологовому будинку довше, ніж на чотири доби, з якихось причин, ми пропонуємо цю процедуру батькам. Але загалом Baby-SPA розраховане для діток будь-якого віку", — додала вона.
Як відбувається процедура
"Ми домовляємось з медсестричками, мамою немовляти на певну годину, для кожної дитинки індивідуально набираємо ванну. У нас є класична ванна, маленька ванночка для недоношених, для гігієнічних процедур, також є вертикальна ванна, яка в європейських країнах має величезний попит, а американські педіатри стверджують, що вона профілактує й зменшує прояви малюкових коліків. Ми підігріваємо приміщення до комфортної температури, воду — до температури тіла дитини, температура комфорту 36-38°. І тоді вже приступаємо", — розповіла лікарка.
Персонал пологового будинку виконує роль інструкторів з плавання для немовлят, зауважила Ольга Кисільчук. Для цього працівники постійно навчаються як в офлайн, так і в онлайн форматах.
Вплив спа на організм новонароджених
Baby-SPA здійснює кілька корисних впливів на організм новонароджених, зазначила лікарка:
- вода допомагає релаксувати і заспокоюватися. Дітки увесь внутрішньоутробний період перебували у воді, для них це звичне середовище, тому саме водна стихія слугує для них джерелом розслаблення;
- водні процедури знижують рівень гормону кортизолу, який пов'язаний зі стресом в дітей;
- процедури будуть корисними для дітей, які мають проблеми зі сном або часті приступи тривалого плачу;
- вода сприяє розвитку м'язів й нормалізації м'язового тонусу, координації рухових навичок немовлят;
- вода виконує роль масажиста. Мами помічають, що дитина стає спокійніша, починає краще їсти, набирати масу;
- відбувається також і стимуляція сенсорного розвитку, адже ми стимулюється координація рухів, баланс дитини, перевертають малюка при купанні з животика на спинку, на бік, тому вестибулярний апарат також бере в цьому участь.
"Сам процес будується на тому, що дитина використовує вроджені рефлекси новонародженого, тут і про затримку дихання говоримо в тому числі. Ми намагаємося підлаштуватися під фізіологічний розвиток немовляти, пристосовуємося до його моторного онтогенезу. Все індивідуально", — додала Ольга Кисільчук.
За її словами, є покази і протипокази до процедури.
"Є таке захворювання, як іхтіозЦе група спадкових захворювань шкіри, яка характеризується порушеннями зроговіння. , коли в дитини проблеми зі шкірою. Ці діти потребують зволоження шкіри, постійного купання, два рази на добу. Усім іншим — спа рекомендуємо, як гігієнічну, реабілітаційну процедуру. Існують і протипоказання. У відділенні інтенсивної терапії є дітки екстремально маловагові, вони важать менше кілограма, самостійно не дихають. І таким діткам ми не можемо організувати купання, тому що за дитину дихає апарат і вони лежать стаціонарно на одному місці", — пояснила лікарка.
Взаємозв'язок матері і дитини
За словами Ольги Кисільчук, водні процедури допомагають матері й дитині "налагодити взаємозв'язок, зблизитись емоційно":
"Не всі мами народжують й одразу мають материнський інстинкт. Любов до дитини не у всіх одразу з'являється, це приходить з часом. Такі процедури допомагають зблизитись мамі з дитиною, ми залучаємо маму до процесу самого купання, показуємо, як підтримувати немовля, вчимо робити легенькі масажі. Таким чином створюється більш тісний емоційний зв'язок, у дитини виникає довіра до мами".
Долучитись до водних процедур з немовлям можуть не лише мами, а й татусі, додала лікарка.
"У всіх молодих батьків, в яких це дитя перше, завжди виникає питання, як купати вдома. Ми усе показуємо, розвінчуємо міфи, що не потрібно воду кип'ятити, розповідаємо, що не обов'язково потрібно запарювати ромашку, череду, це по бажанню, показуємо доглядову косметику. Покупавши дитину вперше разом з нами, мами і тати вже спокійніше і впевненіше робитимуть це вдома самостійно".
Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах: