Хата з Рівного, яку "воскресили" в Ладомирії: у етнопарку офіційно відкрили нову локацію

Хата з Рівного, яку "воскресили" в Ладомирії: у етнопарку офіційно відкрили нову локацію

Ексклюзивно
Хата з Рівного, яку "воскресили" в Ладомирії: у етнопарку офіційно відкрили нову локацію
. Фото Мар'яни Олійник

В етнопарку "Ладомирія" на Рівненщині з'явилась нова локація – 200-літня хата ХІХ століття з чотирисхилим дахом. Її навесні 2021-го привезли з Рівного до Радивилова, щоб зберегти та відреставрувати, – розповів Суспільному голова ГО "Центр дослідження і відродження Волині" Володимир Дзьобак.

Що це за хата

Хата знаходилася у Рівному на вулиці Шевченка, 113. Її демонтували у травні 2021-го року.

Ладомирія
Такий вигляд мала хата перед реставрацією. Фото Ігоря Колобейчука

У будинку часто бував священник і цілитель Михайло Носаль. Це друга хата, яку привезли з Рівного. Першу до "Ладомирії" перевезли у вересні 2020 року з вулиці Шевченка, 65.

Ладомирія
Такий вигляд має хата після реставрації. Фото Мар'яни Олійник

"Ця хата набагато більша за попередню. Коли ми її забирали, вона була двосхила. Але коли її почали збирати спеціалісти, виявилось, що вона, у порівнянні з попередньою хатою, чотирисхила (дах з чотирьох сторін). Її багато разів перебудовували, а її права частина майже повністю згоріла", – розповів Володимир Дзьобак.

Ладомирія
На фото видно чотирисхилий дах хати. Фото Мар'яни Олійник

Орієнтовна площа хати – 120 квадратних метрів. Всередині є дві кімнати, сіни та вихід на горище.

Ладомирія
Одна із кімнат у будинку. Фото Мар'яни Олійник

Ладомирія
Вхід на горище. Фото Мар'яни Олійник

"У багатьох скансенах України переважно сільські хати. Оскільки цю хату ми забрали із міста Рівного, то і будемо намагатися облаштувати її як міщанську. Для цього збираємо артефакти ХІХ століття, частина в нас вже є. Артефакти приносять небайдужі жителі, деякі ми купуємо на відповідних сайтах, приятелі їздять по селах та містах і привозять", – додав Володимир Дзьобак.

Ладомирія
Фото Мар'яни Олійник

Щоб реставрувати хату, реставраторам довелося шукати матеріал, який відповідав би попередньому.

Поряд із хатою стоїть шпихлір.

Ладомирія
Фото Мар'яни Олійник

"Шпихлір – це комора. Швидше за все це тепла комора. На півночі вона називалася "кліть" якщо вона була холодна, а якщо тепла – то "стебка". Це шпихлір ХІХ століття. Він належав моєму прапрадіду Микиті", – додав Володимир Дзьобак.

Ладомирія
Лава всередині комори. Фото Мар'яни Олійник

Шпихлір у ХІХ столітті виконував дві функції – слугував коморою та приміщенням, де ночували молодята до появи дітей.

Читайте також: Етнорезиденція на Рівненщині збирає онлайн автентичний одяг з усієї України, аби його відтворити

Які ще локації відкриті

Станом на кінець листопада у "Ладомирії" відкрили десять локацій: майстерню ручного ткацтва, п'ять локацій зі скансену – три хати та дві споруди, аустерію, де пригощають староволинськими стравами, виставкова та камінна зали, тир.

У планах – відкриття локації риб та креветок.

"Локація буде облаштована як акваферма. Там буде два басейни з рибою та креветками, яких можна буде погодувати. Креветки раз на декілька днів змінюють свій панцир, і упродовж 20 хвилин залишаються беззахисні. Якщо пощастить, на це також можна буде подивитися", – додав Володимир Дзьобак. У 2022-му там планують відкрити локації з лаванди та павловнії.

Що відомо

  • Стареньку рівненську хатину, якій майже 200 років, розібрали й перевезли до етнорезиденції Ладомирія в Радивилові у вересні 2020-го. Завершили роботи над її відновленням у листопаді.
  • У грудні 2020-го в етнопарку Ладомирія презентували нову скансен-локацію. У музеї просто неба показали і реконструйовану хатину, яка донедавна стояла занедбаною на вулиці Шевченка у Рівному. Щоб забрати її на реконструкцію – витратили півтора року.
  • Етнопарк "Ладомирія" засновано в місті Радивилів на Рівненщині. Понад 10 років тому команда почала займатися відновленням традиційного українського одягу, зокрема, з унікального надтонкого волинського льону – серпанок. Потім запустили процес внесення його до списку об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО.
  • Згодом діяльність Центру розширилась на масу різних проєктів, а в 2020 році "Ладомирія" відкрилася як цілий етнопарк.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок