У холодну пору року підвищується ризик переохолодження. Актуальність цієї проблеми посилюється і через постійні масовані атаки Росії на енергетичну інфраструктуру, внаслідок яких у домівках українців доволі часто зникає тепло. Рівненська лікарка-терапевтка Ольга Матвієнко в етері Суспільне. Спротив дала поради, як допомогти при переохолодженні.
— Які симптоми переохолодження?
— Найперше, що може відчути людина, це тремор. Скорочуються у нас м'язи і таким чином хочуть захистити наш організм від переохолодження. Може бути головний біль або запаморочення, це супроводжується гіпертермією — зниженою температурою, але це ми можемо оцінити тільки при термометрії і таке загальне нездужання, виражена загальна слабкість.
— Як правильно реагувати на ці симптоми?
— Ви маєте перемістити людину у більш тепле приміщення, обов'язково зігріти. Якщо людина у мокрому одязі — змінити його на сухий, обов'язково дати гарячі напої, це чай, кава чи звичайна тепла водичка. І вже оцінювати стан далі. Якщо є загроза життєво важливих функцій — забезпечити першу допомогу.
— Чого категорично не можна робити при переохолодженні?
— Забороняється дуже сильно розтирати кінцівки, тіло, бо може завдати механічного пошкодження. Категорично заборонено давати алкогольні напої, щоб зігріти, тому що це не призведе ні до чого доброго — людина не зігріється, але буде відчувати, наче зігрівається. І не залишати людину наодинці, викликати медичного працівника чи швидку і спостерігати обов'язково.
Читайте також: Цеглина на газовій плиті для обігріву: спеціаліст Рівнегазу пояснив, у чому небезпека
Як не замерзнути у помешканні
У МОЗ підготували поради, які допоможуть підтримати комфортну температуру в оселі.
Ізолюйте приміщення
Дуже важливо не дати теплу "виходити" з приміщення. Найпростіше, що можна зробити самому – перевірити, чи не тягне холодом з дверей та вікон. Утепліть їх.
Відмовтеся від алкоголю
Алкоголь не зігріває взагалі, а дає лише уявне відчуття тепла. Під час вживання алкоголю розширюються судини, і кров приливає до поверхні тіла, водночас внутрішні органи тепло втрачають.
Вживайте гарячі напої та їжу
В умовах віялових вимкнень електроенергії подбайте про якісний термос. Приготувати гарячий напій можна заздалегідь, поки є світло.
Використовуйте грілку
Щоби зігріти постіль і зігрітися самому, користуйтеся грілкою або звичайною пластиковою пляшкою. Надійно закрийте кришку та не притуляйтеся відкритими частинами тіла до грілки, щоб не обпектися.
Виконуйте фізичні вправи
Не сидіть на місці. Рух – найкращий спосіб зігрітися. Навіть проста руханка на 15-20 хвилин допоможе побороти холод.
Використовуйте природне тепло
У сонячну погоду відкривайте штори – це додасть оселі декілька градусів тепла. Вночі варто закривати штори, щоби запобігти додатковому охолодженню приміщення. Але штори не мають закривати батареї.
Читайте також
- Чому після відновлення електропостачання в одних споживачів є світло, а в інших немає. Пояснює керівник Рівнеобленерго
- Мокрий сніг, дощ і потепління: яку погоду прогнозують на Рівненщині до 12 грудня
- Шоломи, окуляри, броньовані плити: у Рівному викрили схему продажу гуманітарної допомоги для військових
- Цеглина на газовій плиті для обігріву: спеціаліст Рівнегазу пояснив, у чому небезпека
- На Рівненщині підліток зізнався, що “замінував” ліцей. Матір чекає штраф
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram
Ми у Twitter