Індексація пенсій у 2023 році: на скільки й кому збільшать виплати та чи збережуться компенсації

Індексація пенсій у 2023 році: на скільки й кому збільшать виплати та чи збережуться компенсації

Ексклюзивно
Індексація пенсій у 2023 році: на скільки й кому збільшать виплати та чи збережуться компенсації
. Фото: УНІАН

Десять мільйонів українців з березня 2023 року отримають підвищені пенсії, повідомила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович. У середньому доплата становитиме від 400 до 700 грн залежно від категорії пенсіонерів. Для тих, хто отримує високі пенсії, встановили обмеження.

Для яких категорій пенсіонерів буде індексація та чи виплачуватимуть компенсації пенсіонерам, старшим за 70 років, в етері телемарафону Суспільне. Спротив розповіла перша заступниця Міністра соціальної політики України Дарина Марчак.

Кому розраховувати на індексацію

Індексація пенсій майже на 20% передбачена для понад п'яти мільйонів цивільних пенсіонерів, які отримують її за загальним пенсійним законом №1058, зазначила Дарина Марчак.

"Також дуже важливо, що ми зробили в цьому році — ми включили в периметр індексації тих осіб, які зазвичай під індексацію не потрапляли. Мова йде про тих громадян, які мають низькі пенсії і вже мають встановлені дотяжки від держави — гарантований мінімальний, залежний від віку, розмір пенсії. Ми індексуємо весь цей гарантований мінімальний розмір пенсії", — акцентувала заступниця Міністра соцполітики.

Зростання виплат для цієї категорії, а це понад чотири мільйони людей, складатиме від 420 до 520 гривень, уточнила вона.

"По-третє, ми говоримо про пенсіонерів силових органів, в тому числі колишніх військовослужбовців. Майже пів мільйона пенсіонерів силових органів також отримують підвищення на 19%. Також під підвищення підпадають і особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", — зазначила Дарина Марчак.

Вона додала, що з 1 квітня перерахунок пенсій проведуть для пенсіонерів, які працюють і страховий також яких збільшується. А з 1 липня під індексацію підпадають держслужбовці, колишні службовці місцевих органів влади, науковці, журналісти, яким останні роки індексацію виплат не проводили.

Від чого залежить розмір індексації

Дарина Марчак пояснила, що розмір індексації визначений законом:

"Він включає для розрахунку як розмір інфляції за попередній рік, так і досить складну формулу, що визначає зростання середньої зарплати за попередні три роки. І таким чином було обраховано, що сукупний розмір індексації, відповідно до останніх статистичних даних, за законом має становити 19,7%. При цьому ми розуміємо, що бувають випадки, коли індексація може, особливо на невеликих пенсіях, призвести до в абсолютному розмірі невеликого зростання".

Відтак, встановили нижню межу — це 100 гривень, які мають отримати всі пенсіонери, які підпадають під індексацію. У 2023 році також встановили верхню межу для здійснення індексації — 1 500 гривень.

"Верхню межу зроблено для того, щоб збалансувати з одного боку потреби захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації. Передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб дещо збалансувати фінансовий ресурс. Щоб частину грошей, якої не вистачало, скажімо так, для проведення індексації для широких категорій осіб, щоб винайти цей обсяг коштів", — пояснила Дарина Марчак.

Застосування верхньої межі — це ще й інструмент більшої справедливості, вважає вона. Адже застосування відсотка зростання призводить до того, що вищі пенсії зростають значно більше, ніж низькі:

"Таким чином нерівність між доходами осіб пенсійного віку збільшується. Наша мета — утримувати зростання такої нерівності між розміром пенсії".

Компенсаційні виплати

"Усі додаткові щомісячні компенсаційні виплати, які були призначені за ініціативи президента з 2020 по 2022 рік для пенсіонерів віком старше 70 років — зберігаються і такі додаткові виплати будуть здійснюватися", — акцентувала заступниця міністра соцполітики.

Якщо розмір пенсії не досягає 10 340 гривень — виплата буде здійснюватися у розмірі дотяжки до такого розміру у сумі:

  • до 570 гривень людям старше 80 років;
  • до 456 гривень людям віком від 75 до 80 років;
  • 300 гривень людям віком від 70 до 75 років.

Скільки грошей є на індексацію

"Міністерство фінансів і ми детально спрогнозували і власні надходження Пенсійного фонду, і той обсяг ресурсу, який вже передбачено в держбюджеті у вигляді трансферту до Пенсійного фонду. В цьому році він складатиме майже 272 мільярди гривень. Індексацію буде повністю забезпечено фінансовим ресурсом за рахунок цих двох джерел. Вона не передбачає додаткового збільшення фінансування з державного бюджету", — резюмувала Дарина Марчак.

Читайте також

  • СБУ затримала російського диверсанта, який хотів підірвати об’єкт транспортної інфраструктури Рівного
  • "Хотів хорошого життя": у Рівному судитимуть чоловіка, який не оплатив послуги готелів та ресторанів
  • Підприємицю підозрюють в махінаціях на закупівлі обладнання для Рівненської АЕС
  • "Котики Перемоги" в театрі ляльок, щоб підтримати ЗСУ: в Рівному діє перша виставка Кота Інжира
  • На Рівненщині чоловік продавав гранати, перебуваючи у в'язниці. Оперативні закупки провела поліція

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок