15 лютого в Рівному, як і в усій Україні, відзначають 32-річницю виведення військ Радянського Союзу з Афганістану. Саме цей день вважається завершенням війни, яка тривала майже десять років. Суспільне проаналізувало власні матеріали минулих років та вибрало факти про цю війну, які стосуються Рівненщини.
Через війну в Афганістані у складі радянської армії пройшли понад три тисячі військовослужбовців, призваних з Рівненщини.
Радянський Союз втратив у цій війні близько 15 тисяч військовослужбовців. Кожен п'ятий з тих, хто не повернувся, був українцем. До Рівного в цинкових трунах повернулось 15 бійців, в область - 104.
Станом на 2020-й на території області проживало майже три тисячі афганців, третина - в обласному центрі.
Станом на 2020-й рік наймолодшому учаснику війни в Афганістані з Рівненщини було 52 роки.
Пам'ятний знак загиблим у локальних війнах (воїнам-афганцям), біля якого щороку проводять вшанування, з'явився у центрі Рівного біля Лебединки у 1999 році. Автори — скульптори Микола Сівак у співавторстві з Володимиром Пєтуховим і архітектори Віктор Бичківський та Олександр Ткачу.
Репортаж про те, як у Рівному відзначили 32-гу річницю виводу військ з Афганістану, Суспільне покаже згодом.
Що відомо
- Війна в Афганістані — військове вторгнення або військова інтервенція Радянського Союзу у суверенний Афганістан під приводом боротьби проти повстанських груп моджахедів, у якій брали участь урядові війська Афганістану і Радянського Союзу.
- Розпочалась у грудні 1979 року нападом спецпідрозділів КДБ СРСР на президентський палац у Кабулі і вбивством президента країни Хафізулли Аміна, разом з його оточенням, та заміни його маріонетковим урядом більш керованого Кармаля Бабрака.
- До Афганістану перекинули "обмежений контингент" радянської армії. Війна, за офіційними радянськими даними, тривала до виведення основної маси радянських військ 15 лютого 1989 року. Унаслідок цієї війни загинуло (за міжнародними даними, прийнятими також і в колишньому СРСР) близько 1,5 млн або 10% з числа тодішнього населення країни. Радянські втрати, за офіційними даними СРСР, становили близько 15 тисяч військовослужбовців.