Чим шкідливе куріння та як зрозуміти, що у вас – залежність. Пояснюють рівненські фахівці

Чим шкідливе куріння та як зрозуміти, що у вас – залежність. Пояснюють рівненські фахівці

Ексклюзивно
Чим шкідливе куріння та як зрозуміти, що у вас – залежність. Пояснюють рівненські фахівці
. Суспільне Рівне

Пандемія коронавірусу суттєво вплинула на кількість охочих кинути курити, втім загальна кількість курців на Рівненщині продовжує зростати через появу електронних сигарет. При цьому більше курити почали жінки, заявили у Центрі громадського здоров'я.

У патрульній поліції повідомили: загалом з початку року за куріння в громадських місцях на Рівненщині склали 642 адмінматеріали. До Всесвітнього дня без тютюну Суспільне розпитало, які проблеми можуть бути у тих, хто курить та як допомогти тим, хто хоче позбутись цієї звички.

Як курцям допомагають кинути палити на Рівненщині

Для того, щоб допомогти охочим кинути курити, на Рівненщині впровадили Стратегію контролю над тютюном на 2021-2025 роки. Про це в ефірі Українське радіо Рівне розповів заступник директора Центру громадського здоров’я Ілля Філіпченко. Він зазначив, що багатьом курцям не вистачає підтримки в бажанні позбутись цієї звички, відтак і частка дорослих курців, які успішно із цим впорались – невелика.

"В Україні куріння забирає в середньому 85 тисяч життів. Щорічні економічні витрати становлять 3,2 ВВП України, або близько 90 мільярдів гривень внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соцвиплатами та лікуваннями хвороб, викликаними курінням. За даними Державної служби статистики України, в 2019 році поширеність куріння на Рівненщині серед осіб віком понад 12 років становила 16,1%", – сказав представник ЦГЗ.

Портрет курця значно помолодшав, – додав Ілля Філіпченко. Він пов'язує це переважно із закликами маркетологів переходити на електронні сигарети.

Якщо раніше до портрета курця відносили старших чоловіків, то тепер це переважно жінки та молодь.

"У 2019-20 роках були проведені опитування, які показали, що частка курців лише за рік збільшилася в декілька разів. Серед чоловіків цей показник у 2019 виріс з 3,9%, а у 2020 – до 6,4%. Серед жінок у 2019 році показник виріс з 5,8% у 2019-му, до 13,2% у 2020-му", – уточнив Ілля Філіпченко.

Разом із помолодшанням портрету курця знизився і вік хвороб, – розповіла сімейна лікарка ПМСД "Північний" Тетяна Ткаченко.

"Вже звертаються в молодому віці з якимись проблемами, наприклад, респіраторними хворобами, серцево-судинними захворюваннями. Зазвичай ми відмічаємо в лабораторній картці те, що людина курить, щоб інші лікарі звертали на це увагу. Куріння також впливає на лікування основного захворювання", – сказала Тетяна Ткаченко.

І додала: куріння також може викликати онкологічні захворювання та впливати на репродуктивну функцію як чоловіків, так і жінок. За словами лікарки, пандемія COVID вплинула на те, що люди стали курити менше, побоюючись наслідків хвороби. Паління також знижує імунітет, а це сприяє ризику захворювання на ковід.

Як визначити залежність від паління

За Міжнародною класифікацією хвороб, куріння входить в психічні та поведінкові розлади, – розповіла лікарка ПМСД "Північний".

Лікарю достатньо поставити три питання, щоб визначити ступінь залежності від цигарок:

  • чи випалює людина понад 20 сигарет за добу;
  • чи відчуває потребу палити в перші 30 хвилин після пробудження;
  • під час намагань кинути палити, як швидко відбувається потяг повернути все назад.

"Якщо людина відповідає ствердно на ці три питання, це означає високий ступінь залежності, який потребує медикаментозного лікування та психологічної підтримки", – додала Тетяна Ткаченко.

Виявити залежність людини можна і за допомогою тесту Фагерстрема на визначення нікотинової залежності. Він є більш точним та допомагає визначати дозування ліків.

Якою буває залежність від куріння

"Залежність є фізична від речовини нікотину, яка вбудовується в рецептори і допомагає швидше виробити гормони радості – серотонін і дофамін. Є також психічна залежність, коли людина звикла втамовувати будь-які емоції курінням", – розповіла Тетяна Ткаченко.

"Є також соціальна залежність, коли, до прикладу, хтось курить за чашкою кави або під час спілкування з друзями. Легше кинути курити, коли ви знаєте природу своєї залежності", – додав Ілля Філіпченко.

Як допомогти подолати залежність

"Нікотинозамісна терапія поширена понад 20 років, вона передбачає інгалятори, жувальні гумки, спреї і таблетки. Їх дозування залежить від конкретного типу людини", – розповіла Тетяна Ткаченко.

Бажано також під час прогулянок із людиною, яка бажає кинути курити, обирати місця, де не курять.

"Пропонуйте спільні прогулянки та спільну фізичну активність. Будьте поряд. Іноді з людиною, яка перебуває в процесі припинення куріння, потрібно просто поговорити, підтримати, зайняти її чимось іншим, щоб бажання курити не виникало. Звертайте увагу на позитивні моменти, пов’язані із припиненням куріння. Нагадуйте про причини, через які вона вирішила кинути курити тощо", – додав Ілля Філіпченко.

Чи справді електронні сигарети більш безпечні

"На сьогодні в Україні кожен п’ятий підліток віком до 15 років курить електронні сигарети. Понад 50% пробували курити ці пристрої. Доведено, що діти, які курять електронні сигарети, мають більше шансів почати курити прості цигарки в старшому віці", – розповів Ілля Філіпченко.

Вважати, що електронні сигарети є безпечними – неправильно. До їх складу входять токсичні рідини, різноманітні смакові добавки, часто – нікотин. В процесі нагрівання утворюються небезпечні речовини, – додав представник ЦГЗ.

Яка відповідальність передбачена за паління у громадських місцях

У статті 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення куріння тютюнових виробів у заборонених місцях тягне за собою попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподаткованих мінімумів. За повторне порушення – від 170 до 340 гривень, – розповіла речниця патрульної поліції Рівненщини Оксана Юрченко.

"Від початку року склали 642 адмінматеріали за паління в громадських місцях. Якщо взяти період минулого року, то тоді було 724. Із цим правопорушенням активно працює велопатруль. Є також і звернення громадян", – додала речниця.

Як онлайн можна допомогти курцям, які бажають кинути курити

Для тих, хто прагне кинути курити, в Україні запровадили відповідний сервіс. Кожен охочий може туди зайти та отримати безоплатну консультацію. Крім того, Всесвітня організація охорони здоров'я у партнерстві з компаніями Soul Machines, Amazon Web Services і Google Cloud розробили бота зі штучним інтелектом на ім'я Флоранс, який допомагає кинути курити.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок